

Historie není vzestupnou spirálou lidského pokroku a dokonce ani drápáním se krok za krokem do lepšího světa.
Je to nekonečný cyklus v němž na sebe vzájemně působí měnící se znalosti a neměnné lidské potřeby. - J. Gray
f) Vedomie
58 (523)
Nič nie je chybnejšie než robiť z psychických a fyzických fenoménov dve tváre, dve zjavenia jednej a tej istej substancie. Nevysvetľuje sa tým nič: ak chceme vysvetľovať, pojem „substancia“ je celkom nepoužitelný. V druhej úlohe je vedomie takmer indiferentné, nadbytočné, azda určené, aby zmizlo a urobilo miesto úplnému automatizmu -
Keď pozorujeme len vnútorné fenomény, sme porovnateľní s hluchonemými, hádajúcimi slová, ktoré nepočujú, z pohybu perí. Z javov vnútorného zmyslu usudzujeme na neviditeľné a iné fenomény, ktoré by sme vnímali, keby naše prostriedky pozorovania boli dostatočné.
Pre tento vnútorný svet nám chýbajú jemnejšie orgány, a tak tisícnásobnú komplexnosť pociťujeme ešte ako jednotu, takže do nej vmýšľame kauzalitu, v ktorej každý dôvod pohybu a zmeny ostáva pre nás neviditeľný - jej zviditeľnením vo vedomí je len sled myšlienok, citov. Že táto postupnosť má niečo do činenia s kauzálnym zreťazením, je celkom nevierohodné: vedomie nám nikdy neposkytuje príklad príčiny a účinku.
59 (524)
Úloha „vedomia". - Podstatné je, že pokiaľ ide o úlohu „vedomia", nedopúšťame sa prechmatov: vyvinulo sa v našom vzťahu k „vonkajšiemu svetu". Naproti tomu správcovstvo, resp. dozor nad súhrou telesných funkcií a starostlivosť o ne nám do vedomia nevstupujú; práve tak, ako ani duchovné spravovanie: nesmieme pochybovať o tom, že na to má svoju najvyššiu inštanciu: druh riadiaceho komitétu, kde svoj hlas a moc uplatňujú rôzne hlavné žiadostivosti. „Slasť“, „strasť" sú pokyny z tejto sféry: vôľový akt tiež: idey tiež.
In summa: to, čo si uvedomujeme, podlieha kauzálnym vzťahom, ktoré sú nám naskrze neprístupné - sled myšlienok, citov, ideí vo vedomí nevyjadruje nič o tom, že tento sled je kauzálny sled: je to však zdanlivo tak, s najväčšou pravdepodobnosťou. Na tejto zdanlivosti sme založili celú našu predstavu ducha, rozumu, logiky atď. (- to všetko nie je: sú to fingované syntézy a jednoty) a znovu sme ju projektovali do vecí, za veci!
Samo vedomie sa zvyčajne chápe ako súborné senzórium a najvyššia inštancia; pritom je to len prostriedok zdieľateľnosti: vyvinulo sa v styku a vzhľadom na záujmy styku... „Styk sa tu chápe aj ako pôsobenie vonkajšieho sveta a z našej strany ako naše pritom nevyhnutné reakcie; tiež ako naše pôsobenie navonok. Nie je riadením, ale je orgánom riadenia.
60 (525)
Moja veta, vtěsnaná do formuly, ktorá vonia staroveko, kresťanstvom, scholastikou a iným pižmom: pojmom „Boh ako duch" sa Boh ako dokonalosť neguje...
61 (526)
Kde je určitá jednota v zoskupovaní, ako príčina tejto koordinácie sa vždy kládol duch: k čomu však niet nijakého dôvodu. Prečo by mala byť idea komplexného faktu jednou z podmienok tohto faktu? alebo prečo by musela komplexnejšiemu faktu predchádzať predstava ako jeho príčina? -
Budeme sa vystríhať toho, aby sme účelnosť vysvetľovali duchom: niet nijakého dôvodu pripisovať duchu vlastnosť organizovať a systematizovať. Oblasť nervového systému je oveľa rozsiahlejšia: svet vedomia je k nemu pridaný. V celkovom procese adaptácie a systematizácie nehrá vedomie úlohu.
62 (527)
Fyziológovia a aj filozofi veria, že ako vedomie priberá na jasnosti, jeho hodnota rastie: že najjasnejšie vedomie, najlogickejšie, najchladnejšie myslenie znamená najvyšší stupeň. Ale - podľa čoho sa určuje táto hodnota? - Vzhľadom na vzbudenie vôle je najpovrchnejšie, najzjednodušenejšie myslenie najväčšmi užitočné - mohlo by preto - atď. (lebo ponecháva iba málo motívov).
Precíznosť konania je v antagonizme s predvídajúcou a často neisto súdiacou prezieravosťou: túto poslednú vedie hlbší inštinkt.
63 (528)
Hlavný omyl psychológov: nezreteľnú predstavu chápu vzhľadom na jasnú ako nižší druh predstavy: čo sa však z nášho vedomia vzdiali a stáva sa preto temným, zato ešte môže byť osebe celkom jasné. Stemnenie je vecou perspektívy vedomia.
64 (529)
Nesmierne prechmaty:
-
nezmyselné preceňovanie vedomia, keď sa z neho robí jednota, podstata: „duch", „duša", niečo, čo cíti, myslí, chce -
-
duch ako príčina, najmä všade, kde sa javí účelnosť, systém, koordinácia;
-
vedomie ako najvyššia dosiahnuteľná forma, ako najvyšší spôsob bytia, ako „Boh";
-
vôľa vnesená všade, kde je účinok;
-
„pravý svet" ako duchovný svet, ako prístupný prostredníctvom faktov vedomia;
-
poznanie absolútne ako schopnosť vedomia, všade, kde je vôbec poznanie.
Dôsledky:
-
Každý pokrok je pokrokom k stávaniu sa uvedomeným; každý krok späť k stávaniu sa neuvedomeným; (- stávanie sa neuvedomeným sa pokladalo za prepadanie žiadostivostiam a zmyslom - ako zozvieratšťovanie...)
-
k realite, k „pravému bytiu" sa približujeme dialektikou; vzďaľujeme sa od neho inštinktmi, zmyslami, mechanizmom...
-
rozpustenie človeka na ducha by znamenalo robiť ho Bohom: duch, vôľa, dobrotivosť - jedno;
-
všetko dobré musí pochádzať z duchovnosti, musí byť faktom vedomia;
-
pokrok k lepšiemu môže byť iba pokrokom k stávaniu sa uvedomeným.