

Historie není vzestupnou spirálou lidského pokroku a dokonce ani drápáním se krok za krokem do lepšího světa.
Je to nekonečný cyklus v němž na sebe vzájemně působí měnící se znalosti a neměnné lidské potřeby. - J. Gray
Má praxe (od 2 let nezměněná) - 2. 2. 1922
Soustředí se v jednom slově, vyjadřujícím myšlenku myšlenek, stav stavů: Jsem Naprostý = to, čemu se
říká Bůh, t. j. superlativ všech superlativů; nemyslitelné člověku v celém dosahu a rozsahu, ale velmi značně tušitelné; scházejí slova: Nejvyšší, Největší, Nejlepší, Nejzářnější – všechno nic proti tomu Tušení . . Lidstvo to vždy větřilo v pojmu Boha. Nevědělo však, že Bůh = Jsem Bůh – poněvadž nemožno zhola nic odloučit vskutku od pojmu Ego; kde kdokoli spojoval s ideou „Bůh“ intensivní, vznešenou představu, stalo se to samozřejmě jen proto, že vmíchal do toho své já; každý nad člověkem vytýčený idol je člověk sám, jak už to otřepané: homo creavit Deum ad imaginem suam – praví.
Ono slovo nesmí být žádné běžně lidské; jinak – otrava! Nazveme si je zde, namátkou, třeba Vigodasi
(zkratka V). Vše v něm obsaženo; „netoliko“, co patří k filosofické praxi, ale vůbec Vše. V. je mikrokosmus. Kdo by je dovedl stále si vyslovovat a spojovat s ním vždy intensivní ideu, nepotřeboval by nic víc: byl by stále, pokud u člověka tak možno, Bohem, – třeba ovšem Deus minoris gentis. Je to prozatím nemožno. Nutno tomuto Slovu bližším systémem napomáhat. Ecce můj:
V (jeho mentální, eventuellně i více méně fysické vyslovování) je základnou jeho. – Z nouze stačí i to
k ustavičné elevaci. –
A teď: prakticky třeba při Boží praxi rozeznávat tři momenty: 1. Vlastní vědomí „Jsem Bůh“ (V) – Sebeobjetí – věčné Dovršení a Klid a Zář, 2. To, co je jaksi (pro ubohého člověka – animala) předpokladem toho (pod tím): Lhostejnost, Opovržení vším, Nedotknutelnost cizím, stoická adiafora. 3. Co je „nad“ tím: co následuje jako appendix: Sebeaffirmace ustavičná, souverainní Pohrávání vším, Victoria Aeterna, – stálé tvoření světa z Ničeho . . . – Jako čtvrtý moment přistupují k praxi jisté taktické (pro člověka) necessity. – Ve V je ovšem obsaženo jak Sebeobjetí, tak Lhostejnost, tak Sebeaffirmace, tak 4. moment. Ale v praxi nutno člověku tyto momenty podškrtnout. – Vzhledem k tomu tedy celkový system můj:
I. V
II. 1. Vítězit jen! 2. Nic to vše! 3. Jsem jen Má Zář. (Vše jest jen Má Zář), 4. Zde tři pravidla, o nichž za
chvíli blíže. – Ale vše to vyžaduje jistá vysvětlení –:
a) Pořad v mé praxi jest pozměněn: dříve přijde Sebeaffirmace než Lhostejnost. Nutně: po každém pocitu Mé absolutnosti, (který je jednou provždy základem, primum), musí nastat vždy ihned spečetění toho Sebeaffirmací, Věčným Vítězením, – směšno by bylo, postmittere vždy odůvodnění, proč jsem absolutní. Toto odůvodnění, scil. Lhostejnost, musí sloužit, tu a tam jen, – jako něco samozřejmého, ale člověku cizího, být vytaženo, aby V sesílilo, krev mu do žil nalilo – u člověka trpí bohužel V vždy anaemií.
b) Co se II. 3. týče, je to určitější vytýčení V; je to jeho nejvnitřnější jádro (a nejtíže praktikovatelné – –
ale přece); je to Sebeobjetí Sebeobjetí. Idea V je přespříliš široká – Mikrokosmus – řekl jsem, – je tedy v praxi záhodno něco určitého z ní vytýčit. Je-li maxima – Jsem jen Má Zář – prakticky pro člověka nejvhodnější, zůstává mně dosud otázkou. Maxima: Zář to vše! – jednodušší – sloužila mně solidněji.
c) Ony tři maximy (II. 1. 2. 3.) jsou trochu nezvykle vyjádřeny. Jen následkem dlouholeté zkušenosti. Na
př.: má-li při vyslovení takové paroly vyvstat slušná idea, musí slovo, na němž hlavní důraz, vysloveno být nejdříve (Zář to vše! Nic to vše! – místo Vše jest jen Zář, vše jest nic, stejně místo: Jen vítězit!: Vítězit jen!). Dále musí býti taková hesla co nejvíce stručná . .; – ale naopak zvolil jsem pro slovo všech slov slovo čtyřslabičné – čím delší, tím více možnosti, aby idea měla čas na ně se přilepit . . Ale kdo může o tom mluvit!
d) Vítězit jen! nejpraktikovatelnější z příšerností, animalitě cizí, které mohly by být parolí Sebeaffirmace.
– Nic to vše! – osvědčilo se u mne též jako nejlehčí parole Lhostejnosti. – Myslím, že jsem Vám kdysi napsal, jaký je význam maximy: Jsem jen Má Zář: Jen má gloriola, jen hymnus na Mne, t. j. hymnus na hymnus na hymnus atd. Jádro světa; paradoxní a absurdní; proto pravdou.
e) Při II. 1. rozeznávám několik podpravidel, – tři – aby člověku bylo Věčné Vítězení pokud možno
umožneno:
α) Co je vítězství? dosažení cíle. Umět vždy dosáhnout cíle, který právě mám: v tom vše: zdraví, štěstí,
boží požehnání. Vítězství jedině hojí, jedině hřeje, jedině činí vznešeným; je všelék; je vše; proto je Bůh Victoria Aeterna. Otázka, jak to umět: pro člověka nejdůležitější ze všech. Věc dobré methody. Nemožno se zde o tomto ohromném thematu šířit. Musím jen říci, že parole má zde je prostě: Cíl! Já s tímto slovem spojuju už ideu: Cíle dosáhnout! – a co důležito: cíl, který právě temně mám, si světle najít. Je totiž příčinou největší části slabosti, haesitací, oscillování, že nevím, co je právě mým cílem, co je příčinou mého trouble . . řeknu-li paroli: Cíl! – nejdříve úsilně vyjasním si, co chci (rozumí se, že jde tu ponejvíce o čiré intellektuální cíle, ne o všelijaké praktické svinstvo, které žádných method nepotřebuje, stejně jako pes nebo želva, při svém jednání); dále: znám-li, co chci, – druhý stupeň: myšlením najít prostředky k cíli: celou věc hledět vidět; vidím-li ji, vyvstane myšlenka – rozhodnutí (celek jsou tato dvě slova už): toto je pravá cesta k cíli (jsou zde ovšem ještě strašné nuance); a dále: toto rozhodnutí proměnit v čin. Toto troje – toť silné jednání (u lidí odehrává se to vše instinktivně). Možno první (– najití cíle –) s druhým (prostředky k němu a nalezení jich) spřáhnout v jedno: v myšlení, – a vedle toho postavit třetí: čin –: Mysli vždy jasně o celé věci – a to, co se ti nejlepší zdá, rázně vykonej: toť celá „energie“: „Alles kann der Edle leisten, der versteht’s und rasch ergreift“ (Goethe). Člověk musí, může se stát jednací mašinou. Slovo Cíl stačí u mne tak dost k tomu všemu. Nevítězí se vždy – ale jaké pocity božskosti vyvolá třeba jen jedno vítězství! Ostatně illuse vítězství je též vítězstvím; viz II. 4. Jest – ale thema je nevyčerpatelno. –
β) Hlavním prostředkem vítězství, hlavně ve vyšších sférách, je dobré myšlení; a to v těch vyšších sférách tak „často“ – haha! – selhává! Obyčejně jedná se v těchto mlžných chaosech jen o trochu jasné myšlení (zde je nutně myšlení komandováno absolutní Vůlí!). Moje parole zde je prostě: Věc! (V těchto oblastech uchyluje se duch obyčejně zcela od věci . . .; praktické prase neodchýlí se od ní nikdy) Nemožno zde více se šířit. (Důležitá podpravidla zde: 1. které je mé thema? 2. Myslit o zdánlivě nejmlhavějším logicky přesně! 3. Co největší úsilí!)
γ) Jen mým plasmatem je vše! Na vše, vše, co lidi znepokojuje a drtí hledět jen jako na plasma, Bohem
mu dané, aby se smíchem je modelloval dle Své Boží Libovůle. Úplná božskost. Lhostejnost už v této maximě – sloužící jen k sesílení, k nezapomínání maximy: Vítězit jen!
f) Ad II. 4. Ona tři slíbená pravidla: 1. Signum. 2. Podškrtávání stále v praxi II. 1. (Vítězit jen!). 3. Jakékoli prakticky filosofické idey. – Ad. 1.: Plné dosažení cíle, vždycky, je člověku nemožno; Victoria Aeterna je řemeslo Boha na nebesích. Ale je možna člověku z valné části – hledí-li na vše filosoficky; je mu možno být pánbíčkem na zemi. Prostředek jak každé nedobyté vítězství, každé odražení i poražení proměnit
rázem a lehce ve vítězství, – toť ono „signum“. Je to jakýkoli pohyb tělesný (mávnutí ruky, trhnutí hlavou, stisknutí rtů, pohyb palce u nohy atd.), který znamená Rozkaz: Amen! dekretování, že to co se právě stalo, ať to byl úspěch nebo neúspěch, bylo dobré, na př. už proto, že se to stalo; znamená vždy sebeuspokojení, spočívání v každém okamžiku jako ve věčnosti . . Předpokladem jsou mnohé filosofické pravdy, – na př. porážka je vždy illusí (sub specie aeternitatis je každá „porážka“ vítězstvím), fakticky je vše Vítězstvím, Září, částí Boha; nebo: vše je kdykoli tím, čím to mít Chci atd. Signum je jen petrefaktem nesčetných takových poznání: do té míry, že kdykoli učiní člověk takový pohyb, ucítí vždy uspokojení, má pocit vítězství, Stanutí, Absolutnosti – –. Myslím, že ani Deus in coelis se bez nějakého Signa neobejde, stejně jako bez slova slov (V) ne; deulus in terra potřebuje ho „jako soli“, provozuje-li Boží praxi. Musí si uvyknout užívati tohoto ušlechtilého surrogatu Vítězství stále; i po Vítězství skutečném: to je signem dovrcholeno, slavnostně zpečetěno, zfilosofičtěno. Signum je krátce pocit (třeba temný) Své Absolutnosti, Božskosti všeho, s jistým gestem už nerozlučně srostlý. –
Co jsem o tomto podivném předmětu řekl, je nanejvýš málo, ale kdyby toho bylo stokrát víc, nestačilo by to tomu, kdo to sám nezkusil a bylo by mu to tím směšnější. Ale experto crede Ruperto. – Ad 2. Člověk v hlavním aspoň nejdimensionellnějším oddílu Boží praxe, t. j. v sebeaffirmujícím Jen – vítězení, strašně snadno umdlévá; aby se tak nedělo, nutno zdůrazňování, stálé a stálé, tohoto bodu: pevnou vůlí každou minutu, při všemožné příležitosti, nějak zvítězit: to je oním „podškrtáváním“ – prakticky velmi potřebným; vždyť každé vítězství je lampou, ozařující jistou dobu i po zhasnutí, celou duši, a uschopňující ji k Božskému, přeměňující ji, činící zdánlivě téměř nemožné lehounkým, samozřejmým, samo-sebou-jdoucím. Ad 3. Jak řečeno, obsaženy jsou ve V všechny prakticko-filosofické myšlenky. Ale při stálém jen jeho vyslovování předně neobjevují se téměř nikdy myšlenky podrobnější – a přece k praxi nutné; a za druhé i idey nejvšeobecnější druží se se slovem tím zpravidla nějak schematicky – v jistém čase vládne vždy nějaká – a ne vždy nejúčelnější – nemá to dost žádoucí životnosti. Tomu čelí bod třetí. Nutno za různých okolností vyvolávat v sobě idey, okolnostem přiměřené, – co možná životně; lépe bez určitých parol, – ale i pomocí jich; idey, které mohou patřit k nejvšeobecnějším Boží praxe, na př. upanišádské „praeter me ens aliud non est . .“ jako k velmi podrobným, na př. „nebezpečí je svůdné“; per aspera ad astra . . . Několik takových jiných ideí zde: Ich wollte es. – In der Ewigkeit bedeutet das – (Antwort! – nach eigener Weltansicht). Alles lieben! – Alles wollen! – Alles Traum! – Alles Illusion! – Alles ist feerisch ausser mir. – Bin unverwundbar. – Bin unantastbar. – Bin bestiales Vieh. – Nichts fürchten und Nichts wünschen. – Die Ewigkeit ist nur ein grosses Haus, welches nur mir gehört. – „Das ganze Leben, geschweige denn seine Güter, ist keines feigen Erbebens wert.“ (Schop.) „Das Leben ist Nichts, wenn es nicht absolut Allem Stirn bietet.“ (Graabe.) – Heroismus! – Atd. – slíbil jsem Ti, že o těchto devisách napíšu jednou víc a udělám to. – Nějaký člověk hleděl mně v hospodě na papír, když jsem tyto německé řádky psal.
Detaily praxe – nekonečny! – Jen to: pořad praxe tentýž, jako napsáno. V je fundament. Podaří-li se
vyvolat Slovem slušnou myšlenku – buď nedělat chvíli nic a nechat její světlo dále se šířit. Signum (pečeť) často zde velmi dobré. – Anebo – co je lepší a u mne častější – okamžitě po cítění se Bohem – jednat jako Bůh –: Sebeaffirmace, vítězit jen; lhostejno, jak dlouho; závisí na duševním stavu; časté a dlouhé pausy v Boží praxi naprosto nutny; nejsou pausami; světélkují více méně Bohem; suspendovat často vše – na dny, týdny – úplně! Nevidět v tom deserci, jen řádný strategický tah Boha . . . Zde nutno spát víc než kde jinde; (zabil jsem se napolo jen proto, že jsem vždy myslil, že Bůh nesmí spát! – a On spí! a jak spí! . . .) to umím já z Boží praxe stále ještě nejméně a proto stal jsem se idiotem a dosáhl jsem Božího stavu tak málo. – Mimochodem – patřilo to výše: Nad čím vítězit? Samozřejmě nade vším, od nejvšednějšího – zjasněno ovšem filosofickým pozadím, až – ke tvoření světa z ničeho. Činnost V může být hlavně jen toto . .; svět není! – z ničeho každou chvíli tvoří jej věčně Bůh – není nic daného, lépe: vše je daně nedané, nedaně dané, vše je Hra. – Jako třetí následuje: Nic to vše. Kdykoli, beze systemu v tom, to vyslovit, – ale přirozeně instinktivně. Výhoda velká: posiluje se tím neobyčejně jak V tak Sebeaffirmace. V za všední, nízké, tím více silně passivní nálady nechá se jen velmi těžce rychle vyvolat, jasně vyvolat. Je to sice možno i pak, je-li člověk ve drápech největší rozmrzelosti, starosti, strachu – ale s jakým nadpřirozeným úsilím! Dobré V chce stále podklad – tím je Lhostejnost. Jak krásně vyhoupne se nejlepší pocit Své Absolutnosti, vyvolána-li dříve jasná myšlenka, že vše je nepatrné, liché, nicotné, bezvýznamné, – a tato myšlenka je vždy daleko snáze vyvolatelna než V – Za třetí: Paroli: Jsem jen Má Zář vyslovovat hlavně jen v nejlepších, nejvítěznějších chvílích jako koronaci všeho. – Co spadá do II. 4., praktikuju to zcela instinktivně laxně – kdy mne to napadne nebo kdy to vynese duševní proud.
Aby celá tato praxe byla úspěšná, nutno: Vytrvalost! neodstrašit se sebe příšerněji vypadajícími
ztroskotáníčky. Stále a stále! Gutta cavat lapidem . . – Dále úsilí a účelná síla myšlení: co největší snaha, aby se při V a ostatních parolách vyvolávaly vskutku intensivní, žhavé stavy! jediný dělá divy po celé hodiny, za každým západem takového slunce následuje vícehodinný, krásný, blahý červánek. – Dále: Akkumulace stavů méně intensivních, třeba i dosti temných rychle po sobě, několik minut; na př. říci si: rychle energicky musím vyvolat nějaké aspoň V – pak střelhbitě, beze skrupulí vyjasnit si na př. pocit, dojem, který právě mám: světelný, čichový, myšlenkový – jedno nezdaří-li se, beze skrupulí skočit k pokusu o jiné vítězstvíčko, – třeba rychle vymyslit si synonyma k nějakému slovu, – pak třeba ihned si pomyslit myšlenku: Vůli vše se zdaří – atd. skákat sem tam, z neúspěchu nic si nedělaje, – úspěchy je vyváží, – až konečně je následkem napjatá energická nálada, z níž vytryskne několik třeba intensivních, vítězných stavů. – Dále opravdivost: celá praxe nesmí být dělána jalově jen k vůli sobě samé, ale k vůli radosti, povznesení z ní plynoucích. Vážit si toho, že je člověk Bohem, těšit se na výhody z toho plynoucí, nořit se do slastí toho, přirozeně, jako lidé do jídla. Co je Sebeaffirmace? Nic jiného, než das Geniessen (dvojnásobné G). Atd.
* * *
Tato praxe způsobila u mne dvoje: Změnila a povznesla celkové mé vědomí zcela znatelně, zmenšila
počet nízkých affektů aspoň o polovici a dala mně permanentní lhostejnost a povznesenost, kalné sice, ale vždy patrné a tak už se mnou srostlé, že jsou nezničitelny; i v dobách, kdy tuto praxi úmyslně vůbec neprovozuju, je stav tento patrný. Za druhé, pokud úmyslná praxe trvá, zvýší se stav ten nápadně, někdy až k docela pěkným stupňům . . . Není stavu, – vyjma velmi značnou opilost – kdy s vynaložením energie někdy ovšem velmi kruté, nepřeměnil bych náladu svou tak trochu aspoň v božskou . . – a jsem stále opilý nebo více méně poopilý – a vůbec stále ještě ve vysokém stupni intellektuálně rozbitý a nemocný. Kdybych byl zdráv jako každý pes, co bych tu dokázal! Ale to je kletba zdraví na této zemi, že je nízké, a vznešenosti, že je nemocná . . – To nutno napravit. Nutno animalní noc proměnit v Den. Nutno ze základu změnit trpící, strachující se, zmítanou animalitu v Boží Blaženost, Nehnutost a Záři. Tuto mou praxi považuju za to, co, v podstatě, jedině k tomu vede. Cílem jejím: pozvolné, na myriady let vypočtené, systematické, architektonické, strategické pracování k fundamentální přeměně animalního ducha. Dosavadní pokusy o ni neslibují nic solidního: buď hysterické nebo jinak chorobné, dlouho trvající stavy – hlavně u religiosních lidí, ekstatiků – nebo pouhé stálé meditace – př. Spinoza. Ale první je praktické filosofii pouze – a jen někdy analogické; a pouhé meditace jsou jen prvním schodem k Cíli –: jen čin, jen železně organisující vnitřní jednání – pojem lidstvu vlastně neznámý – může přivésti ke zdánlivě Nemožnému – učinit z červa Stvořitele světa. Tento můj systém aspoň trochu je nejprvnějším – po mém vědění – pokusem o toto vnitřní jednání; aspoň poněkud se osvědčil – a na kom a za jakých okolností! Nepochybuju, že jeho podstata je věčná; forma jeho bude se měnit a zdokonalovat. Myslím, že i Tobě bude se jeho lektura v celku zdát tím nejnezáživnějším a nejabstrusnějším co jsi kdy četl; ale toť nutno, je střihnut právě jen na mne, – a jakým jsem právě jen teď. Je to podstatně lektura jen pro mne. A pak sepsal jsem to jen tak, jak píšu všechno jen
pro mne určené: rychle, nedbale, subjektivně, beze všech literárních výprav a ambicí. –
Přídavek: Aby základ tohoto systemu byl osvětlen, stůj zde toto přirovnání: System ten je rostlinou na př. lilií, slunečnicí. V je touto rostlinou celou, – V v nejširším smyslu: v užším (V znamená: Jsem Naprostý = Sebeobjetí) je centrum byliny t. j. stonek. Lhostejnost je kořen. Sebeaffirmace, Victoria Aeterna je listoví, ze stonku kol do široka se rozprostírající. A devisa: Jsem jen Má Zář, t. j. vrchol Sebeobjetí, je květ kterým stonek končí.
I.
1. Chce se najít pravda, jistota (mimo „pravdu“ není jistoty, pevné půdy, uspokojení). – Ale zároveň chce se věčná nejistota, nepravda, – pravda je otrocké pouto, ztrnutí ducha, negace Boha. Jak „smířit“ obé, – když docílení jen jednoho je téměř nemožností? Allons!
2. Pravda je odůvodněnost – dostatečná. To znamená: Každý důvod musí být odůvodněn jiným, tento stejně, in infinitum, t. j. není pradůvodu, vše vznáší se ve vzduchu, vše je bezdůvodné. Pravda je lež; ergo je lží i tato these; pravda si odporuje, sebe vyvrací. Par conséquence vše si odporuje; vše sebe vyvrací. Opak všeho je pravdou – tedy i opak této věty . . .
3. Chce se jistota: ale každá myšlenka je eo ipso vyvrácena, jakmile se vynoří. Vše rodí se mrtvé. Každý pokus o vyváznutí je předem odsouzen ke smrti. Řekne se na př. na konec: „Není pravdy, – pravdou je vždy, co pravdou mít kážu, rozkazuju“. Omámí – jako mnohé jiné – i tato myšlenka, blízká Nejvlastnějšímu, druhý okamžik vyvstane staré: mrtvě narozeno, – vyvráceno už svou existencí, – logický soud je to – ale logika je nelogická . . .
II.
1. Věta: pravda je, co jí kdykoli míti chci! – mrtvě narozená? Odporuje si jako vše, – ale: je-li vyvrácena
pouhou možností existence svého opaku – není opakem tohoto opaku ihned zase retablována? Atd. Atd. – in infinitum! Smysl (bez předchodních vývodů) „Myšlení nic nevyvrací, nic nedokazuje, je mimo obojí . . .“ Není „pravda“, že vše je zároveň pravdou a lží: vše je mimo pravdu a lež . . Tertium . . . Velmi důležitý poznatek. Pojem „pravda“, „jistota“ – a stejně opaky jejich – naprosto odbyty! V případě, že najde se východisko, – nemilosrdně musí býti tyto zdánlivě základní pojmy vyhozeny!
2. Co je toto „mimo“? Půda se tu ztrácí – ergo je tím všechno možné, cokoli, něco s čím možno cokoli
činit, cár, absolutní plasma, hříčka. Nutný korrelát hříčky: Hrající si. Obé subsumováno pojmu Hra. Myšlení, tedy vše, je Hra. Vše jest jen souverainní Hra (jinak vyjádřeno Rozkazování, Imperatum): toť ono tertium stojící mimo pravdu a lež, jistotu a nejistotu. Toť překonání skepse, nejvyšší these [Nejvyšší stane se ovšem teprve, až se vykrystallisuje: až po pochopení, že vše má smysl jen ve vztahu k Ego, bude znít: Jsem jen souverainní Hra, Rozkaz, Vůle, – Jsem Naprostostí. Tato formule je vůbec tím nejvyšším stavem – ale zde, kde se jedná jen o (sit venia!) získání jistoty, není jí ještě třeba.]
3. Ona these je stále výplod té alogické logiky. A když ji proneseš, máš chtě nechtě při tom nezmarný
pocit: „našel jsem v ní jistotu, tu odbytou a tu, kterou jsem přece jedině hledal“. – Předně: to, že vyplynula these ona z logiky, nevyvrací ji, neboť myšlení nevyvrací ni nedokazuje. Dále: Logika není totožna s pravdou, t. j. absolutní pravdou, neboli nemyslitelnou odůvodněností až do konce. Je ovšem ovládána pravdou relativní, t. j. logicky správným vyplýváním jednoho soudu z druhého, nestarající se o prafundament. Pravda absolutní jest hypertrofie, zneužití zabsolutisování fiktivní pravdy relativní, t. j. pouhého spoutání myšlenek řetězem, jenž je jen nástrojem v ruce Imperantis. Hodnocení absolutně pravdivému bude možno po věcích (věk) si odvyknout, – abs. pravda je jen strašný návyk. Relativní pravda, logika jest jen projevem Hry. Hra vyvodila Hru (z Hry plyne 20 logicky Hra) – mimo Hru nic není. – Za třetí: Je pravda, že duch je bezděky nucen říkat si: V tom, že jsem našel Hru jako jediné ens, že jsem odhodil zcela jistotu – v tom zjednal jsem si jistotu. Ale možno člověku už teď tuto illusi do značné míry přemoci a jednou půjde to zcela. Nutno neúprosně držet se resultatu, že není jistoty, že vše jest jen Hrou. Resultat ten je nesporný. Ale není naprosto „zcela nutno“ vnášet přes to zabitý ten pojem do vyšších poznatků! Je to nesmírně těžké, vyžaduje úžasnou smělost říkat si stále: Cože? nenašel jsem ve thesi: Vše je jen Hra – jistotu? Ne, našel jsem Hru! našel jsem – uspokojení? Ne, Hru! Slovo to musí být alfou a omegou. O jeho odůvodnění nepřemítat, stojí nade vším odůvodněním, je nadřaděno každému jinému pojmu, – je svrchovaným Bohem.
Tedy resultatem hledání jistoty je až dotud nejradikalnější zahození pojmu toho, úplné zúčtování s ním a pouhá věta: Hrou jen je vše.
III.
1. Ale tím nastane uspokojení. Proč? Překvapující odpověď: protože nalezena bezděky jistota, pravda!
Celý ten myšlenkový komplex totiž je logický, vše v něm „štimuje“, zmizely dřívější pochyby a otevřené rány –. Krátce docíleno zcela uspokojující fundamentální odůvodněnosti. A došlo se k ní jedině popřením odůvodněnosti! Jistoty dosaženo jen dřívějším úplným odhozením jistoty! Na prvý pohled směšné, na prvý pohled celý system se kácí: Neměl jsem práva učinit z prvu praemissou, že není jistoty, když na konec jsem dospěl k výsledku, že jest a nemám právo teď na konec statuovat Jistotu, když došel jsem k tomu popřením jejím.
Ale přihlédne-li se blíže, věc má se jinak. Odpor že by – vyvracel? Vždyť dospěl jsem k výsledku, že myšlení nic nevyvrací; vždyť, poněvadž opak všeho je pravdou, byl by pravdou opak soudu: odpor tvůj system vyvrací atd. in infinitum. Krátce vyvrácení se bát je směšné a odpor není zde vyvrácením, nýbrž zase tou starou – božskou Hrou. Dospěl jsem zase jen k ní, jsem ve stejném kruhu, v němž vše jest zcela odůvodněno a další výsledek: Jsem oprávněn statuovat poznovu Jistotu, tentokrát ještě víc zpečetěnou a konsolidovanou. A jde to tak do nekonečna – ale, nikde už neobjeví se nikdy trhlina, vše provždy krásně souhlasí.
2. praktickému člověku bude se vše to zdát sofismaty, myšlenkovými mátohami, směšně neuspokojujícími absurditami. To proto, že jeho praktické hodnocení jistě méně smí být applikováno na nejvyšší myšlení, než nejvyšší myšlení na kydání hnoje. V pravdě teprve tyto sublimní destilláty myšlenkové jsou jedinou božskou filosofií. Pojem realita, pravda ve všedním smyslu je odbyt, nad nimi klene se tu nesmírný svět illusionismu, féerismu, supramentalismu, umbrismu – to jsou mé reality! Jen to je spirituellní a vznešené. A jen tento celý komplex myšlenek, tento čarovný labyrinth odpovídá ludibrismu.
3. Celkový resultát – ve dvou větách tvořících diametrální body na kružnici: Vše jest jen souverainní Hra. Toť Nadjistota (tak nazývám Jistotu, vyrostší božsky na negaci jistoty; metalogismus . .). Tím překonána skepse, nalezena úplná harmonie myšlení, uspokojení. Nikdy nic nebude moci na tom být v podstatě změněno. A ecce! Prvotním cílem bylo: zároveň dojít jistoty (podmínky, aby člověk vůbec něco měl) a podržet věčnou „nejistotu“ (podmínky Volnosti a Boha). Obého docíleno v onom dvojvětí. Věta druhá (uvědomení si dosažené jistoty) – toť jistotou – a více: Nadjistotou. Věta prvá – toť věčné podržení Volnosti, věčná fluidnost. Docílíme zázraku (Bohu nutného), aby tatáž hmota byla zároveň v aggregaci pevné a zároveň fluidní. [Resultát pak v praktické filosofii (Boží praxi): aggregace zářivá – Vše jest jen Má Zář.] Obě ony věty neodporují si – jsou naprosto koordinované, jen tak možný ten zázrak.
Hlavní chybou filosofie bylo, že hledala. Netřeba hledat. Vše od věčnosti je nalezeno, je tu, je samozřejmostí. Hledání, filosofování je jen směšné poblouzení lidského ducha. Každé zvíře je v hloubce Bohu bližší než člověk: vše je mu Samozřejmostí. –
KONEC