top of page

Steven Pinker

 

 

 

Mnohé korene nášho utrpenia

 

Z anglického originálu PINKER, S.: The blank slate: The modern denial of human nature. London: The Penguin Press 2002, s. 241 – 268 preložil Peter Hutta. Ide o 14. kapitolu z uvedenej knihy. Preklad je rozdelený na 3 časti, ktoré postupne vychádzali v číslach 3/2014, 4/2014 a 1/2015.

 

 

1. časť

(strana  241 – 248)

 

2. časť

(strana  241 – 268)

 

3. časť

(strana  258 - 256)

 

 

zdroj: http://www.ostium.sk/sk/author/steven-pinker/

 

 

 

1. časť

 

Prvé vydanie Sebeckého génu Richarda Dawkinsa obsahovalo predhovor biológa Roberta Triversa, ktorý bol pôvodcom niekoľkých kľúčových myšlienok knihy. Ukončuje ho pompézne:

 

„Teória sociálneho darvinizmu nám dáva nahliadnuť na základnú symetriu a logiku spoločenských vzťahov. Ak im vo väčšej miere porozumieme, mali by oživiť naše politické porozumenie a poskytnúť intelektuálny podklad pre vedu a liek psychológie. Taktiež by nám mali umožniť hlbšie porozumieť mnohým koreňom nášho utrpenia.“[1]

 

Na knihu o biológii to boli pútavé tvrdenia, ale Trivers vedel, že je na správnej stope. Sociálna psychológia, veda o tom, ako sa ľudia k sebe navzájom správajú, je často zmesou zaujímavých javov, ktoré sú „vysvetľované“ tým, že sa im dajú prikrášlené názvy. Chýba jej bohatá deduktívna štruktúra iných vied, v ktorých zopár prezieravých princípov môže vytvoriť hojnosť dômyselných prognóz – takýto typ teórie vedci lichotivo nazývajú ako „pekná“ alebo„elegantná“. Trivers odvodil prvú teóriu v sociálnej psychológii, ktorá si zaslúži byť nazývaná elegantnou. Ukázal, že zdanlivo jednoduchý princíp – držať sa génov, môže vysvetliť logiku všetkých hlavných typov ľudských vzťahov: ako sa cítime vo vzťahu k našim rodičom, našim deťom, našim súrodencom, našim milencom, našim priateľom a k nám samým.[2] Trivers ale vedel, že teória urobila ešte aj niečo iné. Ponúkla vedecké vysvetlenie tragédie ľudského údelu.

 

 

Príroda je sudcom i katom

 

„Príroda je sudcom i katom,“ znie staré príslovie. Mnoho tragédií pochádza z nášho fyzického a kognitívneho zostavenia. Naše telá sú mimoriadne nepravdepodobné zhluky hmoty, ktoré môžu mnohorakým spôsobom zlyhať, ale iba nemnohými spôsobmi fungovať správne. Všetci nepochybne zomrieme a sme dosť bystrí na to, že to vieme. Naše mysle sú adaptované na svet, ktorý už viac neexistuje, sú náchylné robiť chyby odstrániteľné iba náročným učením a sú odsúdené na zmätok v najhlbších otázkach, ktorými sa možno zaoberať.

 

Ale niektoré z najbolestivejších šokov pochádzajú zo sociálneho sveta – od manipulácií a zrád iných ľudí. Podľa bájky sa škorpión spýtal žaby, či ho prenesie cez rieku, upokojujúc žabu, že ju nebodne, pretože ak by to urobil, utopil by sa tiež. Na polceste ju bodol, a keď sa potápajúca žaba spýtala, prečo to urobil, škorpión odpovedal: „Patrí to k mojej prirodzenosti.“Prakticky vzaté, škorpión s takouto prirodzenosťou by sa nemohol vyvinúť, ale Trivers vysvetlil, prečo sa niekedy zdá, že ľudská prirodzenosť je – ako bájna škorpiónova prirodzenosť – odsúdená na očividne nezmyselný konflikt.

 

Nie je záhadou, prečo si niekedy organizmy navzájom ubližujú. Evolúcia nemá svedomie a ak jeden tvor zraní iného pre prospech seba samého napríklad zjedením, parazitovaním, zastrašovaním alebo zahýbaním, jeho potomkovia sa stanú dominantnými, holdujúc rovnakým škaredým návykom. Toto všetko je známe z hovorového významu „darwinovský“ ako synonymum pre „neľútostný“ a od Tennysonovho zobrazenia prírody ako dravca s krvavými tesákmi a pazúrmi. Ak by sa celá evolúcia ľudského údelu scvrkla do tohto, mali by sme súhlasiť s rockovou piesňou: Život je nahovno a potom zomrieš (Life sucks, then you die).

 

Ale samozrejme život nie je vždy na nič. Mnohé tvory spolupracujú, vychovávajú a uzatvárajú mier a predovšetkým ľudia nachádzajú útechu a radosť v svojich rodinách, priateľoch a komunitách. Toto by taktiež malo byť známe čitateľom Sebeckého génu a podobných kníh o evolúcii altruizmu, ktoré sa od vydania Dawkinsovej knihy objavili.[3] Existuje niekoľko dôvodov, kvôli ktorým sa u organizmov môže vyvinúť ochota pre konanie dobrých skutkov. Môžu pomôcť iným tvorom, pričom sledujú svoje vlastné záujmy, povedzme, keď tvoria stádo, ktoré mätie predátorov, alebo keď sa živia vedľajšími produktmi toho druhého. Toto sa nazýva mutualizmus, symbióza alebo kooperácia. Jedným druhom symbiotického páru u ľudí sú priatelia majúci spoločné chute, záľuby alebo nepriateľov. Dvaja rodičia starajúci sa o početné potomstvo sú dokonca ešte lepším príkladom. Ich gény sú zviazané do rovnakého balíku, ich detí, takže čo je dobré pre jedného, je dobré aj pre druhého a každý z nich má záujem na udržaní toho druhého nažive a v zdraví. Tieto zdieľané záujmy pripravujú pôdu pre vývin súcitnej a manželskej lásky.

 

A v niektorých prípadoch organizmy môžu podporovať iné organizmy na úkor seba samých, čo biológovia nazývajú altruizmus. Altruizmus v tomto technickom zmysle sa môže vyvíjať dvoma hlavnými spôsobmi. Po prvé, keďže majú príbuzní spoločné gény, akýkoľvek gén, pre ktorý má organizmus sklon pomáhať príbuznému, zvýši šance prežitia kópie seba samého, ktorá je usadená v príbuznom, dokonca aj keď pomocník obetuje svoju vlastnú biologickú zdatnosť v tomto veľkorysom akte. Takéto gény budú v priemere prevažovať za predpokladu, že náklady, ktoré pomocník vynaloží, sú menšie než úžitok príjemcu, odčítané na základe stupňa ich príbuznosti. Týmto spôsobom sa môže vyvinúť rodinná láska – starostlivosť o deti, súrodencov, rodičov, starých rodičov, strýkov, tety, netere a synovcov a bratrancov. Toto sa nazýva rodinkársky altruizmus.

 

Altruizmus sa taktiež môže vyvíjať, keď si organizmy vymieňajú láskavosti. Jeden pomáha druhému čistením, kŕmením, ochraňovaním alebo tým, že ho podporuje a naoplátku dostane pomoc, keď sa potreby obrátia. Tento jav sa nazýva recipročný altruizmus a môže sa vyvinúť, keď sa obe strany spoznajú, opakovane interagujú, a keď môžu iným poskytnúť veľký úžitok za malú cenu pre ne samé, pamätajúc na ponúknuté alebo odmietnuté láskavosti, pričom sú pudené na oplátku urobiť to isté. Recipročný altruizmus sa môže vyvinúť, pretože tí, ktorí spolupracujú, sa majú lepšie než pustovníci a mizantropi. Užívajú si zisky z obchodovania s prebytkami, navzájom si vyťahujú kliešte zvlasov, navzájom sa zachraňujú pred utopením alebo hladovaním a opatrujú deti toho druhého. Reciprokátori (tí, ktorí si robia protislužby – pozn. prekl.) sa môžu mať aj z dlhodobého hľadiska lepšie než podvodníci, ktorí prijímajú láskavosti bez ich opätovania, pretože rozpoznajú podvodníkov a budú sa im vyhýbať alebo ich potrestajú.

 

Požiadavky recipročného altruizmu môžu vysvetliť, prečo sa vyvinuli sociálne a moralizujúce emócie. Sympatia a dôvera pobáda ľudí poskytnúť prvú láskavosť. Vďačnosť a lojalita ich pobáda splatiť láskavosť. Vina a hanba ich odrádza od ublíženia iným alebo od neoplácania láskavosti. Hnev a pohŕdanie ich vyzýva, aby sa vyvarovali podvodníkov alebo ich potrestali. A medzi ľuďmi nemusí byť každá tendencia jednotlivca oplácať alebo podviesť overená z prvej ruky, ale môže byť prerozprávaná v jazyku. To vedie k záujmu o reputáciu iných, prenášanú klebetami a verejným uznaním alebo odsúdením a k starosti o vlastnú reputáciu. Takto sa môžu vytvoriť partnerstvá, priateľstvá, spojenectvá a komunity stmelené všetkými týmito emóciami a starosťami.

 

Mnohí ľudia začnú byť v tomto bode nervózni, ale nepohodlie nie je z tragédií, ktoré objasnil Trivers. Skôr pochádza z dvoch mylných predstáv, z ktorých s každou sme sa stretli predtým. Po prvé, všetky tie reči o génoch, ktoré ovplyvňujú správanie, neznamenajú, že sme kukučkové hodiny alebo mechanický klavír, ktorý bezmyšlienkovite vykonáva príkazy DNA. Gény, o ktoré ide, sú tie, ktoré nás vybavujú neuronálnymi systémami zodpovednými za svedomie, uvažovanie a vôľu, a keď hovoríme o výbere týchto génov, hovoríme o rozličných spôsoboch, ako sa tieto schopnosti mohli vyvinúť. Chyba pochádza z koncepcií nepopísanej tabule a ducha v stroji: ak niekto vychádza z predpokladu, že naše vyššie mentálne schopnosti sú vryté spoločnosťou alebo sú neoddeliteľnou súčasťou duše, a ak potom biológovia spomenú genetický vplyv, prvé alternatívy, ktoré prídu na myseľ, sú bábkové povrázky alebo trolejové dráhy. Ale ak vyššie schopnosti, vrátane učenia sa, usudzovania a voľby, sú produktmi nenáhodnej organizácie mozgu, musia existovať gény, čo pomáhajú organizovaniu a to vyvoláva otázku, ako sa asi tieto gény vyselektovali v priebehu ľudskej evolúcie.

 

Druhým mylným názorom je predstava, že reč o nákladoch a úžitku znamená, že ľudia sú machiavelistickí cynici, chladne prepočítavajúci genetické výhody priatelenia sa a sobášenia. Zožierať sa kvôli tejto predstave alebo ju odsúdiť, pretože je škaredá, znamená pliesť si bezprostrednú kauzalitu s najvyššou. Ľudia sa nestarajú o svoje gény; starajú sa o šťastie, lásku, moc, rešpekt a iné vášne. Prepočty týkajúce sa nákladov a úžitku sú metaforickým spôsobom opisu selekcie alternatívnych génov v priebehu tisícročí, nie doslovným opisom toho, čo sa odohráva v ľudskom mozgu v reálnom čase. Nič nebráni tomu, aby sa aj na základe amorálneho procesu prírodného výberu vyvinul mozog so skutočne šľachetnými emóciami. Hovorí sa, že tí, ktorí vedia oceniť zákony a párky, by nemali vidieť, ako sa robia. To isté platí aj o ľudských emóciách.

1. časť

 

 

Takže ak sa láska a svedomie môžu vyvinúť, kde je tá tragédia?

 

Trivers si všimol, že súhra genetických záujmov, čo viedli k vzostupu sociálnych emócií, je iba čiastočná. Keďže nie sme klony, dokonca ani sociálny hmyz (ktorý môže zdieľať až tri štvrtiny svojich génov), to, čo je v konečnom dôsledku najlepšie pre jednu osobu, nie je identické s tým, čo je najlepšie pre inú. Preto každý ľudský vzťah, dokonca aj ten najoddanejší a najdôvernejší, nesie zárodky konfliktu. Vo filme Mravec Z sa mravec s hlasom Woodyho Allena sťažuje svojmu psychoanalytikovi:

 

„Toto prehnané nadšenie superorganizmu je niečo, čomu vôbec nerozumiem. Snažím sa, ale proste to nechápem. Čo to má znamenať – ja mám všetko robiť pre kolóniu a … čo moje potreby?“

 

Vtip je v strete medzi mravčou psychológiou (ktorá má pôvod v genetickom systéme tohto hmyzu a ten spôsobuje, že medzi mravcami-robotníkmi sú oveľa silnejšie príbuzenské väzby, než by tomu bolo medzi nimi a ich potomstvom), a ľudskou psychológiou, v ktorej nás naša genetická rozličnosť vedie k otázke: „A čo moje potreby?“ Trivers v nadväznosti na prácu Williama Hamiltona a Georgea Williamsa vytvoril algebru, ktorá predvída, do akej miery by ľudia mali sami sebe klásť túto otázku.[4]

 

Zvyšok kapitoly je o tejto zdanlivo jednoduchej algebre a o tom, ako jej dôsledky vyvracajú mnohé koncepcie ľudskej prirodzenosti. Diskredituje koncepciu nepopísanej tabule, ktorá predpokladá, že pozornosť, ktorú venujeme iným ľuďom, je determinovaná ich „rolou“, akoby to bola úloha svojvoľne priradená k hercovi. Ale tak isto diskredituje niektoré naivné názory na evolúciu, ktoré sú bežné medzi ľuďmi, čo neveria v koncepciu nepopísanej tabule. Väčšina ľudí tuší, aký je prirodzený stav vecí. Môžu napríklad veriť, že ak by sme konali to, čo od nás „chce“ naša prirodzenosť, rodiny by fungovali ako harmonické jednotky, alebo jednotlivci by konali pre blaho druhu, alebo by ľudia ukázali ich skutočné ja skryté za ich sociálnou maskou alebo, ako povedal Newt Gingrich v roku 1995, samec nášho druhu by lovil žirafy a váľal sa v jarku ako malé prasiatka.[5] Pochopenie týchto vzorov genetického prelínania, ktoré nás spájajú a rozdeľujú zároveň, môže nahradiť zjednodušené názory všetkého druhu hlbším pochopením ľudského údelu. Vskutku môže osvetliť ľudský údel spôsobmi, ktoré dopĺňajú nahliadnutia umelcov a filozofov v priebehu tisícročí.         

 

Najzrejmejšia ľudská tragédia pochádza z rozdielnosti medzi našimi emóciami voči príbuzným a voči nepríbuzným - jednej z najhlbších priepastí v žijúcom svete. Keď dôjde na lásku a solidaritu medzi ľuďmi, relatívna viskozita krvi a vody je zrejmá vo všetkom. Od klanov a dynastií tradičných spoločenstiev, až po preplnenie letísk počas dovoleniek ľuďmi, ktorí cestujú po celom svete, aby boli so svojimi rodinami.[6] To potvrdzujú aj výsledky kvantitatívneho výskumu. V tradičných spoločenstvách lovcov a zberačov, s väčšou pravdepodobnosťou žijú genetickí príbuzní spolu, navzájom si pracujú v záhradách, navzájom sa ochraňujú a osvojujú si chudobné a osirelé deti a je menej pravdepodobné, že na seba zaútočia, pohádajú sa, alebo sa navzájom pozabíjajú.[7] Dokonca aj v moderných spoločnostiach, kde tieto rodinné väzby majú tendenciu byť uvoľnené platí, že čím sú dvaja ľudia geneticky spriaznenejší, tým viac inklinujú k vzájomnej pomoci. Obzvlášť v život ohrozujúcich situáciách.[8]

 

Láska a solidarita sú však relatívne. Povedať, že ľudia sú láskavejší k svojim príbuzným znamená povedať, že sú ľahostajnejší k nepríbuzným. Motto knihy Roberta Wrighta o evolučnej psychológii, je výňatkom z knihy Grahama Greena Moc a sláva, v ktorej hlavný hrdina hĺba o svojej dcére: „Povedal: ,Bože, pomôž jej. Zatrať ma, zaslúžim si to, ale ju nechaj žiť naveky.‘ To bola tá láska, ktorú mal cítiť ku každej duši na tomto svete: všetok ten strach a túžba ochrániť boli nespravodlivo sústredené na jedno dieťa. Začal plakať… Pomyslel si: Toto je to, čo by som mal cítiť neustále ku každému.“

 

Príbuzenská láska naozaj podrýva ideál toho, čo by sme mali cítiť ku každej duši na tomto svete. Etici sa pohrávajú s hypotetickou dilemou, v ktorej ľudia môžu vbehnúť do horiaceho domu cez dvere naľavo a zachrániť tak určitý počet detí alebo cez dvere napravo a zachrániť svoje vlastné dieťa.[9] Ak ste rodičom, uvažujte nad touto otázkou:

"Existuje nejaký počet detí, ktorý by vás viedol k tomu, aby ste si vybrali dvere naľavo?"

V skutočnosti každý z nás odhaľuje svoju prioritu cez svoju peňaženku, keď utráca peniaze na drobnosti pre naše vlastné deti (bicykel, ortodoncia, vzdelanie na súkromnej škole alebo univerzite) namiesto toho, aby zachraňoval i životy nepríbuzných detí v rozvojovom svete peňažným príspevkom na charitu. Podobne, zaužívaný zvyk rodičov odkazovať svoje bohatstvo svojim deťom, je jednou z najnehanebnejších prekážok ekonomicky rovnostárskej spoločnosti. Len málo ľudí by vláde dovolilo skonfiškovať sto percent ich pozostalosti, pretože väčšina ľudí vidí svoje deti ako pokračovanie seba samých a teda ako náležitých príjemcov ich celoživotného úsilia.

 

 

Rodina ako rozvratná inštitúcia

 

Rodinkárstvo je univerzálnym ľudským sklonom a univerzálnou metlou veľkých organizácií. Je neslávne známe vyciciavaním krajín vedených dedičnými dynastiami a potápaním vlád a podnikov tretieho sveta. Opakujúce sa historické riešenie bolo udeliť posty miestnej moci ľuďom, ktorí nemali žiadne rodinné väzby, ako eunuchovia, ľudia, ktorí žili v celibáte, otroci, alebo ľudia, ktorí boli ďaleko od domova.[10] Súčasnejšie riešenie je postaviť rodinkárstvo mimo zákon, alebo ho regulovať, hoci regulácie vždy prichádzajú s kompromismi a výnimkami. Malé podniky – často nazývané „rodinné podniky“ alebo „manželské podniky“ – sú značne rodinkárske a tým môžu byť v konflikte s princípmi rovnosti príležitosti a vyvolať rozhorčenie okolitej spoločnosti.

 

B. F. Skinner, večný maoista, v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia napísal, že ľudí by mali odmeňovať skôr za stravovanie vo veľkých spoločných jedálňach než za stravovanie doma so svojimi rodinami, pretože veľké hrnce majú nižší pomer povrchovej plochy k objemu než malé hrnce a preto sú energeticky efektívnejšie. Logika veci je bezchybná, ale toto zmýšľanie bolo v 20. storočí veľa krát v rozpore s ľudskou prirodzenosťou – hrôzostrašne v nútenej kolektivizácii v Sovietskom zväze a Číne a neškodne v izraelských kibucoch, ktoré rýchlo upustili od svojej politiky výchovy detí oddelene od svojich rodičov. Postava v románe izraelského spisovateľa Batyau Gura zachytáva náladu, ktorá viedla k tejto zmene: „Chcem moje deti uložiť do postele sám…, a keď majú nočnú moru, chcem aby prišli k mojej posteli, nie k nejakému interkomu. Nechcem, aby boli nútené hľadať našu izbu blúdiac v temnej noci, potkýnajúc sa o kamene, mysliac si, že každý tieň je príšera. Nechcem, aby nakoniec stáli pred zavretými dverami, alebo boli odvlečené späť do domu pre deti.“[11]

 

Nie sú to len nedávne sny o kolektivizme, čo sú rozvrátené príbuzenskou solidaritou. Novinár Ferdinand Mount zdokumentoval, že rodina bola rozvratnou inštitúciou počas celej histórie. Rodinné zväzky pretínajú väzby spájajúce spolubojovníkov a rehoľných bratov, a preto sú na ťarchu vládam, sektám, gangom, revolučným hnutiam a etablovaným náboženstvám. Avšak dokonca mysliteľ tak naklonený ľudskej prirodzenosti ako Noam Chomsky, neuznáva, že ľudia prechovávajú voči svojim deťom iné city, ako voči známym a cudzincom. Nasleduje výňatok z rozhovoru s hlavným gitaristom rap-metalovej skupiny Rage Against the Machine:

 

Rage: „Ďalšou nespornou myšlienkou je, že ľudia si prirodzene konkurujú, a tak na základe tohto je kapitalizmus jediným správnym spôsobom ako organizovať spoločnosť. Súhlasíte s tým?“

 

Chomsky: „Pozrite sa okolo seba. Napríklad v rodine, ak sú rodičia hladní, ukradnú jedlo svojim deťom? Mali by, ak by si konkurovali. Vo väčšine sociálnych skupín, ktoré sú dokonca spolovice duševne zdravé, sa ľudia navzájom podporujú, sú súcitní a nápomocní a starajú sa o iných ľudí atď. Toto sú normálne ľudské pocity. Prejavujú sa všade a vyhnať tieto pocity z hláv ľudí vyžaduje veľa tréningu.“[12]

 

Ale pokiaľ ľudia nezaobchádzajú s inými členmi spoločnosti takým istým spôsobom ako so svojimi deťmi, odpoveď sa zdá byť nelogická – ľuďom môže veľmi záležať na vlastných deťoch, ale pritom môžu prechovávať iné pocity k miliónom ostatných ľudí, ktorí tvoria spoločnosť. Samo sformulovanie otázky a odpovede predpokladá, že ľudia sú skôr buď súťaživí, alebo solidárni na všetkých úrovniach než to, že by mali odlišné emócie voči ľuďom, s ktorými majú rozdielne genetické vzťahy.

 

Chomsky naznačuje, že ľudia sa rodia s bratským cítením voči svojim sociálnym skupinám, a že toto cítenie je vyhnané z ich hláv tréningom. Ale zdá sa, že je to naopak. Počas celej histórie, kedy sa vodcovia pokúšali zjednotiť sociálnu skupinu, trénovali svojich členov, aby o nej zmýšľali ako o rodine a aby presmerovali svoje rodinné emócie do jej vnútra.[13] Názvy používané skupinami, ktoré usilujú o solidaritu – bratia, bratstvá, bratské organizácie, sesterstvá, dievčenské spolky, kriminálne rodiny, ľudská rodina – vo svojich metaforách pripúšťajú, že príbuznosť je paradigmou, na ktorú ašpirujú. (Nijaká spoločnosť sa nesnaží posilniť rodinu jej prirovnávaním k odborovému zväzu, politickej strane alebo cirkevnej skupine.) Taktika je preukázateľne efektívna. Niekoľko experimentov ukázalo, že ľudí viac presvedčí politický prejav vtedy, ak hovorca apeluje na ich srdcia a mysle metaforami o príbuzenstve.[14]

 

 

Verbálne metafory a ideológie podporujú súdržnosť nepríbuzných

 

Verbálne metafory sú jedným spôsobom, ako ľudí poštuchnúť k zaobchádzaniu so známymi ako s rodinou, ale obvykle sú potrebné silnejšie taktiky. Alan Fiske vo svojom etnografickom prieskume ukázal, že étos komunálneho zdieľania (jeden z jeho štyroch univerzálnych sociálnych vzťahov) vzniká spontánne medzi členmi rodiny, ale na iné skupiny sa rozširuje iba pomocou prepracovaných zvykov a ideológií.[15] Nepríbuzní ľudia, ktorí sa chcú deliť ako rodina, vytvárajú mytológie o jednom tele a krvi, spoločnom pôvode a mystickom pute k teritóriu (pôsobivo nazvanom rodná zem, otčina, matka zem, alebo rodný kraj). Umocňujú tieto mýty sviatostnými jedlami, krvavými obetami a opakujúcimi sa rituálmi, ktoré bytostné Ja vnárajú do skupiny a vytvárajú dojem skôr jedného organizmu než spolku jednotlivcov. Ich náboženstvá hovoria o posadnutí duchmi alebo iných typoch popletenia mysle, ktoré podľa Fiskea: „naznačujú, že možno ľudia často chcú mať intenzívnejšie alebo čistejšie vzťahy komunálneho zdieľania, než sú schopní zrealizovať s obyčajnými ľuďmi.“[16] Tienistá stránka tejto súdržnosti je skupinové myslenie, sektárska mentalita a mýty o rasovej čistote – pocit, že cudzinci sú kontaminanti, ktorí znečisťujú posvätnosť skupiny.

 

Nič z toho neznamená, že nepríbuzní si navzájom nemilosrdne konkurujú, znamenáto len, že nie sú tak spontánne kooperatívni ako príbuzní. A iróniou je, že napriek všetkým takýmto rečiam o solidarite, súcite a jednej krvi čoskoro uvidíme, že ani rodiny nie sú až také harmonické jednotky.

 

Tolstého slávna poznámka, že všetky šťastné rodiny sú si podobné, ale každá nešťastná rodina je nešťastná svojím vlastným spôsobom, nie je pravdivá na úrovni najvyššej (evolučnej) kauzality. Trivers ukázal, ako majú zárodky nešťastia v každej rodine rovnaký základný zdroj.[17] Hoci príbuzní majú spoločné záujmy pre ich spoločné gény, miera prekrytia génov nie je identická vo všetkých usporiadaniach a kombináciách členov rodiny. Koeficient príbuznosti rodičov ku všetkým svojim potomkom je rovnaký, päťdesiat percent, kým každé dieťa má koeficient príbuznosti vo vzťahu k sebe samému sto percent. A to má nepatrný, ale závažný dôsledok pre obeživo rodinného života, investovanie rodičov do svojich detí.

 

Rodičovská investícia je obmedzený zdroj. Deň má iba dvadsaťštyri hodín, krátkodobá pamäť môže podržať iba štyri kusy informácií a ako za mnohé iné, podotkla vyčerpaná matka: „Mám len dve ruky!“ Na jednom konci časového rozpätia života sa deti učia, že matka nemôže chrliť neobmedzený prúd mlieka; na druhom sa učia, že rodičia nezanechávajú nekonečné dedičstvo.

 

Trivers argumentoval, že miera, do akej emócie medzi ľuďmi odzrkadľujú ich typickú genetickú spriaznenosť, je medzi členmi rodiny úmerná miere nesúhlasu s tým, ako by mala byť rozdelená rodičovská investícia. Rodičia by mali chcieť rozdeliť svoju investíciu medzi deti spravodlivo – ak už nie na absolútne rovnaké časti, tak aspoň podľa schopnosti dieťaťa prosperovať z tejto investície. Ale každé dieťa by malo od rodiča chcieť, aby mu dal z investície dvojnásobok toho, čo dá jeho súrodencovi, pretože deti zdieľajú polovicu svojich génov s každým vlastným súrodencom, ale samy so sebou zdieľajú všetky gény. V prípade rodiny s dvoma deťmi a jedným koláčom každé dieťa by ho malo chcieť rozdeliť v pomere dvoch tretín ku jednej tretine, zatiaľ čo rodičia by mali chcieť, aby bol rozdelený na dve polovice. Výsledkom je, že žiadne rozdelenie neurobí každého šťastným. Samozrejme, to neznamená, že rodičia a deti doslova bojujú pre koláč, mlieko, alebo dedičstvo (hoci môžu) a rozhodne nebojujú pre gény. V našej evolučnej histórii rodičovská investícia ovplyvňovala prežitie dieťaťa, čo zase ovplyvnilo pravdepodobnosť toho, že gény rôznych rodinných emócií v rodičoch a deťoch dnes mohli prejsť na nás. Prognózou je, že vzájomné očakávania členov rodiny nie sú dokonale zosúladené.

 

 

Poznámky

 

[1] TRIVERS, R.: Foreword. In: DAWKINS, R.: The selfish gene. New York:Oxford University Press 1976.

[2] TRIVERS, R.: The evolution of reciprocal altruism. In: Quarterly Reviewof Biology, roč. 46,1971, s. 35 – 57; TRIVERS, R.: Parental investment and sexual selection. In:CAMPBELL, B. (ed.): Sexual selection and the descent of man. Chicago: Aldine 1972; TRIVERS, R.: Parent–offspring conflict. In: American Zoologist,roč. 14, 1974, s. 249 – 264;TRIVERS, R.: Foreword, c. d.; TRIVERS, R.: Social evolution. Reading,Mass.: Benjamin/Cummings 1985.

[3] ALEXANDER, R. D.: The biology of moral systems. Hawthorne, N.Y.:Aldine de Gruyter 1987; CRONIN, H.: The ant and the peacock. New York:Cambridge University Press 1992; DAWKINS, R.: The selfish gene (newed.). New York: Oxford University Press 1976/1989; RIDLEY, M.: The originsof virtue: Human instincts and the evolution of cooperation. New York: Viking1997; WRIGHT, R.: The moral animal: Evolutionary psychology and everydaylife. New York: Pantheon 1994.

[4] HAMILTON, W. D.: The genetical evolution of social behaviour (I and II). Journalof Theoretical Biology, roč. 7,1964, s. 1 – 16, s. 17 – 52; TRIVERS, R.: The evolution of reciprocal altruism,c. d., s. 35 – 57; TRIVERS, R.: Parental investment and sexual selection, c. d.;TRIVERS, R.: Parent–offspring conflict, c. d., s. 249 – 264; WILLIAMS, G. C.: Adaptationand natural selection: A critique of some current evolutionary thought. Princeton,N. J.: Princeton University Press 1966.

[5] „Renewing American Civilization“ – prednesené na Reinhardt College, 7.januára 1995.

[6] CHAGNON, N. A.: Life histories, blood revenge, and warfare in a tribalpopulation. Science, 239, 1988,s. 985 – 992; DALY, M., SALMON, C. & WILSON, M.: Kinship: The conceptualhole in psychological studies of social cognition and close relationships. In:SIMPSON, J. & KENRICK, D. (eds.): Evolutionary social psychology. Mahwah,N. J.: Erlbaum 1997; FOX, R.: Kinship and marriage: An anthropologicalperspective. New York: Cambridge University Press 1984; MOUNT, F.: Thesubversive family: An alternative history of love and marriage. New York:Free Press 1992; SHIPMAN, P.: The evolution of racism. New York: Simon& Schuster 1994; SHORT, P.: Mao: A life. New York: Henry Holt1999; SHOUMATOFF, A.: The mountain of names: A history of the humanfamily. New York: Simon & Schuster 1985.

[7] CHAGNON, 1992; DALY, M., SALMON, C. & WILSON, M.: Kinship, c. d.; DALY,M., & WILSON, M.: Homicide. Hawthorne, N. Y.: Aldine de Gruyter 1988;DALY, M. & WILSON, M.: Evolutionary psychology of male violence. In:ARCHER, J. (ed.), Male violence. London: Routledge 1994; GAULIN, S. J. C.& McBURNEY, D. H.: Psychology: An evolutionary approach. UpperSaddle River, N. J.: Prentice Hall 2001, s. 321 – 329.

[8] BURNSTEIN, E., CRANDALL, C, & KITAYAMA, S.: Some neo–Darwinian decisionrules for altruism: Weighing cues for inclusive fitness as a function of thebiological importance of the decision. In: Journal of Personality and SocialPsychology, roč. 67, 1994, 773– 789; PETRINOVICH, L. F., O’NEILL, P. & JORGENSEN, M.: An empirical studyof moral intuitions: Toward an evolutionary ethics. In: Journal ofPersonality and Social Psychology, roč.64, 1993, s. 467 – 478.

[9] PETRINOVICH, L. F., O’NEILL, P. & JORGENSEN, M., c. d.; SINGER, P.: Theexpanding circle: Ethics and sociobiology. New York: Farrar 1981.

[10] MASTERS, R. D.: Thenature of politics. New Haven, Conn.: YaleUniversity Press 1989, s. 207 – 208.

[11] MURAVCHIK, J.: Heaven on Earth: The rise and fall of socialism. SanFrancisco: Encounter Books 2002; MURDOCH, I.: Metaphysics as a guide tomorals. London: Allen Lane 1993, s. 47 – 53, citácia od s. 51.

[12] Vysielané na Radio Free LA, Január 1997, www.radiofreela.com. Transkripcia dostupnáonline: www.zmag.org/chomsky/rage.

[13] DALY, M., SALMON, C. & WILSON, M.: Kinship, c. d.; MOUNT, F.: Thesubversive family: An alternative history of love and marriage. New York: FreePress 1992.

[14] JOHNSON, G. R., RATWIK, S. H. & SAWYER, T. J.: The evocativesignificance of kin terms in patriotic speech. In: REYNOLDS, V., FALGER, V.& VINE, I. (eds.): The sociobiology of ethnocentrism. London: CroonHelm 1987; SALMON, C. A.: The evocative nature of kin terminology in politicalrhetoric. In: Politics and the Life Sciences, roč. 17, 1998, s. 51– 57.

[15] FISKE, A. P.: The four elementary forms of sociality: Framework for aunified theory of social relations. Psychological Review, roč. 99, 1992, s. 689 – 723.

[16] Tamže, s. 698.

[17] TRIVERS, R.: Parent–offspring conflict, c. d.; TRIVERS,R.: Social evolution, c. d.

 

 

 

 

2. časť

 

Konflikt medzi rodičom a potomkami spolu so svojim náprotivkom, konfliktom medzi súrodencami, možno vidieť v celej zvieracej ríši.[1] Súrodenci z jedného vrhu alebo hniezda, bojujú medzi sebou, niekedy na život a na smrť a bojujú so svojimi matkami o prístup k mlieku, jedlu a o ich starostlivosť. (Ako uviedla postava Woodyho Allena z filmu Mravec Z: „Keď ste prostredným dieťaťom z piatich miliónov, nedostáva sa vám veľa pozornosti.“) Konflikt sa taktiež odohráva vo fyziológii prenatálneho vývoja človeka. Plody sa napoja na krvný obeh svojich matiek, aby z ich tela vyťažili čo možno najviac živín, zatiaľ čo telo matky sa bráni zachovávajúc ho v dobrom stave pre budúce deti.[2] A to pokračuje aj po narodení. Až do nedávnej doby, vo väčšine kultúr, matky, ktoré mali slabé vyhliadky pre živenie novorodenca až do jeho dospelosti, si ušetrili svoje straty a nechali ho zomrieť.[3] Tučné líca a zrelá vnímavosť v tvári dieťaťa môžu byť reklamou zdravia designovaného tak, aby rozhodnutie naklonilo vo svoj prospech.[4]

 

Ale najzaujímavejšie sú psychologické konflikty odohrávajúce sa v rodinných drámach. Trivers propagoval osloboditeľský charakter sociobiológie opierajúc sa o „základnú symetriu v našich sociálnych vzťahoch“ a „skryté činitele v sociálnom svete“.[5] Hovoril o ženách, ako uvidíme v kapitole o pohlaví a o deťoch. Teória konfliktu medzi rodičom a potomkami hovorí, že rodiny neobsahujú všemocných, vševediacich rodičov a ich pasívne, vďačné deti. Prírodný výber mal deti vybaviť psychologickou taktikou, ktorá im umožnila obstáť v boji so svojimi rodičmi s tým, že žiadna zo strán nemá stálu prevahu. Rodičia majú krátkodobú výhodu v čistej fyzickej sile, ale deti sa môžu brániť tým, že sú roztomilé, ufňukané, hádžu sa v záchvate hnevu, vyvolávajú pocity viny, týrajú svojich súrodencov, pletú sa medzi rodičov a samy zo seba robia rukojemníkov pod hrozbou samozničujúceho správania.[6] Ako sa hovorí, šialenstvo je dedičné: dostanete ho od svojich detí.

 

Čo je najzávažnejšie, deti nedovoľujú, aby ich osobnosti boli ovplyvňované rýpaním, lichôtkami, alebo pokusmi rodičov slúžiť ako ich vzory.[7] Ako uvidíme v kapitole o deťoch, výsledkom toho je, že byť vychovávaný daným párom rodičov v kultúre, má prekvapujúco malý vplyv: osobnosti detí, ktoré vyrastú v tom istom domove nie sú si viac podobné, ako osobnosti detí, ktoré boli oddelené pri narodení; adoptovaní súrodenci, keď vyrastú, nie sú si podobnejší než cudzí. Tieto zistenia rozhodne odporujú každej teórii v histórii psychológie až na jednu. Trivers jediný predpovedal:

 

„Potomkovia sa nemôžu spoľahnúť na nezaujaté vedenie svojich rodičov. Možno očakávať, že potomstvo je naprogramované brániť sa určitému rodičovskému manipulovaniu, zatiaľ čo je otvorené jeho iným formám. Keď rodič vnúti ľubovoľný systém posilnenia (trest a odmena), aby zmanipuloval potomkov, tak aby konali proti svojim vlastným najlepším záujmom, výber uprednostní potomkov, ktorí týmto plánom posilňovania odolajú.“[8]

 

To, že deti nedopadnú tak, ako to chcú rodičia, je pre mnohých ľudí jednou z trpkých, no i sladkých lekcií rodičovstva. „Tvoje deti nie sú tvoje deti“, napísal básnik Chálil Džibrán. „Môžeš im dať svoju lásku, ale nie svoje myšlienky, ony majú vlastné.“[9]

 

Najočividnejšou predpoveďou teórie konfliktu medzi rodičom a potomkami je, že rodičia a súrodenci by všetci mali mať odlišné predstavy o tom, ako rodičia so súrodencami zaobchádzali. V skutočnosti štúdie o dospelých členoch rodiny ukazujú, že väčšina rodičov tvrdí, že so svojimi deťmi zaobchádzali nestranne, zatiaľ čo väčšina súrodencov tvrdí, že nedostali svoj spravodlivý podiel.[10] Výskumníci to nazývajú efekt „Smothers Brothers“ po dvojici zabávačov, z ktorých hlúpejší mal poznávaciu vetu: „Mama ťa mala vždy najradšej“.

 

Ale logika konfliktu medzi rodičom a potomkami sa nevzťahuje len na súčasných súrodencov. Potomkovia akéhokoľvek veku mlčky súťažia s nenarodenými potomkami, ktorých by rodičia mohli mať, keby tomu venovali čas a energiu. Keďže muži môžu vždy splodiť deti (obzvlášť v polygamných systémoch, ktoré až do nedávna charakterizovali väčšinu spoločenstiev), a keďže obe pohlavia môžu plytvať investíciami na vnúčatá, potenciálny konflikt záujmov medzi rodičmi a potomkami nad nimi visí po celý život. Keď rodičia dohodnú svojim deťom manželstvo, môžu takisto uzavrieť dohodu, v ktorej obetujú záujem dieťaťa pre potenciálne záujmy súrodenca alebo otca. Deti a dospelí môžu mať rozdielne názory na to, či by dieťa malo zostať s rodinou, aby jej pomohlo alebo by sa malo vydať svojou vlastnou reprodukčnou dráhou. Zosobášené deti sa musia rozhodnúť ako rozvrhnúť čas a energiu medzi najužšou rodinou, ktorú vytvorili a širšou rodinou, do ktorej sa narodili. Rodičia sa musia rozhodnúť, či budú distribuovať svoje zdroje rovnými časťami alebo ich dajú dieťaťu, ktoré ich dokáže najlepšie využiť.

 

Logika konfliktu medzi rodičom a potomkami a medzi súrodencami vrhá nové svetlo na doktrínu „rodinných hodnôt“, ktorá je poprednou v súčasnom náboženskom a kultúrnom práve. Podľa tejto doktríny je rodina prístaviskom starostlivosti a zhovievavosti, ktoré rodičom dovoľuje prenášať hodnoty na deti, ktoré najlepšie slúžia ich záujmom. Moderné kultúrne sily údajne hodili do tohto hniezdočka granát tým, že umožnili tráviť menej času s malými deťmi a tým, že rozšírili svet starších detí mimo rodinný kruh, a tak poškodzujú deti a rovnakou mierou spoločnosť. Časť tejto teórie je určite správna; rodičia a ďalší príbuzní majú silnejší záujem o blaho dieťaťa než akákoľvek tretia strana. Ale konflikt medzi rodičom a potomkom znamená, že je to zložitejšie.

 

Ak by bolo možné spýtať sa malých detí čo chcú, nepochybne by to bola všetka pozornosť ich matiek dvadsaťštyri hodín denne. To ale neznamená, že nepretržité materstvo je biologickou normou. Potreba nájsť rovnováhu medzi investovaním do potomkov a udržaním zdravia (aby skôr či neskôr investovali do iných potomkov) je neodmysliteľnou súčasťou všetkých živých vecí. Ľudské matky nie sú výnimkou a často musia odolávať požiadavkám svojich maličkých tyranov tak, aby nebolo ohrozené ich vlastné prežitie a prežitie ich ďalších narodených a aj ešte nenarodených detí. Antropologička Sarah Blaffer Hrdy ukázala, že kompromis medzi pracovaním a materstvom nebol vynájdený typicky oblečenými členmi vyššej strednej vrstvy osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Ženy v spoločenstvách zberajúcich úrodu používajú rôzne opatrenia na výchovu svojich detí bez toho, aby pri tom hladovali, vrátane snahy o získanie postavenia v rámci skupiny (čo zlepšuje blahobyt detí) a s inými ženami v rámci deľby povinností zdieľajú povinnosti týkajúce sa starostlivosti o deti. Samozrejme otcovia sú zvyčajne hlavnými živiteľmi okrem matky samej, ale majú zlé návyky ako sú umieranie, opustenie matky a dieťaťa, nezarábanie peňazí na živobytie a matky samé na nich nikdy nezáviseli.[11]

 

Ani oslabenie vplyvu rodičov na svoje staršie deti nie je len nedávnou obeťou deštruktívnych síl. Je to časť dlhotrvajúcej expanzie slobody na Západe, ktorá deťom splnila stále prítomnú túžbu po väčšej autonómii, než sú im rodičia ochotní priznať. V tradičných spoločnostiach boli deti pripútané k pôde svojej rodiny, zasnúbené v dohodnutých sobášoch a boli v područí rodinného patriarchu.[12] Toto sa začalo meniť v stredovekej Európe a niektorí historici tvrdia, že to bolo prvým odrazovým mostíkom pri rozšírení práv, ktoré si spájame s osvietenstvom, a ktoré vrcholili v zrušení feudalizmu a otroctva.[13] V súčasnosti nepochybne platí, že niektoré deti sú vedené na scestie zlou partiou alebo populárnou kultúrou. Avšak niektoré deti sú rovesníkmi, susedmi a učiteľmi uchránené pred násilnými a manipulatívnymi rodinami. Mnoho detí ťažilo zo zákonov, akými sú povinná školská dochádzka a zákaz nútených manželstiev, ktoré možno prevážili priority ich rodičov. Niektoré môžu ťažiť z informácií, ktoré im ich rodičia odopierajú, napríklad  informácie o antikoncepcii alebo kariére. A niektoré deti musia utiecť z dusivého kultúrneho geta, aby objavili kozmopolitné radosti súčasného sveta. Román Isaaca Bashevisa Singera Šoša začína spomienkou hlavného hrdinu na jeho detstvo v židovskej štvrti Varšavy na začiatku dvadsiateho storočia:

 

„Bol som vychovaný na troch mŕtvych jazykoch – hebrejskom, aramejskom a jidiš – a kultúrou, ktorá sa vyvinula v Babylone: Talmudom. Cheder (učebňa), kde som študoval, bola miestnosť, v ktorej učiteľ jedol a spal a jeho žena varila. Neštudovala sa tam aritmetika, geografia, fyzika, chémia alebo história, ale náboženské pravidlá týkajúce sa vajca zneseného cez sviatočný deň, alebo obetovaní v chráme zničenom pred dvoma tisíckami rokov. Hoci sa moji predkovia usadili v Poľsku asi pred šiestimi alebo siedmimi stovkami rokov než som sa narodil, vedel som len zopár slov poľského jazyka… Bol som anachronizmom v každom smere, ale to som nevedel.“

 

Singerova spomienka je viac nostalgická než trpká a samozrejme väčšina rodín ponúka oveľa viac starostlivosti než útlaku alebo sváru. Na prvotnej úrovni mal Tolstoj určite pravdu, že sú šťastné a nešťastné rodiny, a že nešťastné rodiny sú nešťastné odlišnými spôsobmi v závislosti od vzájomných sympatií ľudí zlúčených dohromady genetikou a osudom. Konflikt vlastný rodinám nerobí rodinné putá o nič menej ústredné pre ľudskú existenciu. Vyplýva z neho len, že vyvažovanie protichodných záujmov, ktoré ovládajú všetky ľudské interakcie nekončia na prahu rodinného domu.

 

Medzi kombináciami ľudí, o ktorých Trivers uvažoval, je dvojica pozostávajúca z muža a ženy. Logika ich vzťahu je zakorenená v najfundamentálnejšom rozdiele medzi pohlaviami: nie sú to ich chromozómy, nie je to ich anatómia ale ich rodičovská investícia.[14] U cicavcov sa minimálna rodičovská investícia samca a samice dramaticky líši. U samcov sa môže obmedziť na pár minút kopulácie a lyžicu spermií ale samica nesie potomstvo vo svojom tele mesiace a živí ho do narodenia aj po ňom. Ako sa hovorí o príspevkoch sliepky a ošípanej vo výrobe vajec a slaniny, prvá sa angažuje, druhá je absolútne oddaná. Keďže splodenie potomka vyžaduje jedného člena z každého pohlavia, prístup k samiciam je pre samcov v rámci reprodukcie limitujúcim zdrojom. Aby samec maximalizoval počet svojich potomkov, mal by sa páriť s toľkými samicami s koľkými je to možné, aby samica maximalizovala počet svojich potomkov, mala by sa páriť s najkvalitnejším samcom, ktorý je dostupný. Toto vysvetľuje dva rozšírené pohlavné rozdiely množstva druhov živočíšnej ríše: samce súťažia, samice si vyberajú; samce hľadajú kvantitu, samice kvalitu.

 

2. časť

Ľudia sú cicavce a naše sexuálne správanie je v súlade s linnéovským zatriedením. Donald Symons v stručnosti zhŕňa v etnografickom zázname rozdielov pohlaví v sexualite: „Medzi všetkými ľuďmi sú to predovšetkým muži, ktorí dvoria, uchádzajú sa o nich, robia návrhy, zvádzajú, využívajú milostné kúzla a mágiu lásky, dávajú darčeky výmenou za sex a využívajú služby prostitútok.“[15] Medzi západnými ľuďmi, ako preukázali štúdie, hľadajú muži väčší počet sexuálnych partneriek než ženy partnerov, sú menej vyberaví pri voľbe krátkodobej partnerky a sú s väčšou pravdepodobnosťou zákazníkmi vizuálnej pornografie.[16] Ale samec druhu Homo sapiens sa zásadným spôsobom líši od väčšiny samcov ostatných cicavcov: muži investujú do svojho potomstva, než aby nechali všetku zodpovednosť na pleciach žien. Hoci je muž zbavený orgánov, ktorými môže prečerpávať živiny priamo do svojich detí, môže im pomáhať nepriamo prostredníctvom kŕmenia, ochraňovania, učenia a starostlivosti o ne. Najmenšie možné investície muža a ženy sú stále nerovné, pretože dieťa sa môže narodiť slobodnej matke, ktorej manžel utiekol, no nie slobodnému otcovi, ktorému ušla manželka. Ale mužova investícia je väčšia než nula, čo predpovedá, že ženy taktiež súťažia na partnerskom trhu, hoci by mali súťažiť skôr o mužov, ktorí investujú s najväčšou pravdepodobnosťou (a mužov s najvyššou genetickou kvalitou) než o mužov, ktorí sú najviac ochotní sa páriť.

 

Genetická ekonomika pohlavia taktiež predpovedá, že obe pohlavia majú genetickú motiváciu dopúšťať sa cudzoložstva, hoci z čiastočne rozdielnych dôvodov. Záletný muž môže mať ďalšie potomstvo, keďže oplodní iné, než svoju ženu. Záletná žena môže mať lepšie potomstvo, keď dieťa počne s iným mužom, ktorý má lepšie gény než jej manžel, zatiaľ čo bude mať nablízku manžela, ktorý ho pomáha vychovávať. No zatiaľ, čo manželka získava zo svojho milostného pomeru to najlepšie, manžel získava z oboch vecí to najhoršie, pretože investuje do génov iného muža, ktoré zabrali miesto jeho vlastným. Takto dostávame odvrátenú stranu evolúcie otcovských pocitov: evolúciu mužskej sexuálnej žiarlivosti, ktorá je predurčená tak, aby zabránila manželke mať dieťa s iným mužom. Ženská žiarlivosť je viac naklonená k zamedzeniu odcudzenia náklonnosti muža, znamenia jeho ochoty investovať do detí inej ženy na úkor jej vlastných.[17]

 

Biologická tragédia pohlaví je, že genetické záujmy muža a ženy si môžu byť tak blízke, že sa rátajú ako jeden organizmus, ale možnosti, pre ktoré by sa ich záujmy rozchádzali, nie sú nikdy ďaleko. Biológ Richard Alexander poukazuje na to, že ak sa dvojica zosobáši na celý život, ak sú perfektne monogamní a ak uprednostňujú svoju najužšiu rodinu pred širšou rodinou manžela/manželky, ich genetické záujmy sú identické, vložené do jedného košíka obsahujúceho ich deti.[18] Podľa tejto idealizácie by láska medzi mužom a ženou mala byť najsilnejším emocionálnym putom v živom svete – „dve srdcia bijúce ako jedno“ – a samozrejme pre niektoré dvojice to tak je. Nanešťastie, „ak“ sú v závere silné. Sila nepotizmu znamená, že manželia sú vždy od seba odtrhnutí svokrovcami a – ak nejaké sú – nevlastnými deťmi. A pohnútky k cudzoložstvu znamenajú, že manželia môžu byť vždy od seba odtrhnutí paroháčmi a rozvracačmi domova. Pre evolučného biológa nie je žiadnym prekvapením, že nevera, nevlastné deti a blízki príbuzní manžela/manželky sú jednou z hlavných príčin manželského sporu.

 

Rovnako tak nie je prekvapením, že sám akt lásky by mal byť plný konfliktu. Sex je najkoncentrovanejším zdrojom fyzického potešenia poskytnutého našou nervovou sústavou, tak prečo je možným zdrojom takej emocionálnej pálčivosti? Vo všetkých spoločenstvách je sex aspoň trochu považovaný za nečistý. Je vykonávaný v súkromí, je predmetom obsedantných myšlienok, je regulovaný zvykom a tabu, je témou klebiet a provokácií a spúšťačom žiarlivostného besnenia.[19] V krátkom období šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov ľudia snívali o erotickej utópii, v ktorej by sa muži a ženy mohli zúčastňovať sa na sexe bez komplexov a zábran. Hlavná predstaviteľka románu Ericy Jongovej Strach z lietania fantazírovala o „súloži bez rozopnutého rázporku“: anonymnom, náhodnom a oslobodenom od viny a žiarlivosti. „Ak nemôžeš byť s tým koho miluješ, miluj toho s kým si,“ spieval Stephen Stills. „Ak niekoho miluješ, daj mu slobodu,“ spieval Sting.

 

Ale Sting taktiež spieval: „Budem sledovať každý pohyb, ktorý urobíš.“ A Isadora Wingová dospela k názoru, že kopulácia bez rozopnutého rázporku je „zriedkavejšia než jednorožec“. Dokonca aj v čase keď je zdanlivo všetko dovolené, sa väčšina ľudí nezúčastňuje na sexe tak neplánovane ako na jedení alebo konverzovaní. To zahŕňa dnešné univerzitné mestečká, ktoré sú údajne ohniskami týchto krátkych sexuálnych stretnutí známych ako „krátke spojenia“. (hooking up) Psychologička Elizabeth Paul zhŕňa svoj výskum tohto fenoménu: „Nezáväzný sex nie je nezáväzný. Veľmi málo ľudí z neho vychádza bez úhony.“[20] Príčiny tejto skutočnosti tkvejú tak hlboko, ako akékoľvek príčiny iných biologických javov. Jedným z rizík sexu je dieťa a dieťa nie je len triapolkilogramový objekt ale, z evolučného uhla pohľadu, dôvod nášho bytia. Zakaždým, keď má žena s mužom sex, zahráva sa s tým, že samú seba odsúdi k rokom materstva. A čo viac, rozmary jej partnera z nej môžu urobiť slobodnú mamičku. Žena vyčleňuje kus svojej obmedzenej reprodukčnej produkcie génom a zámerom muža, vzdávajúc sa príležitosti jej použitia s nejakým iným mužom, ktorý môže mať lepšie vlohy v oboch smeroch alebo dokonca iba v jednom. Muž následne môže buď implicitne venovať pot a námahu dieťaťu, ktoré môže prísť na svet alebo klamať svoju partnerku, že má tieto zámery.

 

A to sa vzťahuje len na priamych účastníkov. Ako sa Jongová sťažovala na inom mieste, nikdy nie sú v posteli len dvaja ľudia. Vo svojich mysliach sú vždy sprevádzaný rodičmi, bývalými milencami a skutočnými a vymyslenými rivalmi. Inými slovami, tretie strany majú záujem na možnom výsledku sexuálneho pomeru. Romantickí sokovia muža alebo ženy, ktorí sa následkom uskutočňujúceho sa milostného aktu stávajú obeťami manželskej nevery alebo zostávajú odsúdení na život v osamelosti, majú dôvody, kvôli ktorým sa chcú ocitnúť na mieste konkurenta alebo konkurentky. Záujmy tretích strán nám pomáhajú porozumieť, prečo je sex takmer vo všeobecnosti vykonávaný v súkromí. Symons upozorňuje, že pokiaľ je mužov reprodukčný úspech prísne obmedzený jeho možnosťami prístupu k ženám, v mysliach mužov je sex vždy vzácnou komoditou. Ľudia môžu mať sex v súkromí z toho istého dôvodu, z ktorého ľudia počas hladomoru jedia v súkromí: aby zabránili podnecovaniu nebezpečnej závisti.[21]

 

Ako by neboli postele dostatočne preplnené, každé dieťa muža a ženy je taktiež vnúčaťom dvoch ďalších mužov a žien. Rodičia sa zaujímajú o reprodukciu dieťaťa, pretože z dlhodobého hľadiska je to aj ich reprodukcia. Horšie je, že drahocennosť ženskej reprodukčnej schopnosti ju robí cenným zdrojom pre mužov, ktorí ju kontrolujú v tradičných patriarchálnych spoločenstvách, konkrétne jej otec a bratia. Oni môžu svoju dcéru alebo sestru vymeniť za ďalšie ženy alebo zdroje pre nich samých, a preto majú záujem na ochrane svojej investície tým, že ju uchránia pred otehotnením s iným mužom, než ktorému by ju chceli predať. Nie je to teda len manžel alebo priateľ, ktorý má vlastnícky záujem na sexuálnej aktivite ženy ale vlastne aj jej otec a bratia.[22] Obyvatelia západu boli zdesení ako sa zaobchádzalo so ženami v režime Talibanu v Afganistane od roku 1995 do roku 2001, keď boli ženy zahalené v burkách a bolo im zakázané pracovať, navštevovať školu a opustiť svoje domovy bez sprievodu. Wilson a Daly preukázali, že zákony a zvyky s rovnakým zámerom – dávajúc mužom kontrolu nad sexualitou ich žien a dcér – boli bežné skrz históriu a v mnohých spoločenstvách, vrátane nášho vlastného.[23] Mnoho otcov dospievajúcich dievčat malo letmú myšlienku, že napriek všetkému burka nie je až taký zlý nápad.

 

Z prísne racionálnych dôvodov je volatilita sexu paradoxom, pretože v ére antikoncepcie a práv žien by tieto zastarané spleteniny nemali mať žiadny vplyv na naše pocity. Mali by sme sa milovať bez obmedzenia s tým, s kým sme a sex by nemal inšpirovať klebety, hudbu, fikciu, oplzlý humor alebo silné emócie viac, než ako to robí jedenie a rozprávanie. Fakt, že ľudia sa potýkajú s darwinovskou ekonomikou detí, ktoré už viac nemajú, svedčí o tom, ako ďalekosiahly je vplyv ľudskej prirodzenosti.

 

Trivers staval na argumentoch Williamsa a Hamiltona, že je veľmi nepravdepodobné, že sa altruizmus vo svojej čistej podobe – túžba zvýhodňovať skupinu alebo druh na úkor seba samého – vyvinie medzi nepríbuznými jedincami, pretože je zraniteľný na záplavu podvodníkmi, ktorí prosperujú tým, že si užívajú činy ostatných bez toho, aby obratom prispeli. Ale ako som spomenul, Trivers taktiež ukázal, že sa umiernený recipročný altruizmus môže vyvinúť. Reciprokátori, ktorí pomáhajú iným, čo pomohli im, a stránia sa alebo trestajú ostatných, ktorí im neoplatili pomoc, si budú užívať benefity obchodných ziskov a budú vytláčať individualistov, podvodníkov a čistých altruistov.[27] Ľudia sú dobre vybavení pre požiadavky recipročného altruizmu. Pamätajú si jeden druhého ako individualistov (možno vďaka špecializovaným oblastiam mozgu), s ľahkosťou rozpoznajú podvodníkov a výborne si ich pamätajú.[28] Cítia emócie späté s moralitou – náklonnosť, súcit, vďačnosť, vinu, pocit hanby a hnev – ktoré sú záhadnými implementáciami stratégií recipročného altruizmu v počítačových simuláciách a matematických modeloch. Experimenty potvrdili hypotézu, že ľudia sú najviac ochotní pomôcť cudzincovi, keď tak môžu urobiť za nízku cenu, keď je cudzinec v núdzi, a keď je cudzinec v pozícii, že im to oplatí.[29] Majú radi ľudí, ktorí im poskytujú láskavosti, poskytujú láskavosti tým, ktorých majú radi, cítia sa previnilo, keď odmietnu možnú láskavosť a trestajú tých, ktorí odmietajú ich láskavosť.[30]

 

Duch reciprocity môže riadiť nielen výmeny medzi jednotlivcami ale aj príspevky pre verejné blaho, také ako lov zvierat, ktoré sú príliš veľké na to, aby ich lovec zjedol sám, stavanie majáku, ktorý každého loď udržuje mimo útesov alebo spojiť sily kvôli napadnutiu susedov alebo pre odrazenie ich vpádov. S verejným blahom je neodmysliteľne spätý problém, ktorý je zachytený v Ezopovej bájke „Kto nasadí mačke zvonček?“ Myši v domácnosti súhlasia s tým, že by bolo lepšie, ak by mala mačka na krku zvonček, ktorý by ich varoval, že je na blízku ale žiadna myš nebude riskovať život a nenechá sa roztrhať na kusy, aby ten zvonček priviazala. Ochota nasadiť mačke zvonček – čo je prispieť k verejnému blahu – sa však môže vyvinúť, ak je sprevádzaná ochotou odmeniť tých, ktorí túto záťaž zobrali na svoje bedrá alebo potrestať podvodníkov, ktorí sa tomu vyhýbajú.[31]

 

Tragédia recipročného altruizmu je, že obetovania sa v mene nepríbuzných jedincov nemôžu zostať bez spleti nepríjemných emócií akými sú úzkosť, nedôvera, pocit hanby a hnev. Ako hovorí novinár Matt Ridley vo svojom prieskume evolúcie kooperácie:

 

„Reciprocita visí nad každou ľudskou hlavou ako Damoklov meč. Pozval ma na svoj večierok len preto, aby som napísal dobrú recenziu na jeho knihu. Boli u nás na večeri už dvakrát a nikdy nás k sebe nepozvali. Ako mi to mohol urobiť po tom všetkom, čo som pre neho urobila? Ak toto pre mňa spravíš, sľubujem, že ti to neskôr vykompenzujem. Čo som urobil, že som si toto zaslúžil? Dlhuješ mi to. Povinnosť, dlh, láskavosť, dohoda, zmluva, výmena, obchod… Náš jazyk a naše životy sú presiaknuté myšlienkami reciprocity.“[32]

 

Výskum altruizmu, ktorý robili behaviorálni ekonómovia vrhol svetlo na tento Damoklov meč tým, že ukázal, že ľudia nie sú ani nemorálnymi egoistami klasickej ekonomickej teórie ani v utopistických predstavách zobrazovaní stúpenci pravidla „všetci za jedného a jeden za všetkých“. Napríklad v hre zvanej „Ultimátum“ jeden z účastníkov získava veľkú sumu peňazí, ktorú má rozdeliť medzi seba a ostatných účastníkov a druhý to môže prijať alebo odmietnuť. Ak to odmietne, nijaká strana nič nedostane. Sebecký darca by mal mať leví podiel; sebecký príjemca by mal prijať zostávajúce omrvinky, bez ohľadu na to, aké sú malé, pretože časť bochníka je lepšia než žiadna. V skutočnosti zvykne darca ponúknuť takmer polovicu z celkovej sumy a príjemca sa neuspokojí s oveľa menšou čiastkou než polovičnou a to aj v prípade, že odmietnutie menšieho podielu je skutkom zlomyseľnosti, ktorý vedie k tomu, že obaja účastníci stratia všetko. Príjemca sa zdá byť hnaný pocitom spravodlivého hnevu a zodpovedajúcim spôsobom trestá sebeckého darcu; darca toto očakáva a predkladá ponuku, ktorá je štedrá len natoľko, aby bola prijatá. Vieme, že štedrosť darcu hnaná jeho strachom zo zlomyseľnej reakcie príjemcu je výsledkom dvoch variant tohto experimentu. V hre „Diktátor“ darca sumu jednoducho rozdelí medzi dvoch hráčov a príjemca s tým nemôže nič urobiť. Bez strachu z odvety darca predkladá oveľa skúpejšiu ponuku. Ponuka má stále tendenciu byť štedrejšia, než je nutné, pretože darca sa obáva povesti, ktorú získava lakomstvom, čo by mu v dlhodobom horizonte mohlo uškodiť. Vieme to na základe výsledku hry, ktorá sa volá „Dvojnásobne slepý diktátor“, kde sú ponuky mnohých hráčov v zapečatených obálkach a ani príjemca, ani experimentátor nevedia, kto koľko ponúkol. V tejto variante štedrosť prudko klesá; väčšina darcov si ponechá všetko pre seba.[33]

 

A potom je tu ešte hra „Verejné blaho“, v ktorej každý predkladá dobrovoľný príspevok na spoločný balík peňazí, experimentátor ho zdvojnásobí a balík je rovnomerne rozdelený medzi účastníkov bez ohľadu na prínos každého z nich. Optimálna stratégia pre každého hráča jednajúceho samostatne je byť čiernym pasažierom a nič neprispievať dúfajúc, že ostatní niečím prispejú a on tak môže získať časť ich príspevku. Samozrejme ak každý hráč premýšľa týmto spôsobom, balík ostáva prázdny a nikto nezarobí ani cent. Optimom pre skupinu je, že všetci hráči prispejú všetkým čo majú, a tak môžu zdvojnásobiť svoje peniaze. Ale keď sa hra opakovane hrá, každý sa pokúša stať čiernym pasažierom a balík zmenšuje k samozničujúcej nule. Na druhej strane, ak je ľuďom povolené oboje – prispievať do balíku a vyberať pokuty od tých, ktorí neprispievajú, svedomie zo všetkých vytvára zbabelcov a takmer každý prispieva k spoločnému blahu a dovoľuje každému vytvárať zisk.[34] Tento istý fenomén bol nezávisle zdokumentovaný sociálnymi psychológmi, ktorí ho nazvali „sociálna lenivosť“. Keď sú ľudia časťou skupiny, dávajú menej úsilia do preťahovania lanom, tlieskajú menej nadšene a vymyslia menej nápadov počas brainstormingu – pokiaľ si nemyslia, že ich príspevky do spoločného úsilia sú sledované.[35]

 

Tieto experimenty môžu byť vytvorené umelo ale pohnútky, ktoré odhaľujú, sa samy o sebe odohrávajú v prirodzených experimentoch nazývaných utopistické komunity. V devätnástom storočí a v prvých dekádach dvadsiateho storočia v celých Spojených štátoch vznikali sebestačné komúny založené na filozofii kolektívneho vlastníctva. Všetky upadli v dôsledku vnútorného napätia, tie ktoré boli vedené socialistickou ideológiou upadli priemerne po dvoch rokoch, tie, ktoré boli vedené náboženskou ideológiou po dvadsiatich.[36] Izraelské kibuce, pôvodne podnietené socializmom a sionizmom, plynule opúšťali kolektivistickú filozofiu počas desaťročí. Boli podrývané rozhodnutiami jej členov žiť so svojimi rodinami, vlastniť svoje vlastné šatstvo a ponechať si malý luxus alebo menšiu sumu peňazí získaných mimo kibuce. A kibuce boli zruinované neefektívnosťou voči problému čierneho pasažiera – slovami jedného z obyvateľov kibucí boli: „rajom pre parazitov“.[37]

 

V iných kultúrach je štedrosť taktiež rozdeľovaná podľa komplexných mentálnych výpočtov. Spomeňme Fiskeho etnografický prieskum, ktorý ukazuje, že etika kolektívneho zdieľania vzniká spontánne najmä v rámci rodín (a za vymedzených príležitosti akými sú oslavy). Rovnostárske opätovanie – čo je recipročný altruizmus – je normou pre každodenné interakcie medzi vzdialenejšími príbuznými a nepríbuznými jedincami.[38] Možnou výnimkou je rozdeľovanie mäsa medzi skupinami lovcov, ktorí združujú riziká spojené s lovom veľkej zveri (s jej významnými ale nepredvídateľnými potravinovými zdrojmi) tým, že sa delia o svoju korisť.[39] Dokonca aj tu má táto etika ďaleko od veľkorysej štedrosti a zdieľanie je charakterizované ako odohrávajúce sa „na pokraji nevraživosti“.[40] Lovci vo všeobecnosti nemajú jednoduchý spôsob ako uchrániť svoj úlovok pred ostatnými, teda nedelia sa o svoj úlovok ako sa zdá, ale skôr pasívne sledujú, ako im ho ostatní konfiškujú. Ich lovecké úsilie je považované za verejné blaho a sú trestaní klebetami a ostrakizmom ak vzdorujú konfiškácii a odmenení prestížou (ktorá im zabezpečí sexuálnych partnerov) pokiaľ konfiškáciu tolerujú a môžu si nárokovať odplatu, keď sa situácia obráti. Podobný psychologický mechanizmus je možné nájsť u posledných lovcov-zberačov v našej vlastnej kultúre, medzi profesionálnymi rybármi. Sebastian Junger píše v románe Perfektná búrka:

 

„Na otvorenom mori si kapitáni rybárskych člnov navzájom pomáhajú zakaždým keď môžu: požičiavajú si súčiastky motora, poskytujú si technické rady, darujú si jedlo alebo palivo. Súťaž medzi tuctom člnov, ženúca tovar krátkodobej spotreby na trh, našťastie nezabíja vrodený pocit vzájomného záujmu. Toto sa môže zdať ohromne vznešené ale nie je tomu tak – alebo aspoň nie úplne. Je za tým aj záujem o vlastné blaho. Každý kapitán vie, že on môže byť tým ďalším, ktorému zamrzne vstrekovač alebo mu začne tiecť hydraulika.“[41]

 

 

Poznámky

 

[1] AGRAWAL, A. R, BRODIE, E. D. I., BROWN, J.: Parent–offspring coadaptation and the dual genetic control of maternal care. In: Science, 292, 2001, s. 1710 – 1712; GODFRAY, H. C.: Evolutionary theory of parent–offspring conflict. In: Nature, 376, 1995, s. 133 – 138; TRIVERS, R.: Social evolution. Reading, Mass.: Benjamin/Cummings 1985.
[2] HAIG, D.: Genetic conflicts in human pregnancy. In: Quarterly Review of Biology, 68, 1993, s. 495 – 532.
[3] DALY, M., WILSON, M.: Homicide. Hawthorne, N. Y.: Aldine de Gruyter 1988; HRDY, S. B.: Mother nature: A history of mothers, infants, and natural selection. New York: Pantheon Books 1999.
[4] HRDY, S. B.: Mother nature, c. d.
[5] TRIVERS, R.: Foreword. In: DAWKINS, R.: The selfish gene. New York: Oxford University Press 1976. Trivers, R. 1981. Sociobiology and politics. In E. White (Ed.), Sociobiology and human politics. Lexington, Mass.: D. C. Heath.
[6] TRIVERS, R.: Social evolution, c. d.
[7] HARRIS, J. R.: The nurture assumption: Why children turn out the way they do. New York: Free Press 1998; PLOMIN, R., DANIELS, D.: Why are children in the same family so different from one another? In: Behavioral and Brain Sciences, 10, 1987, s. 1 – 60; ROWE, D. C.: The nurture assumption persists. In: American Psychologist, 56, 2001, s. 168 – 169; SULLOWAY, F. J.: Born to rebel: Family conflict and radical genius. New York: Pantheon 1996. SUR, M.: Visual plasticity in the auditory pathway: Visual inputs induced into auditory thala–mus and cortex illustrate principles of adaptive organization in sensory systems. In ARBIB, M. A., AMARI, S. (eds.): Dynamic interactions in neural networks (Vol. 1: Models and data). New York: Springer–Verlag 1988; TURKHEIMER, E.: Three laws of behavior genetics and what they mean. In: Current Directions in Psychological Science, 5, 2000, s. 160 – 164.
[8] TRIVERS, R.: Social evolution, s. 159.
[9] Použité ako epigraf ku „The nurture assumption“ Judith Rich Harrisovej.
[10] DUNN, J., PLOMIN, R.: Separate lives: Why siblings are so different. New York: Basic Books 1990.
[11] HRDY, S. B. Mother nature, c. d.
[12] DALY, M., WILSON, M.: Homicide, c. d.; WILSON, J. Q.: The moral sense. New York: Free Press 1993.
[13] WILSON, J. Q.: The moral sens, c. d.
[14] TRIVERS, R.: Parental investment and sexual selection. In: CAMPBELL, B. (ed.): Sexual selection and the descent of man. Chicago: Aldine 1972; TRIVERS, R.: Social evolution, c. d.
[15] BLUM, D.: Sex on the brain: The biological differences between men and women. New York 1997; BUSS, D. M.: The evolution of desire. New York: Basic Books 1994; GEARY, D. C.: Male, female: The evolution of human sex differences. Washington, D.C.: American Psychological Association 1998; RIDLEY, M.: The red queen: Sex and the evolution of human nature. New York: Macmillan 1993; SYMONS, D.: The evolution of human sexuality. New York: Oxford University Press 1979; SYMONS, D.: Beauty is in the adaptations of the beholder: The evolutionary psychology of human female sexual attractiveness. In: ABRAMASON, P. R., PINKERTON, S. D. (eds.): Sexual nature, sexual culture. Chicago: University of Chicago Press 1995.
[16] BUSS, D. M.: The evolution of desire. New York: Basic Books 1994; KENRICK, D., GROTH, G., TROST, M., SADALLA, E.: Integrating evolutionary and social exchange perspectives on relationships: Effects of gender, self–appraisal, and involvement level on mate selection criteria. In: Journal of Personality and Social Psychology, 64, 1993, s. 951 – 969; SALMON, C. A., SYMONS, D.: Warrior lovers. New Haven, Conn.: Yale University Press 2001. SAMELSON, F.: Intelligence and some of its testers (Review of S. J. Gould’s ―The mismeasure of man‖). In: Science, 215, 1982, s. 656 – 657; SYMONS, D.: The evolution of human sexuality. New York: Oxford University Press 1979. SYMONS, D.: Beauty is in the adaptations of the beholder, c. d.
[17] BUSS, D. M.: The dangerous passion: Why jealousy is as necessary as love and sex. New York: Free Press 2000.
[18] ALEXANDER, R. D.: The biology of moral systems. Hawthorne, N.Y.: Aldine de Gruyter 1987.
[19] BROWN, D. E.: Human universals. New York: McGraw–Hill 1991; SYMONS, D.: The evolution of human sexuality. New York: Oxford University Press 1979. SYMONS, D.: Beauty is in the adaptations of the beholder, c. d.
[20] KELLEHER, K.: „When students ,hook up,‘ someone inevitably gets let down.“ In: Los Angeles Times, August 13, 2001.
[21] SYMONS, D.: The evolution of human sexuality. New York: Oxford University Press 1979. Symons, D.: Beauty is in the adaptations of the beholder, c. d.
[22] DALY, M., SALMON, C., WILSON, M.: Kinship: The conceptual hole in psychological studies of social cognition and close relationships. In: SIMPSON, J., KENRICK, D. (eds.): Evolutionary social psychology. Mahwah, N. J.: Erlbaum 1997.
[23] WILSON, M., DALY, M.: The man who mistook his wife for a chattel. In: BARKOW, J. H., COSMIDES, L., TOOBY, J. (eds.): The adapted mind: Evolutionary psychology and the generation of culture. New York: Oxford University Press 1992.
[24] RIDLEY, M.: The origins of virtue: Human instincts and the evolution of cooperation. New York: Viking 1997. Pozri aj Lewontin, 1990.
[25] ROSE, H., ROSE, S. (eds.): Alas, poor Darwin! Arguments against evolutionary psychology. New York: Harmony Books 2000.
[26] FISKE, A. P.: The four elementary forms of sociality: Framework for a unified theory of social relations. Psychological Review, roč. 99, 1992.
[27] AXELROD, R.: The evolution of cooperation. New York: Basic Books 1984; DAWKINS, R.: The selfish gene (new ed.). New York: Oxford University Press 1976/1989; RIDLEY, M.: The origins of virtue: Human instincts and the evolution of cooperation, c. d.; TRIVERS, R.: The evolution of reciprocal altruism. In: Quarterly Review of Biology, roč. 46, 1971.
[28] COSMIDES, L., TOOBY, J.: Cognitive adaptations for social exchange. In: BARKOW, J. H., COSMIDES, L., TOOBY, J. (eds.): The adapted mind, c. d.; FRANK, R. H., GILOVICH, T., REGAN, D.: The evolution of one–shot cooperation: An experiment. In: Ethology and Sociobiology, 14, 1993, s. 247 – 256; GIGERENZER, G., HUG, K.: Domain specific reasoning: Social contracts, cheating and perspective change. In: Cognition, 43, 1992, s. 127 – 171; KANWISHER, N., MOSCOVITCH, M.: The cognitive neuroscience of face processing: An introduction. In: Cognitive Neuropsychology, 17, 2000, s. 1 – 13; MEALEY, L., DAOOD, C., KRAGE, M.: Enhanced memory for faces of cheaters. In: Ethology and Sociobiology, 17, 1996, s. 119 – 128.
[29] YINON, Y., DOVRAT, M.: The reciprocity–arousing potential of the requestor‘s occupation, its status, and the cost and urgency of the request as determinants of helping behavior. In: Journal of Applied Social Psychology, 17, 1987, s. 429 – 435.
[30] GAULIN, S. J. C., McBURNEY, D. H.: Psychology: An evolutionary approach. Upper Saddle River, N. J.: Prentice Hall 2001, s. 329 – 338; HAIDT, J. The moral emotions. In: DAVIDSON, R. J. (ed.): Handbook of affective sciences. New York: Oxford University Press (in press); TRIVERS, R.: The evolution of reciprocal altruism, c. d., s. 49 – 54.
[31] FEHR, E., GACHTER, S.: Fairness and retaliation: The economics of reciprocity. In: Journal of Economic Perspectives, 14, 2000, s. 159 – 181; GINTIS, H.: Strong reciprocity and human sociality. In: Journal of Theoretical Biology, 206, 2000, s. 169 – 179; PRICE, M. E., COSMIDES, L., TOOBY, J.: Punitive sentiment as an anti–free rider psychological device. In: Evolution and Human Behavior, 23, 2002, s. 203 – 231.
[32] RIDLEY, M.: The origins of virtue: Human instincts and the evolution of cooperation, c. d., s. 84.
[33] FEHR, E., GACHTER, S.: Fairness and retaliation, c. d.; GAULIN, S. J. C., McBURNEY, D. H.: Psychology: An evolutionary approach, c. d., s. 333 – 335.
[34] FEHR, E., GACHTER, S.: Fairness and retaliation, c. d.; RIDLEY, M.: The origins of virtue: Human instincts and the evolution of cooperation, c. d.
[35] WILLIAMS, K., HARKINS, S., LATANE, B. Identifiability as a deterrent to social 1 cheering experiments. In: Journal of Personality and Social Psychology, 40, 1981, s. 303 – 311.
[36] KLAW, S.: Without sin: The life and death ofthe Oneida community. New York: Penguin 1993; McCORD, W. M.: Voyages to Utopia: From monastery to commune: The search for the perfect society in modern times. New York: Norton 1989; MURAVCHIK, J.: Heaven on Earth: The rise and fall of socialism. San Francisco: Encounter Books 2002; SPANN, E. K.: Brotherly tomorrows: Movements for a cooperative society in America, 1820–1920. New York: Columbia University Press 1989.
[37] MURAVCHIK, J.: „Socialism‘s last stand.“ In: Commentary, marec 2002, s. 47 – 53, cit. zo s. 53.
[38] FISKE, A. P.: The four elementary forms of sociality: Framework for a unified theory of social relations, c. d.
[39] CASHDAN, E.: Hunters and gatherers: Economic behavior in bands. In: PLATTNER, S. (ed.): Economic anthropology. Stanford, Calif: Stanford University Press 1989; COSMIDES, L., TOOBY, J.: Cognitive adaptations for social exchange. In: BARKOW J. H., COSMIDES, L., TOOBY, J. (eds.): The adapted mind, c. d.; EIBL–EIBESFELDT, I.: Human ethology. Hawthorne, N.Y.: Aldine de Gruyter 1989; FISKE, A. P.: The four elementary forms of sociality: Framework for a unified theory of social relations, c. d.; HAWKES, K., O‘CONNELL, J., ROGERS, L.: The behavioral ecology of modern hunter–gatherers, and human evolution. In: Trends in Evolution and Ecology, 12, 1997, s. 29 – 32; KAPLAN, H., HILL, K., HURTADO, A. M.: Risk, foraging, and food sharing among the Ache. In: CASHDAN, E. (ed.): Risk and uncertainty in tribal and peasant economies. Boulder, Colo.: Westview Press 1990; RIDLEY, M.: The origins of virtue: Human instincts and the evolution of cooperation, c. d.
[40] RIDLEY, M.: The origins of virtue: Human instincts and the evolution of cooperation, c. d., s. 111.
[41] JUNGER, S.: The perfect storm: A true story of men against the sea. New York: Norton 1997, s. 76.

 

 

 

 

3. časť

 

Už od Ashleyho Montagua v roku 1952 sa myslitelia, ktorí sympatizovali s myšlienkou kolektivizmu, snažili vytĺcť miesto pod slnkom pre nezmernú šľachetnosť, odvolávajúc sa skôr na skupinový výber, na Darwinovu súťaž medzi skupinami organizmov než na súťaž medzi individuálnymi organizmami.[1] Predpokladali, že skupiny, ktorých členovia obetujú svoje záujmy pre spoločné blaho, budú vytláčať tie, v ktorých človek koná sám pre seba, a ako dôsledok veľkorysých impulzov prevládnu nad ostatnými druhmi. V roku 1966 tento sen zmaril Williams, keď ukázal, že pokiaľ skupina nie je geneticky stabilná a hermeticky uzavretá, neustále sa do nej prenikajú zmutované jedince alebo imigranti.[2] Sebecký infiltrátor by mohol skupinu ovládnuť spolu so svojimi potomkami, ktorých je väčšie množstvo, pretože využili výhodu toho, že iní sa obetovali, ale oni nie. K tomu by mohlo dôjsť ešte oveľa skôr, než by skupina mohla využiť svoju vnútornú súdržnosť na víťazstvo nad susediacimi skupinami a priniesť na svet nové skupiny potomkov, ktoré tento proces zopakujú.

 

Termín „skupinový výber“ prežíva v evolučnej biológii, ale obvykle s odlišným významom než ten, ktorý mal na mysli Montagu. Skupiny boli nepochybne časťou evolučného prostredia a črty, ktoré sa vyvinuli u našich predkov, ako napríklad starosť o vlastnú reputáciu, ich viedli k prosperite v rámci skupín. Niekedy sa záujmy individuálneho jedinca a záujmy skupiny môžu zhodovať; napríklad obom záleží na tom, aby skupinu nezničili nepriatelia. Niektorí teoretici sa odvolávajú na skupinový výber preto, aby vysvetlili ochotu trestať čiernych pasažierov, ktorí nechcú prispievať k spoločnému blahu.[3] Biológ David Sloan Wilson a filozof Elliot Sober nedávno formulovali novú definíciu pojmu „skupina“, ktorou je súbor vzájomných reciprokátorov a ktorá poskytuje alternatívny jazyk pre opis Triversovej teórie, ale nenavrhli alternatívu samotnej teórie.[4] No nikto neverí pôvodnej myšlienke, že prírodný výber medzi skupinami viedol k evolúcii veľkorysého sebaobetovania. Dokonca aj keď dáme bokom teoretické problémy, ktoré vysvetlil Williams, empiricky vieme, že ľudia vo všetkých kultúrach robia veci (ako klamanie, súťaženie o partnerov, pletky, žiarlivosť a boj o nadvládu), ktoré ich vedú k prospievaniu na úkor ich vlastnej skupiny.

 

Tak či onak, skupinový výber si nezaslúži dobré meno. Či už nás obdaril veľkorysosťou voči členom našej skupiny alebo nie, mal by nás určite obdariť nenávisťou voči členom iných skupín, pretože zvýhodňuje akékoľvek črty vedúce nejakú skupinu k získaniu prevahy nad svojimi rivalmi. (Pripomeňme, že skupinový výber bol tou verziou darvinizmu, ktorá bola prekrútená do nacizmu.) Neznamená to, že skupinový výber je nesprávny, znamená to iba toľko, že podporovanie tejto vedeckej teórie pre jej zdanlivú politickú prijateľnosť sa môže vypomstiť. Ako hovorí Williams: „Tvrdenie, že (prírodný výber na úrovni súperiacich skupín) je morálne nadradený prírodnému výberu na úrovni súperiacich jedincov, by mohlo naznačovať, že ak ho aplikujeme na človeka, systematická genocída je morálne nadradená náhodnej vražde.“[5]

 

Ľudia nielenže oplácajú láskavosti svojim spoločníkom a trestajú podvodníkov, robia ešte omnoho viac. Často konajú veľkorysé činy bez najmenšej nádeje na opätovanie, počnúc tým, že nechajú prepitné v reštaurácii, do ktorej sa nikdy nevrátia, až po to, že sa vrhnú na odistený granát, aby zachránili svojich spolubojovníkov. Trivers, spolu s ekonómami Robertom Frankom a Jackom Hirshleiferom, poukázal na to, že pravá šľachetnosť sa môže vyvinúť v prostredí ľudí snažiacich sa rozoznať falošných priateľov od lojálnych spriaznencov.[6] Znaky úprimnej lojality a veľkorysosti slúžia ako garancia toho, že človek bude dodržiavať sľuby, čím zmierňuje obavy svojho druha, že ich nesplní. Najlepší spôsob ako presvedčiť skeptika, že ste dôveryhodní a veľkorysí, je byť dôveryhodným a veľkorysým.

 

Samozrejme, takáto cnosť nemôže tvoriť dominantný spôsob ľudskej interakcie, inak by sme nemuseli používať ohromný aparát určený pre existenciu férových transakcií – peniaze, hotovostné registre, banky, účtovnícke firmy, fakturačné oddelenia, súdy – a založili by sme ekonomiku na systéme čestnosti. Opačnou krajnosťou je fakt, že ľudia páchajú aj zjavné činy zrady, ako sú rozkrádanie, podvod, vydieranie, vražda a ďalšie spôsoby, ktorými chcú dosiahnuť zisk na úkor niekoho iného. Psychopati, ktorí sú úplne bez svedomia, sú toho najextrémnejším príkladom, no sociálni psychológovia zdokumentovali takzvané machiavellistické črty u mnohých jedincov, ktorí do kategórie psychopatov nepatria.[7] Väčšina ľudí sa, samozrejme, pohybuje uprostred týchto krajností, a predstavuje tak zmes reciprocity, pravej veľkorysosti a chamtivosti.

 

Prečo sa ľudia nachádzajú v tak širokom spektre? Možno je každý z nás schopný byť svätcom alebo hriešnikom v závislosti od pokušení a hrozieb, ktorým čelí. Možno sme nastavení na jednu z týchto ciest na začiatku života prostredníctvom výchovy alebo zvykov našich rovesníkov. Možno si vyberáme tieto cesty na začiatku života, pretože sme obdarení balíčkom podmienených stratégií ako rozvinúť svoju osobnosť: ak si uvedomíte, že ste atraktívni a očarujúci, pokúste sa byť manipulátormi; ak ste veľkí a autoritatívni, pokúste sa byť násilníkmi; ak ste obklopení veľkorysými ľuďmi, buďte aj vy takí istí atď. Možno máme sklony byť odpornejší alebo príjemnejší vďaka našim génom. Možno je vývoj človeka ako lotéria a osud nám priraďuje náhodnú osobnosť. S najväčšou pravdepodobnosťou sú rozdiely medzi nami výsledkom niekoľkých týchto faktorov alebo ich kombinácií. Napríklad zmysel pre veľkorysosť sa môže vyvinúť v nás všetkých, ak máme dostatok priateľov a susedov, ktorí sú veľkorysí, ale prah alebo koeficient tejto funkcie sa môže medzi nami líšiť geneticky alebo náhodne: niektorí ľudia potrebujú len niekoľko príjemných susedov, aby sa stali príjemnými, iní potrebujú, aby taká bola väčšina susedov.

 

Aj gény tu určite predstavujú jeden z faktorov. Svedomitosť, prívetivosť, neurotickosť, psychopatia a kriminálne správanie sú v podstate (aj keď rozhodne nie úplne) dedičné, a takisto môže byť aj altruizmus.[8] To však nahrádza pôvodnú otázku – Prečo sa ľudia odlišujú vo svojom sebectve? – inou otázkou. Prírodný výber často spôsobí, že členovia nejakého druhu sú si podobní v adaptívnych črtách, pretože akákoľvek forma črty, ktorá je lepšia ako ostatné, bude vyselektovaná, a alternatívne formy vymiznú. To je dôvod, prečo väčšina evolučných psychológov prisudzuje systematické rozdiely medzi ľuďmi prostrediu, v ktorom sa nachádzajú, a génom prisudzujú iba náhodné rozdiely. Tento genetický šum môže pochádzať z minimálne dvoch zdrojov. Genóm koroduje zvnútra: náhodné mutácie sa neustále zahniezďujú a sú iba veľmi pomaly a nerovnomerne eliminované selekciou.[9] A selekcia môže uprednostniť svoju vlastnú molekulárnu variabilitu, aby bola o krok vpred pred parazitmi, ktoré sa neustále vyvíjajú k tomu, aby vnikli do našich buniek a tkanív. Rozdiely vo fungovaní nášho tela a mozgu môžu byť vedľajším produktom týchto zhlukov bielkovinových reťazcov.[10]

 

Teória recipročného altruizmu však predkladá ďalšiu možnosť – totiž že niektoré genetické rozdiely v sociálnych emóciách sú medzi ľuďmi systematické. Jediná výnimka z pravidla – že selekcia redukuje variabilitu – vzniká vtedy, keď najlepšia stratégia závisí od toho, čo robia iné organizmy. Jednou z analógií je detská hra kameň-papier-nožnice a ďalšou je to, ako sa rozhodujeme, ktorou cestou pôjdeme do práce. Ak sa cestujúci do práce vyhýbajú preťaženej diaľnici a rozhodnú sa pre menej frekventovanú cestu, táto cesta už nebude menej frekventovaná, takže si mnohí vyberú prvú cestu, až kým sa nezačnú vytvárať dopravné zápchy, ktorých dôsledkom je, že si ostatní cestujúci zvolia druhú cestu atď. Cestujúci sa napokon sami porozdeľujú v určitom pomere medzi týmito dvoma cestami. K rovnakej situácii môže dôjsť v rámci evolúcie, kde sa to nazýva „výber závislý od frekvencií“ (frequency-dependent selection). Jedným z dôsledkov recipročného altruizmu, ako preukázali početné simulácie, je fakt, že výber závislý od frekvencií môže vytvárať dočasné alebo trvalé zmesi stratégií. Napríklad aj keď v populácii prevládajú reciprokátori, menšina podvodníkov môže niekedy prežiť tým, že využíva veľkorysosť reciprokátorov dovtedy, kým ich nebude toľko, že sa s ostatnými podvodníkmi budú stretávať pričasto alebo budú reciprokátormi rozpoznaní a potrestaní. To, či sú populácie homogénne alebo zmesou stratégií, závisí od toho, aké stratégie si konkurujú, ktoré začínajú byť v presile, ako ľahko preniknú do populácie alebo ju opúšťajú, ako sa účtuje za spoluprácu a zradu.[11]

 

Existuje tu zaujímavá paralela. V skutočnom svete sa ľudia odlišujú geneticky vo svojich sebeckých sklonoch. A v evolučných modeloch altruizmu si môžu účastníci vybudovať odlišnosti vo svojich sebeckých sklonoch. Mohla by to byť náhoda, ale pravdepodobne nie je. Niekoľko biológov predložilo dôkazy o tom, že psychopatia je stratégiou podvádzania, ktorá sa vyvinula na základe výberu závislého od frekvencií.[12] Štatistické analýzy ukazujú, že psychopat nie je ani tak tým, kto sa ocitne na okraji škály pre jednu alebo dve črty, ale skôr má zreteľnú sadu čŕt (povrchné kúzlo, impulzívnosť, nezodpovednosť, bezohľadnosť, nepociťovanie viny, lživosť, využívanie iných), ktorá ho odlišuje od zvyšku populácie.[13] A mnohí psychopati nevykazujú žiadnu z nepatrných fyzických porúch produkovaných biologickým šumom, čo naznačuje, že psychopatia nie je vždy biologickým omylom.[14] Psychologička Linda Mealeyová tvrdila, že výber závislý od frekvencií vyprodukoval minimálne dva typy psychopatov. Jeden typ pozostáva z ľudí, ktorí sú geneticky predisponovaní k psychopatii bez ohľadu na to, v akom prostredí vyrastajú. Ďalší typ tvoria ľudia, ktorí sú predisponovaní k psychopatii iba za určitých okolností, a to ak seba samých vnímajú ako konkurenčne znevýhodnených v spoločnosti a ak sa nachádzajú v domácnosti spolu s ďalšími asociálnymi rovesníkmi.

 

Možnosť, že sa niektorí jedinci rodia so slabým svedomím, je v priamom rozpore s doktrínou vznešeného divocha. Evokuje to staromódne predstavy o rodených zločincoch a „diablových semenách“, ktoré zamietli intelektuáli 20. storočia a nahradili ich presvedčením, že všetci darebáci sú obeťami chudoby alebo zlej výchovy. Ku koncu 70. rokov dostal Norman Mailer list od väzňa, ktorý sa volal Jack Henry Abbott a ktorý strávil väčšinu svojho života za mrežami pre rôzne zločiny od falšovania šekov po zabitie spoluväzňa. Mailer písal knihu o vrahovi Garym Gilmoreovi a Abbott mu ponúkol, že mu pomôže vžiť sa do mysle vraha tým, že mu poskytne svoje väzenské denníky a radikálnu kritiku trestného súdnictva. Mailer bol očarený Abbottovou prózou a vyhlásil ho za nového brilantného spisovateľa a mysliteľa – „intelektuála, radikála, potenciálneho vodcu, muža posadnutého víziou oveľa vznešenejších ľudských vzťahov vo svete lepšom, než by mohla vytvoriť revolúcia“. Zariadil, aby boli Abbotove listy publikované v časopise New York Review of Books, a v roku 1980 vyšli ako kniha In the belly of the Beast (V bruchu beštie). Tu je úryvok, v ktorom Abbott opisuje, aké to je niekoho zabiť bodnutím:

 

„Môžete cítiť chvenie jeho života cez nôž vo vašej ruke. Takmer vás to premôže, tá jemnosť pocitu v centre surovej vraždy… Skloníte sa s ním na podlahu, aby ste to skončili. Je to ako krájať horúce maslo, žiadny odpor. Vždy na konci zašepká jednu vec: ‚Prosím.‘ Máte pocit, že vás neprosí, aby ste mu neubližovali, ale aby ste to urobili správne.“

 

3. časť

Napriek námietkam väzenských psychiatrov, ktorí videli, že Abbott má na čele napísané, že je psychopat, Mailer a ďalší newyorskí literáti mu pomohli získať predčasné prepustenie z väzenia. Abbott bol čoskoro oslavovaný na literárnych banketoch, bol prirovnávaný k Solženicynovi a Jacobovi Timermanovi a dával rozhovory v televíznom programe Dobré ráno Amerika a v časopise People. Dva týždne nato sa dostal do sporu s mladým začínajúcim dramatikom, ktorý pracoval ako čašník v reštaurácii. Požiadal Abbotta, aby nepoužíval toalety pre zamestnancov. Abbott ho vyzval, aby vyšiel von z budovy, kde ho bodol do hrudníka a na chodníku ho nechal vykrvácať.[15]

 

Psychopati môžu byť bystrí, očarujúci a Mailer bol len jedným z intelektuálov z celého politického spektra, čo bol v 60. a 70. rokoch 20. storočia podvedený. V roku 1973 William F. Buckley pomohol vyhrať predčasné prepustenie z väzenia pre Edgara Smitha, muža, ktorý bol odsúdený za obťažovanie pätnásťročnej roztlieskavačky a rozdrvenie jej tváre skalou. Smith získal svoju slobodu výmenou za priznanie sa k zločinu a počas rozhovoru, ktorý s ním viedol Buckley vo svojom národnom televíznom programe, sa Smith priznania zriekol. O tri roky neskôr bol zatknutý za zbitie ďalšej mladej ženy a dnes si odpykáva doživotný trest za pokus o vraždu.[16]

 

Nie každý bol podvedený. Komik Richard Pryor opísal svoje skúsenosti v Arizonskej štátnej väznici počas natáčania filmu Čisté šialenstvo (Stir Crazy):

 

„Srdce mi krvácalo, keď som videl všetkých tých krásnych čiernych mužov v base. Do čerta; bojovníci by mali tam vonku pomáhať masám. Tak som to cítil, bol som skutočne naivný. Bol som tam šesť týždňov a rozprával sa s bratmi. Zhováral som sa s nimi… (vystrašený sa rozhliadne okolo seba). Vďaka Bohu, že máme nápravné zariadenia! Jedného som sa spýtal: ‚Prečo si zabil všetkých v dome?‘ odpovedal: ‚Pretože boli doma.‘ (…) Stretol som jedného chlapíka odsúdeného štyrikrát za únos a vraždu. Pomyslel som si, trikrát, tak toto bolo poslednýkrát, že? Vravím: ‚Čo sa stalo?‘ (On odpovedá falzetovým hlasom:) ‚Nikdy sa mi tá sračka celkom nepodarí! Ale do dvoch rokov ma prepustia na podmienku.‘“

 

Samozrejme, Pryor nepopieral existenciu nerovnosti vzhľadom na neprimerané množstvo Afroameričanov vo väzení. Len dával do kontrastu zdravý rozum obyčajných ľudí s romantizmom intelektuálov – a možno odhalil ich blahosklonný prístup, podľa ktorého sa od chudobných ľudí neočakáva, že upustia od spáchania trestného činu, a podľa ktorého by sa tiež nemali znepokojovať z toho, že medzi nimi sú vrahovia.

 

Romantická predstava, že všetci zločinci sú skazení preto, lebo trpia nedostatkom, sa medzi odborníkmi a laikmi už nenosí. Samozrejme, mnoho psychopatov malo ťažký život, ale to neznamená, že životné problémy menia ľudí na psychopatov. Existuje jeden starý vtip o dvoch sociálnych pracovníkoch, ktorí diskutujú o problematickom dieťati: „Johny pochádza z rozvrátenej rodiny.“ „Áno, Johny by rozvrátil akúkoľvek rodinu.“ Machiavellistické osobnosti sa dajú nájsť v každej sociálnej vrstve – kleptokrati, úžerníci, vojenskí diktátori, nečestní finančníci – a niektorí psychopati, ako bol kanibal Jeffrey Dahmer, pochádzajú zo slušných rodín vyšších stredných vrstiev. Z toho nevyplýva, že všetci ľudia, ktorí sa uchyľujú k násiliu alebo zločinu, sú psychopati. Znamená to len toľko, že niektorí z najhorších nimi sú.

 

Psychopati, pokiaľ je nám známe, sa nedajú vyliečiť. Vlastne psychologička Marnie Riceová ukázala, že určité šialené návrhy terapií, akými sú zvyšovanie ich sebavedomia a sociálnych zručností, ich môžu spraviť oveľa nebezpečnejšími.[17] To však neznamená, že s nimi nič nezmôžeme. Napríklad Mealeyová preukázala, že z dvoch typov psychopatov, ktoré vymedzila, sa notorickí psychopati nedajú ovplyvniť nijakým programom, ktorý by ich chcel prinútiť, aby si uvedomili škody, ktoré napáchali, no môžu byť vnímaví na spoľahlivejšie trestanie, ktoré ich núti správať sa zodpovednejšie z čisto sebeckých pohnútok. Na druhej strane „podmienení“ psychopati môžu lepšie reagovať na spoločenské zmeny, ktoré im bránia prekĺznuť na „temnú stranu“. Bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú tým najlepším riešením, sú príkladmi toho, ako sa veda a politika snažia riešiť problém, ktorého sa mnoho intelektuálov v 20. storočí pokúšalo zbaviť, ale ktorý je už dlho predmetom záujmu náboženstva, filozofie a beletrie: existencia zla.

 

Podľa Triversa vo všetkých ľudských vzťahoch, ako sú putá s rodičmi, súrodencami, partnermi, kamarátmi a susedmi, pôsobí zvláštny typ psychologického mechanizmu, ktorý je založený na spoločných a rozdielnych záujmoch. A čo so vzťahom, ktorý je podľa známej populárnej piesne „najväčšou láskou zo všetkých“ – vzťahom k sebe samému? Vo výstižnej a známej pasáži Trivers píše:

 

„Ak (…) je klamanie zásadným prvkom komunikácie u zvierat, potom prírodný výber musí významným spôsobom uprednostňovať schopnosť identifikovať podvod, čo by zase malo viesť k výberu určitého stupňa sebaklamu, ponechávajúc niektoré skutočnosti a motívy nevedomé s cieľom nezradiť – pomocou jemných znamení sebapoznania – a teda by to malo viesť k podvádzaniu. To znamená, že zvyčajný názor, že prírodný výber uprednostňuje nervové systémy, ktoré produkujú čoraz presnejšie predstavy o svete, musí byť veľmi naivným názorom na evolúciu mysle.“[18]

 

Tento tradičný názor môže byť do značnej miery správny, pokiaľ ide o fyzický svet, ktorý umožňuje kontrolu reality cez viacerých pozorovateľov, kde mylné predstavy často poškodia vnímajúceho. No ako poznamenáva Trivers, nemusí byť správny, pokiaľ ide o vlastné ja, ku ktorému má subjekt taký prístup ako nikto iný, a kde môžu byť mylné predstavy užitočné. Niekedy chcú rodičia dieťa presvedčiť, že to, čo robia, je pre jeho vlastné dobro, deti chcú presvedčiť rodičov, že majú skutočnú potrebu, a nie iba túžbu, milenci sa môžu chcieť navzájom presviedčať, že si budú verní, a nepríbuzní sa môžu chcieť navzájom presvedčiť, že sú dôveryhodnými. Tieto mienky sú často prikrášlené a niekedy sú úplnými rozprávkami, takže keď chce hovoriaci docieliť, aby prekĺzli bez zachytenia radarom svojho partnera, sám im musí uveriť, inak by ho prezradilo zajakávanie, potenie alebo zamotanie sa do protirečení. Chladnokrvní klamári samozrejme môžu dosiahnuť svoje ciele, keď svoje vyložené klamstvá hovoria niekomu neznámemu, ale aj oni majú problém udržať si priateľov, pretože tí by nemohli brať ich sľuby vážne. Cenou za dôveryhodný vzhľad je neschopnosť klamať s kamennou tvárou a to znamená, že časť mysle musí byť uspôsobená tak, aby verila svojej vlastnej propagande – zatiaľ čo ďalšia časť zachytáva toľko pravdivých informácií, aby udržiavala sebachápanie vlastnej osobnosti v kontakte s realitou.

 

V knihe z roku 1959 Všetci hráme divadlo (The Presentation of Self in Everyday Life) načrtol sociológ Erving Goffman teóriu sebaklamu, keď namietal proti romantickej predstave, že za maskami, ktoré ukazujeme iným ľuďom, sa skrýva naše skutočné Ja. Nie, povedal Goffman – nie je nič okrem masiek. Mnohé objavy nasledujúcich dekád to potvrdili.[19]

 

Hoci moderní psychológovia a psychiatri majú tendenciu odmietať ortodoxnú freudovskú teóriu, mnohí akceptujú, že Freud mal pravdu o obranných mechanizmoch ega. Akýkoľvek terapeut vám povie, že ľudia príliš protestujú, popierajú alebo potláčajú nepríjemné skutočnosti, premietajú svoje nedostatky na druhých, svoje nepohodlie obracajú do abstraktných intelektuálnych problémov, rozptyľujú sa časovo náročnými aktivitami a racionalizujú ich motívy. Psychiatri Randolph Nesse a Alan Lloyd tvrdia, že tieto zvyky nechránia naše Ja pred bizarnými sexuálnymi prianiami a obavami (napríklad mať sexuálny styk s vlastnou matkou), ale sú taktikami sebaklamu; potláčajú dôkazy o tom, že nie sme natoľko ušľachtilí a schopní, ako by sme si to o sebe radi mysleli.[20] Ako hovorí Jeff Goldblum vo filme Veľký chlad: „Racionalizácie sú oveľa dôležitejšie než sex.“ Keď jeho priateľ voči tomu namietal, spýtal sa ho: „Strávil si niekedy vo svojom živote týždeň bez racionalizácie?“

 

Ako sme videli v tretej kapitole, keď človek trpí neurologickým poškodením, zdravé časti mozgu tvoria nezvyčajné konfabulácie, aby ospravedlnili vrtochy spôsobené poškodenými časťami (ktoré sú pre Ja neviditeľné, pretože sú časťou Ja) a aby prezentovali celého človeka ako spôsobilého, racionálneho herca. Pacient, ktorý nezažíva vnútorný pocit rozpoznania pri pohľade na svoju ženu, ale uznáva, že vyzerá a koná presne ako jeho žena, môže prísť k záveru, že v jeho dome žije dômyselná podvodníčka. Keď pacientke, ktorá verí tomu, že je doma, ukážete nemocničný výťah, bez zaváhania môže povedať: „Neverili by ste, čo nás tento luxus stál.“[21] Po tom, čo sudca amerického najvyššieho súdu William O. Douglas dostal mŕtvicu, ktorá ho pripútala na invalidný vozík, pozval novinárov na výlet a povedal im, že má v úmysle požiadať o prijatie do futbalového mužstva Washington Redskins. Čoskoro bol donútený odstúpiť, keďže odmietol uznať, že by s jeho úsudkom nebolo niečo v poriadku.[22]

 

V experimentoch sociálnej psychológie ľudia konzistentne preceňujú svoje vlastné zručnosti, poctivosť, veľkorysosť a autonómnosť. Preceňujú svoj podiel na kolektívnom úsilí, úspechy pripisujú svojim zručnostiam a svoje zlyhania nešťastnej náhode a vždy cítia, že keď urobili ústupok, druhá strana získala viac než oni sami.[23] Ľudia si ponechávajú tieto ilúzie dokonca aj vtedy, keď sú pripojení k niečomu, o čom si myslia, že je vysoko účinný detektor lži. To ukazuje, že neklamú experimentátorovi, ale klamú sebe. Už celé desaťročia sa študenti psychológie učia o fenoméne zmiernenia kognitívnej disonancie, čo znamená, že ľudia sú ochotní zmeniť akýkoľvek názor, aby si udržali pozitívny obraz seba samých.[24] Skvele to ilustruje karikaturista Scott Adams:

 

V prípade, že by karikatúra bola úplne presná, život by bol kakofóniou pípaní.

 

Sebaklam je jedným z najhlbších koreňov ľudského konfliktu a hlúposti. Znamená to, že kapacity, ktoré by nám mali umožniť vyrovnať sa s našimi rozdielnosťami – hľadaním pravdy a racionálnym diskutovaním – nie sú dobre nakalibrované, takže všetky strany sa hodnotia ako múdrejšie, nadanejšie a vznešenejšie, než v skutočnosti sú. Každá zo strán sporu môže byť úprimne presvedčená, že logika a dôkazy sú na jej strane a že oponent je buď pomýlený alebo nečestný alebo oboje.[25] Paradoxne, sebaklam je jedným z dôvodov toho, že zmysel pre morálku môže často napáchať viac škody ako úžitku – ľudské nešťastie budeme skúmať v nasledujúcej kapitole.

 

Mnohé korene nášho utrpenia objasnené Triversom nie sú dôvodom na sťažovanie sa a bedákanie. Genetické prekrývania, ktoré nás spájajú a rozdeľujú, nie sú tragické v každodennom zmysle katastrofy, ale v dramatickom zmysle ako stimul, ktorý nás povzbudzuje k zamysleniu sa o našom stave. Podľa definície uvedenej v Cambridge Encyclopedia: „Hlavným cieľom tragédie…, ako tvrdil Aristoteles, je prebudenie súcitu a strachu, pocitu úžasu a úcty k ľudskému potenciálu, vrátane potenciálu pre utrpenie, čo vytvára ľudské hodnoty tvárou v tvár nepriateľskému univerzu.“ Triversove vysvetlenia neodmysliteľných konfliktov v rodinách, medzi pármi, v spoločnostiach a v sebe samom môžu tento účel posilniť.

 

Možno sa s nami príroda kruto zahrala, keď nepatrne rozladila emócie pokrvne príbuzných ľudí, ale tým, že tak urobila, poskytla stabilnú prácu generáciám spisovateľov a autorov divadelných hier. Dramatické udalosti plynúce zo skutočnosti, že dvaja ľudia môžu byť zviazaní tými najsilnejšími emocionálnymi putami v živom svete a zároveň nie vždy chcú pre toho druhého to najlepšie, sú nekonečné. Aristoteles bol možno prvý, kto si všimol, že tragické historky sa zameriavajú na rodinné vzťahy. Ako zdôraznil, príbeh o dvoch cudzincoch, ktorí bojujú na život a na smrť, nie je ani zďaleka tak zaujímavý ako príbeh o dvoch bratoch, ktorí bojujú na život a na smrť. Kain a Ábel, Jakub a Ezau, Oidipus a Laius, Michael a Fredo Corleone, Frasier a Niles z televízneho seriálu Frasier, Jozef a jeho bratia, Lear a jeho dcéry, Hana a jej sestry… Ako po stáročia poznamenávajú znalci literatúry „nepriateľstvo medzi príbuznými“ a „rivalita príbuzných“ sú trvalé vzorce.[26]

 

Literárny kritik George Steiner vo svojej knihe Antigones (Antigona) ukázal, že mýtus o Antigone má v západnej literatúre jedinečné miesto. Antigona bola dcérou Oidipa a Jokasty, ale skutočnosť, že jej otec bol jej brat a sestra bola jej matkou, bola iba začiatkom jej rodinných problémov. Svojho brata Polyneika pochovala proti vôli kráľa Kreóna a keď to kráľ zistil, nariadil, aby bola zamurovaná zaživa. Podviedla ho tým, že spáchala samovraždu skôr, načo sa kráľov syn, ktorý bol do nej šialene zamilovaný a nedokázal jej vyprosiť milosť, zabil pri jej hrobe. Steiner konštatuje, že Antigona je považovaná nielen za najlepšiu z gréckych tragédií, ale aj za umelecké dielo, ktoré má k dokonalosti bližšie než akékoľvek iné dielo stvorené ľudským duchom.[27] Hrá sa už viac než dve tisícročia v nespočetnom množstve verzií a adaptácií. Steiner vysvetľuje túto pretrvávajúcu rezonanciu:

 

„Som presvedčený, že iba jednému literárnemu textu bolo dané vyjadriť všetky základné konštanty konfliktu v rámci ľudského stavu. Týchto konštánt je päť: konfrontácia muža a ženy, staroby a mladosti, spoločnosti a jednotlivca, mŕtvych a živých, ľudí a bohov. Konflikty, ktoré vychádzajú z týchto piatich typov konfrontácií, sú neodvratné. Muži a ženy, starí a mladí, jednotlivec a spoločenstvo alebo štát, živí a mŕtvi, smrteľní a nesmrteľní sa vykresľujú v konfliktnom procese vzájomného definovania.[28] (…) V gréckych mýtoch sú totiž zakódované určité základné biologické a sociálne konfrontácie a historické predstavy ľudí o sebe a tie pretrvávajú ako živé dedičstvo v kolektívnej pamäti a vedomí.“[29]

 

Trpký proces definovania seba samých prostredníctvom našich konfliktov s inými nie je len predmetom literatúry, ale môže vrhnúť svetlo na povahu našich emócií a obsahov nášho vedomia. Ak by nám džin ponúkol voľbu medzi tým, že by sme patrili k druhu, v ktorom by sme mohli dosiahnuť dokonalé rovnostárstvo a solidaritu, alebo k druhu, ako je náš, v ktorom majú vzťahy s rodičmi, súrodencami a deťmi jedinečnú hodnotu, nie je isté, či by sme si vybrali prvú možnosť. Naši blízki príbuzní majú v našich srdciach špeciálne miesto len preto, lebo miesto každého ďalšieho človeka je – už z definície – menej špeciálne. A videli sme, že veľa sociálnych neprávostí je dôsledkom tohto usporiadania. Rovnako tak je náš individualizmus a náš zhon za šťastím príčinou spoločenských sporov. Môžeme závidieť harmóniu mravčej kolónii, ale keď sa alter ego Woodyho Allena – mravec Z – sťažovalo svojmu psychiatrovi, že sa cítilo bezvýznamné, psychiater mu odpovedal: „Urobili ste skutočný prielom, Z. Vy ste bezvýznamný.“

 

Donald Symons tvrdil, že genetickému konfliktu vďačíme za skutočnosť, že vôbec máme pocity voči iným ľuďom.[30] Vedomie je manifestáciou nervových komputácií potrebných na to, aby sme dosiahli vzácne a nepredvídateľné veci, ktoré potrebujeme. Pociťujeme hlad, vychutnávame si jedlo a máme vycibrený zmysel pre množstvo fascinujúcich chutí, pretože počas našej evolučnej histórie bolo ťažké sa k jedlu dostať. Zvyčajne necítime túžbu, rozkoš alebo okúzlenie, pokiaľ ide o kyslík, hoci je nevyhnutný pre prežitie, pretože nikdy nebolo ťažké získať ho. Jednoducho dýchame.

 

To isté môže platiť o konfliktoch medzi príbuznými, partnermi a kamarátmi. Spomenul som, že ak sa partneri zaručia, že si budú verní, navzájom sa uprednostnia pred svojimi príbuznými, a že ak zomrú v ten istý čas, ich genetické záujmy budú identické, spletené v ich spoločných deťoch. Dokonca je možné predstaviť si druh, ktorého každý pár by žil na opustenom ostrove a jeho potomstvo sa rozpŕchlo v dospelosti bez toho, aby sa vrátilo. Vzhľadom na to, že genetické záujmy partnerov sú identické, je možné si na prvý pohľad myslieť, že evolúcia by ich vybavila blaženou dokonalosťou sexuálnej, romantickej a priateľskej lásky.

 

No Symons tvrdí, že nič z toho by sa nemalo stať. Vzťah medzi partnermi sa môže vyvinúť tak ako vzťah medzi dvoma bunkami jedného tela, ktorého genetické záujmy sú takisto identické. Srdcové a pľúcne bunky nemusia byť do seba zamilované, aby spolu boli v dokonalej harmónii. Rovnako tak by páry tohto druhu mohli mať sex len s cieľom plodenia (načo mrhať energiou?) a pohlavný styk by nepriniesol viac potešenia ako iné prvky reprodukčnej fyziológie, akými sú uvoľňovanie hormónov a vznik gamét:

 

„Neexistovala by nijaká zamilovanosť, pretože by neboli nijakí alternatívni partneri, z ktorých by sa dalo vybrať, a zamilovanie by bolo obrovským plytvaním. Svojho partnera môžete milovať doslova ako seba samého, ale to je onen problém: seba v skutočnosti nemilujete (je to len rečnícky zvrat); ste sebou samým. Vy dvaja by ste boli z hľadiska evolúcie jedným telom a váš vzťah by bol riadený bezduchou fyziológiou… Môžete cítiť bolesť, keď ste zistili, že sa vaša partnerka porezala, ale žiadny z pocitov, ktoré prechovávame k partnerom a ktoré robia vzťah tak nádherný, ak v ňom všetko funguje (a tak bolestný, ak to nefunguje), by sa nikdy nevyvinuli. Dokonca aj keby tieto pocity existovali v našom druhu v dobe, keď sme prijali tento spôsob života, určite by boli selekciou odstránené tak ako oči jaskynnej ryby, pretože by to znamenalo mať náklady bez ziskov.“[31]

 

To isté platí pre naše emócie vo vzťahu k rodine a k priateľom – bohatosť a intenzita pocitov v našich mysliach je dôkazom vzácnosti a krehkosti týchto pút v našom živote. Skrátka, bez možnosti utrpenia by sme nežili v harmonickej blaženosti, ale skôr by sme zostali zbavení akéhokoľvek vedomia.

 

 

Poznámky

 

[1] Citované vo WILLIAMS, G. C.: Adaptation and natural selection: A critique of some current evolutionary thought. Princeton, N.J.: Princeton University Press 1966, s. 116.
[2] WILLIAMS, G. C.: Adaptation and natural selection: A critique of some current evolutionary thought, c. d., s. 116.
[3] FEHR, E., FISCHBACHER, U., a GACHTER, S.: Strong reciprocity, human cooperation and the enforcement of social norms. Human Nature. 2000.
[4] NUNNEY, L.: Are we selfish, are we nice, or are we nice because we are selfish? (Recenzia na E. Soberovu and D. S. Wilsonovu „Unto others“). In: Science, 281 1998, s. 1619 – 1621; REEVE, H. K.: Recenzia na Soberovu & Wilsonovu „Unto others“. In: Evolution and Human Behavior, č. 21, 2000, s. 65 – 72; TRIVERS, R.: As they would do to you: Recenzia na Soberovu & Wilsonovu „Unto others“. In: Skeptic, č. 6, 2000, s. 81 – 83; WILSON, D. S., a SOBER, E.: Re-introducing group selection to the human behaviors. In: Behavioral and Brain Sciences, 17, 1994, s. 585 – 608. WILSON, E.: Sociobiology: The new synthesis (25th–anniversary ed.). Cambridge, Harvard University Press 1975, 2000.
[5] WILLIAMS, G. C.: Huxley‘s evolution and ethics in sociobiological perspective. In: Religion and Science, 23, 1988, s. 383 – 407.
[6] FRANK, R. H.: Passions within reason: The strategic role of the emotions. New York: Norton 1988; HIRSHLEIFER, J.: On the emotions as guarantors of threats and promises. In: J. DUPRE (ed.): The latest on the best: Essays on evolution and optimality. Cambridge, Mass.: MIT Press 1987; TRIVERS, R.: The evolution of reciprocal altruism. In: Quarterly Review of Biology, 46, 1971, s. 35 – 57.
[7] HARE, R. D.: Without conscience: The disturbing world of the psychopaths around us. New York: Guilford Press 1993; LYKKEN, D. T.: The causes and costs of crime and a controversial cure. In: Journal of Personality, 68, 2000, s. 559 – 605; MEALEY, L.: The sociobiology of sociopathy: An integrated evolutionary model. In: Behavioral and Brain Sciences, 18, 1995, s. 523 – 541.
[8] O dedičnosti antisociálnych čŕt pozri BOCK, G. R., a GOODE, J. A. (eds.): The genetics of criminal and antisocial behavior. New York Wiley 1996; DEATER–DECKARD, K., a PLOMIN, R.: An adoption study of the etiology of teacher and parent reports of externalising behavior problems in middle childhood. In: Child Development, 70, 1999, s. 144 – 154; KRUEGER, R. F., HICKS, B. M., a MCGUE, M.: Altruism and antisocial behavior: Independent tendencies, unique personality correlates, distinct etiologies. In: Psychological Science, 12, 2001, s. 397 – 402; LYKKEN, D. T., MCGUE, M., TELLEGEN, A., a BOUCHARD, T. J., Jr.: Emergenesis: Genetic traits that may not run in families. In: American Psychologist, 47, 1992, s. 1565 – 1577; MEALEY, L.: The sociobiology of sociopathy: An integrated evolutionary model. In: Behavioral and Brain Sciences, 18, 1995, s. 523 – 541; RUSHTON, J. P., FULKER, D. W., NEALE, M. C, NIAS, D. K. B., a EYSENCK, H. J.: Altruism and aggression: The heritability of individual differences. In: Journal of Personality and Social Psychology, 50, 1986, s. 1192 – 1198. V súvislosti s altruizmom, jedna štúdia nepotvrdila, že je vrodený (KRUEGER, R. F., HICKS, B. M., a MCGUE, M.: Altruism and antisocial behavior: Independent tendencies, unique personality correlates, distinct etiologies. In: Psychological Science, 12, 2001, s. 397 – 402.); iná štúdia, s dvojnásobným počtom subjektov, preukázala, že je v podstate dedičná (RUSHTON, J. P.: Race, intelligence, and the brain: The errors and omissions of the „revised“ edition of S. J. Gould‘s „The mismeasure of man.“ In: Personality and Individual Differences, 23, 1996, s. 169 – 180.)
[9] MILLER, G. F.: Sexual selection for indicators of intelligence. In G. BOCK, J. A. GOODE, & K. WEBB (eds.): The nature of intelligence. Chichester, U.K.: Wiley 2000.
[10] TOOBY, J., a COSMIDES, L.: On the universality of human nature and the uniqueness of the individual: The role of genetics and adaptation. In: Journal of Personality, 58, 1990, s. 17 – 67.
[11] AXELROD, R.: The evolution of cooperation. New York: Basic Books 1984; DAWKINS, R.: The selfish gene (new ed.). New York: Oxford University Press 1976, 1989; NOWAK, M. A., MAY, R. M., a SIGMUND, K.: The arithmetic of mutual help. Scientific American, 272, 1995, s. 50 – 55; RIDLEY, M.: The origins of virtue: Human instincts and the evolution of cooperation. New York: Viking 1997.
[12] DUGATKIN, L.: The evolution of the con artist. In: Ethology and Sociobiology, 13, 1992, s. 3 – J 8; HARPENDING, H., a SOBUS, J.: Sociopathy as an adaptation. In: Ethology and Sociobiology, 8, 1987, s. 63 – 72; MEALEY, L.: The sociobiology of sociopathy: An integrated evolutionary model. In: Behavioral and Brain Sciences, 18, 1995, s. 523 – 541; RICE, M.: Violent offender research and implications for the criminal justice system. In: American Psychologist, 52, 1997, s. 414 – 423.
[13] RICE, M.: Violent offender research and implications for the criminal justice system, c. d., s. 414 – 423.
[14] LALUMIERE, M. L., HARRIS, G. T., a RICE, M. E.: Psychopathy and developmental instability. In: Evolution and Human Behavior, 22, 2001, s. 75 – 92.
[15] KAKUTANI, M.: The strange case of the writer and the criminal. In: New York Times Book Review, September 20, 1981.
[16] MCGRAW, S.: Some used their second chance at life; others squandered it. In: The Record (Bergen County, N.J.), October 12, 1998.
[17] RICE, M.: Violent offender research and implications for the criminal justice system. In: American Psychologist, 52, 1997, s. 414 – 423.
[18] TRIVERS, R.: Foreword. In DAWKINS, R.: The selfish gene. New York: Oxford University Press 1976.
[19] GOLEMAN, D.: Vital lies, simple truths: The psychology of self-deception. New York: Simon & Schuster 1985; GREENWALD, A.: Self-knowledge and self-deception. In: J. S. LOCKARD a D. L. PAULHAUS (eds.): Self-deception: An adaptive mechanism. Englewood Cliffs, N.J.: Prentice Hall 1988; KREBS, D., a DENTON, K.: Social illusions and self-deception: The evolution of biases in person perception. In: J. A. SIMPSON a D. T. KENRICK (eds.): Evolutionary social psychology, 1997; MAHWAH, N.J.: Erlbaum; LOCKARD, J. S., a PAULHAUS, D. L. (eds.): Self-deception: An adaptive mechanism. Englewood Cliffs, N.J.: Prentice Hall 1988; RUE, L.: By the grace of guile: The role of deception in natural history and human affairs. New York Oxford University Press 1994; TAYLOR, S. E.: Positive illusions: Creative self-deception and the healthy mind. New York: Basic Books 1989; TESSER, A.: The importance of heritability in psychological research: The case of attitudes. In: Psychological Review, 100, 1993, s. 129 – 142; TESSIER-LAVIGNE, M., a GOODMAN, C. S.: The molecular biology of axon guidance. In: Science, 274, 1996, s. 1123 – 1132; TRIVERS, R.: Social evolution. Reading, Mass.: Benjamin/Cummings 1985; WRIGHT, R.: The moral animal: Evolutionary psychology and everyday life. New York: Pantheon 1994.
[20] NESSE, R. M., a LLOYD, A. T.: The evolution of psychodynamic mechanisms. In: J. H. BARKOW, L. COSMIDES, a J. TOOBY (eds.): The adapted mind: Evolutionary psychology and the generation of culture. New York: Oxford University Press 1992.
[21] GAZZANIGA, M. S.: The mind’s past. Berkeley: University of California Press 1998.
[22] DAMASIO, A. R.: Descartes’ error: Emotion, reason, and the human brain. New York: Putnam 1994, s. 68.
[23] BABCOCK, L., a LOEWENSTEIN, G.: Explaining bargaining impasse: The role of self-serving biases. In: Journal of Economic Perspectives, 11, 1997, s. 109 – 126; RUE, L.: By the grace of guile: The role of deception in natural history and human affairs. New York Oxford University Press 1994; TAYLOR, S. E.: Positive illusions: Creative self-deception and the healthy mind. New York: Basic Books 1989; TESSER, A.: The importance of heritability in psychological research: The case of attitudes. In: Psychological Review, 100, 1993, s. 129 – 142; TESSIER-LAVIGNE, M., a GOODMAN, C. S.: The molecular biology of axon guidance. In: Science, 274, 1996, s. 1123 – 1132.
[24] ARONSON, E.: The social animal. San Francisco: W. H. Freeman 1980; FESTINGER, L.: A theory of cognitive dissonance. Stanford, Calif.: Stanford University Press 1957; GREENWALD, A.: Self-knowledge and self-deception. In: J. S. LOCKARD a D. L. PAULHAUS (eds.): Self-deception: An adaptive mechanism. Englewood Cliffs, N.J.: Prentice Hall 1988.
[25] HAIDT, J.: The emotional dog and its rational tail: A social intuitionist approach to moral judgment. In: Psychological Review, 108, 2001, s. 813 – 834.
[26] DUTTON, D.: Aesthetic universals. In: B. GAUT & D. M. LOPES (eds.): The Routledge companion to aesthetics. New York: Routledge, 2001, s. 209; FOX, R.: The search for society: Quest for a biosocial science and morality. New Brunswick, N.J.: Rutgers University Press 1989; HOGAN, P. C.: Literary universals. In: Poetics Today, 18, 1997, s. 224 – 249. HOLDEN, C.: The genetics of personality. In: Science, 237, 1987, s. 598 – 601; POLTI, G.: The thirty-six dramatic situations. Boston: The Writer, Inc 1921/1977; STOREY, R.: Mimesis and the human animal. Evanston, 111.: Northwestern University Press 1996; STROMSWOLD, K.: Genetics of spoken language disorders. In: Human Biology, 70, 1998, s. 297 – 324. STROMSWOLD, K.: The cognitive neuroscience of language acquisition. In: M. S. GAZZANIGA (ed.): The new cognitive neurosciences. Cambridge, Mass.: MIT Press, 2000, s. 110, 142.
[27] STEINER, G.: Antigones: How the Antigone legend has endured in Western literature, art, and thought. New Haven, Conn.: Yale University Press, 1984, s. 1.
[28] Ibid., s. 231.
[29] Ibid., s. 300 – 301.
[30] SYMONS, D.: The evolution of human sexuality. New York: Oxford University Press 1979; SYMONS, D.: Beauty is in the adaptations of the beholder: The evolutionary psychology of human female sexual attractiveness. In: P. R. ABRAMSON a S. D. PINKERTON (eds.): Sexual nature, sexual culture. Chicago: University of Chicago Press, 1995, s. 271.
[31] D. Symons, osobná komunikácia, 30. júl 2001.

 

 

 

 

© 2015 by MISANTHROPE.

  • Twitter Clean
bottom of page