

Historie není vzestupnou spirálou lidského pokroku a dokonce ani drápáním se krok za krokem do lepšího světa.
Je to nekonečný cyklus v němž na sebe vzájemně působí měnící se znalosti a neměnné lidské potřeby. - J. Gray
Claude Adrien Helvétius
O DUCHU
ROZPRAVA I
O DUCHU AKO TAKOM
KAPITOLA I
O duchu ako takom
Ľudia bez prestania diskutujú o tom, čomu sa má hovoriť duch. Všetci si hovoria svoje, lenže si pod týmto slovom nepredstavujú to isté, a tak hovoria, ale sa nedorozumejú.
Aby sme mohli poskytnúť správnu a presnú ideu tohto slova duch i rozličné významy, v ktorých sa používa, musíme preskúmať predovšetkým ducha ako takého.
Duch sa považuje buď za dôsledok schopnosti myslenia (a v tomto zmysle je duch iba zbierkou myšlienok určitého človeka), alebo sa pokladá za samotnú schopnosť myslenia.
Aby sme zistili, čo je duch v tomto druhom význame, musíme poznať príčiny, ktoré vyvolávajú naše idey.
Máme v sebe dve schopnosti alebo, ak ich môžeme tak nazvať, dve pasívne sily, ktorých existencia sa všeobecne a úplne uznáva.
Prvá je schopnosť prijímať rozličné dojmy, ktorými na nás pôsobia vonkajšie predmety; nazývame ju telesná citlivosť.
Druhá je schopnosť uchovávať pocit, ktorý v nás tieto predmety vyvolali: nazývame ju pamäť. Pamäť nie je nič iné ako trvajúci, ale oslabený pocit.
Lenže tieto schopnosti, ktoré pokladám za príčiny našich myšlienok a ktoré máme spoločné so zvieratami, vyvolali by v nás len veľmi málo ideí, keby neboli späté s určitým telesným ustrojením.
Keby bola príroda zakončila naše zápästie konským kopytom, a nie dlaňami a ohybnými prstami, kto by v takom prípade pochyboval o tom, že by ľudia bez zručnosti, bez obydlia, bez obrany pred zvieratami, úplne zaujatí starosťami ako získať potravu a vyhnúť sa dravej zveri ešte aj teraz blúdili v lesoch ako potulné stáda?[1]
Je samozrejmé, že za takéhoto predpokladu by civilizácia ani v jednej spoločnosti nebola dosiahla taký stupeň dokonalosti, aký dosahuje dnes. Niet národa, ktorý by nebol ostal hlboko pod úrovňou niektorých divošských národov, ktoré nemajú ani dvesto pojmov[2], ani dvesto slov na vyjadrenie svojich ideí a ktorých reč by sa teda nezredukovala, podobne ako reč zvierat, na päť alebo šesť zvukov alebo výkrikov[3], keby sme z nej vylúčili slová, ako luky, šípy, siete a pod., pri ktorých musíme použiť svoje ruky. Z tohto mi vyplýva záver, že citlivosť a pamäť bez určitého telesného ustrojenia by boli u nás iba neplodnými schopnosťami.
Teraz treba preskúmať, či uvedené dve schopnosti skutočne vytvorili všetky naše myšlienky pomocou tohto ustrojenia.
Hádam ešte predtým, než začnem skúmať danú otázku, niektorí sa ma opýtajú, či sú tieto dve schopnosti modifikáciami duchovnej alebo materiálnej substancie. Táto otázka, ktorú kedysi pretriasali filozofi[4] a ktorá sa dnes znovu objavuje, nezapadá celkom do rámca tejto mojej práce. To, čo chcem povedať o duchu, zhoduje sa práve tak s jednou, ako aj s druhou hypotézou. K celej otázke poznamenávam iba toľko, že keby cirkev v tomto ohľade nebola stanovila našu vieru a keby sme sa iba svetlom rozumu mali dostať k poznaniu princípu myslenia, museli by sme sa zhodnúť na tom, že v tejto oblasti sa nijaký názor nedá dokázať, že musíme zvažovať dôvody pre a proti, porovnávať ťažkosti, zamerať sa na čo najväčší počet pravdepodobností, a teda vynášať iba provizórne súdy. Tento problém by bol taký istý ako nekonečné množstvo iných problémov, ktoré možno vyriešiť iba pomocou počtu pravdepodobnosti[5].
Touto otázkou sa teda nebudem viac zaoberať; vraciam sa k svojej téme a hovorím, že telesné pociťovanie a pamäť alebo, presnejšie povedané, iba pociťovanie samo produkuje všetky naše myšlienky. Naozaj, pamäť môže byť iba jedným z orgánov telesného pociťovania. Princíp, ktorý v nás pociťuje, musí byť nevyhnutne princípom, ktorý si pamätá, pretože spomínať, ako to hneď aj dokážem, znamená vlastne pociťovať.
Keď si prostredníctvom sledu ideí alebo prostredníctvom chvenia, vyvolaného určitými vzruchmi v orgáne môjho ucha, vyvolávam predstavu duba, moje vnútorné orgány musia byť približne v tom istom stave ako vtedy, keď som tento dub videl. Tento stav musí nepochybne vyvolávať nejaký pocit; je teda samozrejmé, že spomínať si znamená pociťovať.
Po vytýčení tohto princípu ďalej hovorím, že všetka činnosť ducha sa zakladá na našej schopnosti vnímať podobnosti alebo rozdiely, zhody alebo nezhody medzi rozličnými predmetmi. Táto schopnosť však nie je nič iné ako samo telesné pociťovanie; teda všetko sa redukuje na pociťovanie.
Aby sme sa utvrdili v tejto pravde, skúmajme prírodu. Príroda nám ukazuje predmety; tieto predmety sú v určitom vzťahu k nám i navzájom medzi sebou. Poznanie týchto vzťahov tvorí to, čo nazývame duchom.
Veľkosť tohto ducha sa riadi podľa rozsiahlosti našich vedomostí v tomto smere. Ľudský duch sa dostáva až k poznaniu týchto vzťahov, to sú však hranice, ktoré nikdy neprekračuje. Preto aj všetky slová, ktoré utvárajú rozličné jazyky a ktoré môžeme považovať za zbierku znakov všetkých ľudských myšlienok, pripomínajú nám alebo predstavy — takými slovami sú slová dub, oceán, slnko; alebo označujú idey, t. j. rozličné vzťahy medzi vecami, a to buď jednoduché, ako sú napríklad veľkosť, malosť, alebo zložité, ako sú slová neresť, cnosť; alebo vyjadrujú rozličné vzťahy medzi predmetmi a nami, t. j. vyjadrujú naše pôsobenie na predmety, ako je to v slovách rozbíjam, hĺbim, dvíham; alebo napokon vyjadrujú dojmy, ktoré v nás predmety vyvolávajú, ako je to pri slovách som zranený, ohromený, zdesený.
Ak som v uvedenom texte zúžil význam slova idea, ktoré sa používa v mnohých rozličných významoch, pretože sa takisto hovorí idea stromu, idea cnosti, urobil som tak preto, lebo nejasný význam tohto výrazu môže viesť niekedy k omylom, ktoré sú vždy spôsobené nesprávnym používaním slov.
Z toho, čo som práve povedal, vyplýva takýto záver: ak všetky slová rozličných jazykov označujú vždy iba predmety alebo vzťahy týchto predmetov k nám a medzi nimi, tak každý duch je porovnaním našich pocitov s našimi ideami, t. j. zaznamenávaním podobností a rozdielov, zhôd a nezhôd, ktoré sú medzi nimi. Pretože súd nie je nič iné ako toto zaznamenávanie alebo aspoň výrok o tomto zaznamenávaní, vyplýva z toho, že všetky operácie ducha sa redukujú na súdy.
Keď som takto vymedzil danú otázku, teraz preskúmam, či súdiť neznamená pociťovať. Keď posudzujem veľkosť alebo farbu vecí, ktoré sú predo mnou, je samozrejmé, že súd vynesený o rozličných dojmoch, ktoré v mojich zmysloch vyvolávajú tieto predmety, je vlastne iba pocit, že takisto môžem povedať súdim, ako môžem povedať pociťujem, že z dvoch predmetov ten, ktorý nazývam siaha, vyvolá vo mne inakší dojem ako druhý, ktorý nazývam stopa; že farba, ktorú nazývam červená, pôsobí na moje oči ináč ako farba, ktorú nazývam žltá. Z toho uzatváram, že v takomto prípade súdiť vždy znamená iba pociťovať. Niektorí však namietnu: predpokladajme, že by sme chceli vedieť, či treba dať prednosť sile pred veľkosťou predmetov. Môžeme tvrdiť, že aj v tomto prípade súdiť znamená pociťovať? Áno, odpoviem, pretože ak mám vyniesť súd o tejto veci, pamäť mi musí postupne premietnuť obrazy rozličných situácií, do ktorých sa môžem v priebehu svojho života veľmi často dostať. Súdiť znamená v týchto rozličných obrazoch vidieť, že sila mi bude častejšie na úžitok ako veľkosť predmetov. Môžu mi však znovu namietnuť: Môžeme si predstaviť, že súd je iba pocit aj v takom prípade, keď ide o posúdenie, či si máme u kráľa viac ceniť spravodlivosť ako dobrotu?
Náš názor môže byť na prvý pohľad paradoxný. Dokážeme však, že je správny. Predpokladajme, že niekto vie, čo je dobro a čo zlo, a že zároveň vie, že nejaký skutok je lepší alebo horší podľa toho, či viacej alebo menej škodí blahu spoločnosti. Akým spôsobom musí v tomto prípade postupovať básnik alebo rečník, ak má čo naj zreteľnejšie ukázať, že spravodlivosť, ktorá je u kráľa cennejšia ako jeho dobrota, zachováva štátu viacej občanov?
Rečník predvedie predstavám takéhoto človeka tri obrazy. V prvom mu ukáže spravodlivého kráľa, ktorý súdi zločinca a dáva ho popraviť; v druhom mu ukáže dobrého kráľa, ktorý dáva otvoriť celu tohto zločinca a zbavuje ho pút; v treťom mu ukáže toho istého zločinca, ako po prepustení z väzenia berie dýku a ide zavraždiť päťdesiat občanov. Kto by pri pohľade na tieto tri obrazy nepocítil, že spravodlivosť, ktorá smrťou jednotlivca predchádza smrti päťdesiatich ľudí, je u kráľa cennejšia ako dobrota? Tento súd je však v skutočnosti iba pocit. Naskutku, ak v dôsledku návyku spájať určité idey s určitými slovami môžeme, ako to skúsenosť dokazuje, pôsobením určitých zvukov na náš sluch vyvolať u seba približne tie isté pocity, aké by sme zakúsili v prítomnosti predmetov, potom je samozrejmé, že hodnotiť pri výklade týchto troch obrazov kráľovu spravodlivosť vyššie ako jeho dobrotu znamená pociťovať a vidieť, že v prvom obraze obetujeme len jedného človeka, zatiaľ čo v treťom ich dávame päťdesiat zabiť. Z toho vyvodzujem, že každý súd je iba pocit.
Niektorí však namietnu: Treba medzi pocity zaradiť aj také súdy, ktoré sa vynášajú napríklad o väčšej alebo menšej hodnote určitej metódy, ako je povedzme metóda, ktorou si veľa vecí vieme vštepiť do pamäti, metóda abstrakcie alebo metóda analýzy?
Aby sme mohli na túto námietku odpovedať, musíme si najprv vymedziť význam slova metóda. Metóda nie je nič iné ako prostriedok, ktorý používame na dosiahnutie vytýčeného cieľa. Predpokladajme, že niekto by si chcel vštepiť do pamäti isté veci alebo idey a že náhoda by mu ich tam usporiadala takým spôsobom, že spomienka na nejaký fakt alebo ideu by v ňom vyvolávala spomienku na množstvo iných faktov alebo ideí a že takto by si ľahšie a hlbšie vštepil niektoré veci do pamäti. V takomto prípade súdiť, že tento postup je najlepší, a dávať mu meno metóda znamená povedať, že sme pri pozornosti vyvíjali menšiu námahu, že sme pri štúdiu týmto spôsobom zakúšali menej nepríjemný pocit ako pri hociktorom inom postupe. Spomínať si na nejaký nepríjemný pocit však znamená pociťovať. Teda je samozrejmé, že v tomto prípade súdiť znamená pociťovať.
Predpokladajme ďalej, že geometer chce dokázať pravdivosť určitých geometrických teorém a uľahčiť svojim žiakom ich pochopenie. Zišlo mu na um pre dosiahnutie tohto cieľa viesť žiakov k tomu, aby uvažovali o čiarach bez ohľadu na ich šírku a hrúbku. Súdiť v tomto prípade, že tento prostriedok alebo táto metóda abstrakcie je najvhodnejšia na to, aby jeho žiaci ľahšie pochopili niektoré geometrické teorémy, znamená, že žiaci vynakladajú menej námahy pri pozornosti a že zakúšajú menej nepríjemný pocit, ak používajú túto, a nie inú metódu.
Uveďme posledný príklad. Predpokladajme, že ak každú z tých právd, ktoré sú zahrnuté v nejakej zložitej teoréme, skúmame osobitne, ľahšie pochopíme túto teorému. Súdiť, že spôsob alebo metóda analýzy je najlepšia, aj v tomto prípade znamená, že sme pri pozornosti vynaložili menej námahy a že sme teda pri osobitnom skúmaní každej pravdy, obsiahnutej v tejto zložitej teoréme, zakúšali menej nepríjemný pocit, ako keby sme ich boli chceli pochopiť všetky naraz.
Z toho, čo som povedal, vyplýva, že súdy vynášané o prostriedkoch alebo metódach na dosiahnutie určitého cieľa, ktoré nám poskytuje náhoda, sú vlastne iba pocity a že sa u človeka všetko redukuje na pociťovanie.
Niekto by mohol namietnuť: Ako sa mohlo až doteraz predpokladať, že schopnosť súdiť je niečo iné ako schopnosť pociťovať? Odpovedám, že sa takto predpokladalo iba preto, lebo sme až doteraz považovali za nemožné nejako ináč vysvetliť určité omyly ducha.
Aby som odstránil tieto ťažkosti, v nasledujúcich kapitolách ukážem, že všetky naše nesprávne súdy a omyly pochádzajú z dvoch príčin, ktoré u nás predpokladajú iba schopnosť pociťovať, a že by teda bolo zbytočné, ba dokonca absurdné predpokladať u nás schopnosť súdiť, ktorá nevysvetľuje nič, čo by sa nedalo vysvetliť aj bez nej. Pristupujem teda k veci a tvrdím, že niet takého nesprávneho súdu, ktorý by nepochádzal buď z našich vášní, alebo z našej nevedomosti.
___________________________________________
Vysvetlivky
1) Veľa sa popísalo o duši zvierat. Striedavo sa im odnímala a znovu vracala
schopnosť myslieť a možno, že sa v rozdieloch medzi telom človeka a zvieraťa dosť starostlivo nehľadala príčina nižšieho stupňa toho, čo nazývame dušou zvierat:
-
Všetky končatiny zvierat sú ukončené buď kopytom ako u vola a jeleňa, alebo pazúrmi ako u psa a vlka, alebo drápmi ako u leva a mačky. Tento rozdiel medzi ustrojením našich rúk a končatinami zvierat skoro úplne zbavuje zvieratá, ako hovorí Buffon, nielen hmatového zmyslu, ale aj zručnosti, ktorá je nevyhnutná pri narábaní akýmkoľvek nástrojom a pri uskutočnení akéhokoľvek objavu, ktorý si vyžaduje ruky.
-
Život zvierat, ktorý je vo všeobecnosti kratší ako náš, neumožňuje im toľko pozorovaní, a teda ani toľko ideí ako človeku.
-
Zvieratá, ktoré sú od prírody lepšie vyzbrojené a lepšie odeté ako my, majú menej potrieb, a teda nemusia byť natoľko vynachádzavé. Ak majú dravé zvieratá vo všeobecnosti viacej dôvtipu ako ostatné, je to preto, lebo vždy vynaliezavý hlad im musel navodiť predstavy rozličných lstí, ktorými by mohli prekvapiť svoju korisť.
-
Zvieratá vytvárajú iba také spoločenstvo, ktoré prchá pred človekom. Človek pomocou zbraní, ktoré si vyrobil, stal sa postrachom aj pre najsilnejšie z nich.
Ináč človek je najrozšírenejším živočíchom na zemi. Rodí sa a žije v každom podnebí, zatiaľ čo určitá časť iných živočíchov, napríklad levy, slony a nosorožce, nachádza sa len v určitej zemepisnej šírke.
Čím viacej sa však určitý druh živočícha, schopného pozorovať, rozmnoží, tým má viacej ideí a dôvtipu.
Niektorí by mohli namietnuť: prečo opice, ktoré majú skoro také zručné končatiny, ako sú naše ruky, nerobia také isté pohyby ako človek? Preto, lebo V mnohom stoja nižšie ako my. Ľudia sú na zemeguli početnejší; Z rozličných druhov opíc je len málo takých, ktorých sila by sa mohla porovnať so silou človeka; opice sú bylinožravce, preto majú menej potrieb, a teda aj menej vynaliezavostí ako ľudia; ináč majú kratší život; tvoria iba také spoločenstvo, ktoré prchá pred ľuďmi a zvieratami, ako sú tigre, levy a pod.; napokon, pretože ich ustrojenie telesných orgánov núti, podobne ako deti, k ustavičnému pohybu, a to dokonca aj vtedy, keď sú ich potreby už uspokojené, opice nie sú schopné nudiť sa, pričom nudu, ako to dokážeme V tretej rozprave, musíme považovať za jeden z princípov zdokonaliteľnosti ľudského ducha.
Keď všetky tieto rozdiely medzi telom človeka a zvieraťa dáme dohromady, môžeme vysvetliť, prečo citlivosť a pamäť, teda schopnosti ľuďom a zvieratám spoločné, sú u zvierat takrečeno iba neplodnými schopnosťami.
Možno mi niekto namietne, že boh by nemohol vystaviť nevinné tvory bolesti a smrti a nedopustiť sa pritom nespravodlivosti a že teda všetky zvieratá sú iba stroje. Na túto námietku odpovedám, že Písmo a cirkev nikde nehovoria, že by boli zvieratá iba stroje, a preto je dosť možné, že nepoznáme pohnútky božieho postoja k zvieratám a musíme ich pokladať za správne. Netreba sa odvolávať na vtipný výrok Malebranchea, ktorý na tvrdenie, že zvieratá pociťujú bolesť, žartovne odvetil, že zrejme žrali zo zakázaného sena.
2) Idey počtu, ktoré sú veľmi jednoduché a veľmi ľahko ich možno získať a ku ktorým nás potreba ustavične núti, sú u niektorých národov také primitívne, že sú národy, ktoré vedia počítať iba do troch, a počet presahujúci tri vyjadrujú iba slovom veľa.
3) Také sú národy, ktoré Dampierre objavil na istom ostrove, kde nerástli ani stromy ani kríky. Živili sa rybami, ktoré morské vlny vyhadzovali do malých zálivov ostrova, a nemali inú reč ako hudrovanie, podobné hudrovaniu moriaka.
4) Seneca, aj keď bol dôsledným stoikom, predsa nebol celkom presvedčený o duchovnosti duše. Jednému zo svojich priateľov píše: „Váš list došiel v nevhodnej chvíli. Keď som ho dostal, práve som sa s pôžitkom prechádzal po paláci nádeje. Ubezpečoval som sa v ňom o nesmrteľnosti svojej duše. Moja predstavivosť, mierne podnietená rečami niektorých význačných mužov, už vôbec nepochybovala o tejto nesmrteľnosti, ktorú viacej sľubujú ako dokazujú. Začínal som sa už nepáčiť sám sebe, opovrhoval som zvyškom biedneho života a s pôžitkom som si otváral brány do večnosti. Zrazu prichádza Váš list, prebúdzam sa a z takého rozkošného sna mi ostáva iba ľútosť nad zistením, že je to iba sen."
P. Deslandes vo svojej Histoire critique de la philosophie hovorí: „Dôkazom toho, že kedysi sa neverilo ani v nesmrteľnosť ani v nehmotnosť duše, je to, že za čias Neróna sa ľudia v Ríme sťažovali na novozavedené učenie o druhom svete, ktoré zbavuje vojakov odvahy, robí ich bojazlivejšími, zbavuje chudákov ich hlavnej útechy a napokon zdvojnásobuje smrť, pretože sa vyhráža novým utrpením po tomto živote."
5) Nie je možné pridŕžať sa Descartovej axiómy a pripúšťať len evidentnosť. Túto axiómu opakujú na školách dennodenne len preto, že jej nerozumejú celkom dobre. Pretože Descartes, ak môžem použiť takéto prirovnanie, nedal na ubytovňu evidentnosti nijakú vývesku, každý sa považuje za oprávneného ubytovať v nej svoju mienku, každý, kto by sa v skutočnosti spoliehal iba na evidentnosť, bol by presvedčený nanajvýš o svojej vlastnej existencii. Ako by mohol byť presvedčený napríklad o existencii predmetov? Nemohol by boh vo svojej všemohúcnosti pôsobiť na naše zmysly tými istými pocitmi, aké v nich vyvoláva pôsobenie predmetov? Ak to boh dokáže, ako si môžeme byť istí, že nepoužíva v tomto ohľade svoju moc a že teda celý svet nie je len zdanie? Napokon ak vo sne pociťujeme také isté pocity, aké prežívame pri pôsobení predmetov na naše zmysly, ako dokážeme, že náš život nie je iba jediný dlhý sen?
Nie že by som chcel popierať existenciu predmetov, chcem len dokázať, že vo veci ich existencie sme si menej istí ako vo veci našej vlastnej existencie. Pretože však pravda je nedeliteľná a o pravde nemožno povedať, že je viacej alebo menej pravdivá, je zrejmé, že ak sme si vo veci našej vlastnej existencie istejší ako vo veci existencie predmetov, potom existencia predmetov je iba pravdepodobná. Táto pravdepodobnosť je nepochybne veľmi veľká a vo svojich dôsledkoch sa rovná evidentnosti, ale predsa ostáva iba pravdepodobnosťou. Keďže sa však skoro všetky naše pravdy redukujú na pravdepodobnosti, akú vďaku by si zaslúžil taký geniálny človek, ktorý by sa podujal vypracovať tabuľky fyziky, metafyziky, morálky a politiky, na ktorých by boli presne vyznačené všetky stupne pravdepodobnosti, a teda aj stupne viery, ktorú máme pripisovať každému názoru!
Napríklad existencia predmetov by bola zaradená do tabuliek fyziky ako prvý stupeň istoty. Ďalej by sa v nich určovalo, nakoľko si máme byť istí, že slnko vyjde zajtra, o desať, o dvadsať rokov atd. Podobne v tabuľkách morálky alebo politiky by sa ako prvý stupeň istoty uvádzala existencia Ríma alebo Londýna, potom existencia veľkých postáv, ako bol Caesar alebo Viliam Dobyvateľ. Takto by sa zostupovalo po stupňoch pravdepodobnosti až po najmenej isté fakty. Napokon by sme došli až k takzvaným Mohamedovým zázrakom, ktoré síce mnohí Arabi potvrdzujú, ale ktorých falošnosť je predsa veľmi pravdepodobná na svete, kde je tak veľa klamárov a tak málo zázrakov.
Vtedy by si mohli ľudia (ktorí sa líšia v názoroch najčastejšie len preto, že nevedia nájsť vhodné označenie, aby vyjadrili rozličné stupne viery v tieto svoje názory) ľahšie vymieňať myšlienky, pretože by vždy mohli, aby som tak povedal, pričleniť svoje názory k niektorému číslu z týchto tabuliek pravdepodobnosti.
Pretože duch len pomaly robí pokroky a medzi jednotlivými objavmi vo vedách je vždy veľký odstup, je nám zrejmé, že len čo by sa tabuľky pravdepodobnosti zostavili, potom by sa už iba nepatrne a postupne menili, a to tak, že by sa v súlade s objavmi zvyšovala alebo znižovala pravdepodobnosť niektorých propozícií, ktoré nazývame pravdami a ktoré sú iba viac alebo menej skúsenosťou nahromadenými pravdepodobnosťami. Takýmto spôsobom by ľudia ľahšie znášali stav pochybnosti, ktorý pýcha väčšiny ľudí vôbec neznáša. Pochybnosti by prestali byť nejasné; pretože by sa dali vypočítať, a teda by ich bolo možné vyhodnotiť, zmenili by sa na afirmatívne propozície. Takto by sa Karneadova sekta, považovaná kedysi za filozofiu par excellence, pretože jej dali prívlastok vyvolená, očistila od chybičiek, ktoré zádrapčivá nevedomosť príliš ostro vyčítala tejto filozofii, schopnej svojimi dogmami takisto osvietiť ducha ako zušľachtiť mravy.
Hoci táto sekta v súlade so svojimi princípmi vôbec neuznávala pravdy, zdanie predsa uznávala, chcela, aby sme si život upravili podlá tohto zdania; aby sme konali vtedy, ked sa zdá výhodnejším konať ako uvažovať; aby sme sa až po zrelej úvahe rozhodli, ak máme čas rozhodovať; teda aby sme rozhodovali s väčšou istotou a vo svojej duši vždy ponechávali novým pravdám otvorené dvere, ktoré dogmatici zatvárajú pred nimi. Okrem toho chcela, aby sme natoľko netrvali na vlastných názoroch a tak rýchle neodsudzovali názory iných, teda aby sme boli spoločenskejší: napokon, aby zvyk pochybovať, robiac nás odolnejšími v takom prípade, keď sa nám protirečí, umŕtvil v nás jeden z najväčších zdrojov nenávisti medzi ľuďmi. V tomto prípade vôbec nejde o zjavené pravdy, lebo sú pravdami iného druhu.