

Historie není vzestupnou spirálou lidského pokroku a dokonce ani drápáním se krok za krokem do lepšího světa.
Je to nekonečný cyklus v němž na sebe vzájemně působí měnící se znalosti a neměnné lidské potřeby. - J. Gray
c) Viera v "ja". Subjekt
16 (481)
Proti pozitivizmu, ktorý sa zastavuje pri fenoménoch „sú len fakty", by som povedal: nie, práve fakty nie sú, sú len interpretácie. Nemôžeme konštatovať fakt „osebe": chcieť niečo také je azda nezmysel.
„Všetko je subjektívne", hovoríte: ale už to je výklad. „Subjekt" nie je nič dané, ale len niečo pri-básnené, vsunuté-za. - Je nevyhnutné klásť napokon za interpretáciu ešte interpreta? Už to je básnenie, hypotéza.
Pokiaľ má slovo „poznanie" vôbec zmysel, je svet poznateľný: je však inak vykladateľný, nemá za sebou zmysel, ale má nespočetné množstvo zmyslov. - „Perspektivizmus".
Sú to naše potreby, čo vykladajú svet; naše pudy a ich za a proti. Každý pud je druhom vládychtivosti, každý má svoju perspektívu, ktorú by rád vnútil všetkým ostatným pudom ako normu.
17 (482)
Kde sa začína naša nevedomosť, kam už ďalej nemôžeme dovidieť, tam vkladáme nejaké slovo, napríklad slovo „ja", slovo „činiť", slovo „trpieť": - azda sú to línie horizontu nášho poznania, ale nie „pravdy".
18 (483)
Myslením sa kladie „ja"; doteraz sa však verilo, ako ľud, že v „ja myslím" tkvie čosi bezprostredne isté a že toto „ja" je danou príčinou myslenia a že analogicky s ňou chápeme všetky iné príčinné vzťahy. Akokoľvek môže byť teraz oná fikcia vžitá a nenahraditeľná - to samo ešte nedokazuje nič proti jej vybásnenosti: nejaká viera môže byť životnou podmienkou, a napriek tomu môže byť falošná.
19 (484)
„Myslí sa: teda jestvuje mysliace": do toho ústi Descartova argumentácia. To však znamená, že našu vieru v pojem substancie kladieme už ako „pravé a priori": - to, že keď myslíme, musí byť niečo, „čo myslí", je jednoducho formulácia nášho gramatického zvyku, ktorý k činu pripája činiteľa. Slovom, už tvoríme - a nielen konštatujeme - logicko-metafyzický postulát... Descartovou cestou nedospievame k čomusi absolútne istému, ale len k faktu veľmi silnej viery.
Ak vetu zredukujeme na „myslí sa, a teda jestvujú myšlienky", máme číru tautológiu: a práve toho, čo je otázne, „reality myšlienky", sa to netýka - totiž touto formou sa „zdanlivosť" myšlienky nedá odmietnuť. Čo však Descartes chcel, je, že myšlienka nemá len zdanlivú realitu, ale ju má osebe.
20 (485)
Pojem substancie dôsledkom pojmu subjektu: nie naopak! Ak sa vzdáme duše, „subjektu", tak chýba vôbec predpoklad „substancie". Dostaneme stupne bytostna, stratíme bytostno.
Kritika „skutočnosti": k čomu vedie „viac či menej skutočnosti", gradácia bytia, v ktorú veríme? -
Stupeň nášho životného a mocenského citu (logika a súvislosť zažitého) nám dáva mieru „bytia", „reality", ne-zdania.
Subjekt: je to terminológia našej viery v jednotu všetkých rôznych momentov najvyššieho citu pre realitu: túto vieru chápeme ako účinok jednej príčiny - v našu vieru veríme natoľko, že si kvôli nej vôbec vymýšľame „pravdu", „skutočnosť", „substanciálnosť". - „Subjekt" je fikcia, ako keby naše mnohé rovnaké stavy boli účinkom jedného substrátu: „rovnakosť" týchto stavov sme však vytvorili len my; faktickým stavom je robenie ich rovnakými a ich upravovanie, nie rovnakosť (- tú treba skôr popierať-).
21 (486)
Aby sme mohli rozhodnúť, čo je bytie, museli by sme vedieť, či to a ono je reálne (napr. „fakty vedomia"); taktiež, čo je istota, čo je poznanie a podobne. - Keďže to však nevieme, kritika poznávacej schopnosti je nezmyselná: ako by mohol byť nástroj schopný kritizovať sám seba, keď môže na kritiku použiť práve len seba? Nemôže sám seba ani definovať!
22 (487)
Nemusí napokon všetka filozofia objasniť predpoklady, na ktorých sa zakladá pohyb rozumu? - našu vieru v „ja" ako v substanciu, ako v jedinú realitu, podľa ktorej veciam pripisujeme realitu vôbec? Konečne sa dostáva na svetlo najstarší „realizmus": v rovnakom čase, keď sa celé náboženské dejiny ľudstva spoznávajú ako dejiny povery o duši. Tu je hranica: samo naše myslenie involvuje onú vieru (svojím rozlišovaním substancie, akcidentu; činu, činiteľa atď); nevšímať si ju znamená: už nesmieť myslieť.
Že však viera, nech je akokoľvek potrebná pre zachovanie bytosti, nemá nič dočinenia s pravdou, spoznáva sa napr. z toho, že musíme veriť v čas, priestor a pohyb bez toho, že by sme sa cítili nútení priznávať im absolútnu realitu.
23 (488)
Psychologické odvodenie našej viery v rozum. - Pojem „realita", „bytie" je prevzatý z nášho citu „subjektu".
„Subjekt": interpretovaný z nás, takže „ja" platí ako substancia, ako príčina všetkej činnosti, ako činiteľ.
Sila presvedčivosti logicko-metafyzických postulátov, viery v substanciu, v akcident, atribút atď., je vo zvyku skúmať všetku našu činnosť ako následok našej vôle pozorovať: - takže „ja" ako substancia v množstve zmien nezaniká. - Vôle však niet. -
Nemáme vôbec nijaké kategórie, aby sme mohli oddeliť „svet osebe" od „sveta ako javu". Všetky naše rozumové kategórie majú senzualistický pôvod: sú odčítané z empirického sveta. „Duša", „ja" - dejiny týchto pojmov ukazujú, že aj tu najstaršie delenie („dych", „život)...
Keď nie je nič materiálne, nie je ani nič nemateriálne. Pojem neobsahuje nič viac.
Nijaké „atómy" subjektu. Sféra subjektu stále rastúca alebo sa zmenšujúca, stredobod systému stále sa presúvajúci; v prípade, že nemôže organizovať osvojenú si masu, rozpadáva sa vo dvoje. Na druhej strane si môže pretvoriť slabší subjekt na svojho funkcionára bez toho, že by ho zničil, aby s ním vytvoril do určitého stupňa novú jednotu. Nijaká „substancia", skôr niečo, čo sa osebe usiluje o zosilnenie; a čo sa len nepriamo chce „zachovať" (chce sa presiahnuť -).
24 (489)
Všetko, čo vstupuje do vedomia ako „jednota", je už nesmierne komplikované: vždy máme len zdanie jednoty.
Fenomén tela je bohatší, zreteľnejší, uchopiteľnejší fenomén: metodicky predostrieť ako prvé, bez odhalenia jeho konečného významu.
25 (490)
Prijímanie jedného subjektu azda nie je nevyhnutné; azda je rovnako dobre povolené prijímať mnohost' subjektov, ktorých súhra a boj je vôbec základom nášho myslenia a vedomia. Druh aristokracie „buniek", ktoré vládnu? Platí to medzi pares, ktorí sú zvyknutí na spoluvládu a vedia rozkazovať?
Moje hypotézy: Subjekt ako mnohost'. Bolesť intelektuálne a v závislosti od súdu „škodlivá": projektovaná.
Účinok vždy „neuvedomený": vydedukovaná a predstavovaná príčina sa projektuje, časovo je následná.
Slasť je druh bolesti.
Jediná sila, ktorá existuje, je rovnakého druhu ako sila vôle: rozkazovanie iným subjektom, ktoré sa potom menia.
Stála pominuteľnosť a prchavosť subjektu. „Smrteľná duša".
Číslo ako perspektivistická forma.
26 (491)
Viera v telo je fundamentálnejšia než viera v dušu: táto vznikla z nevedeckého uvažovania o agóniách tela (niečo, čo ho opúšťa. Viera v pravdivosť sna -).
27 (492)
Východiskový bod tela a fyziológie: prečo? - Získavame správnu predstavu o spôsobe jednoty nášho subjektu, totiž ako vládcov na čele nejakého spoločenstva (nie ako „duší" alebo „životných síl"), rovnako aj o závislosti týchto vládcov od ovládaných a o podmienkach hierarchie a deľby práce ako umožnenia zároveň jednotlivcov i celku. Taktiež o tom, ako živé jednoty ustavične vznikajú a umierajú a ako večnosť nepatrí k „subjektu"; tiež, že boj sa prejavuje aj poslúchaním a rozkazováním a že k životu patrí plynulé určovanie hraníc moci. K podmienkam, za ktorých možno vládnuť, patrí určitá nevedomosť o jednotlivých úkonoch, ba aj o zlyhaniach spoločenstva, v ktorej sa vládca udržiava. Slovom, získavame aj ocenenie nevedenia, pohľadu vo veľkom a zhruba, zjednodušovania a falšovania, to perspektivistické. Najdôležitejšie je však: že chápeme, že vládca a jeho poddaní sú rovnakého druhu, že všetci sú cítiaci, chcejúci, mysliaci - a že všade, kde vidíme alebo hádame v tele pohyb, učíme sa dodatočne usudzovať na príslušný subjektívny, neviditeľný život. Pohyb je symbolika pre oko; poukazuje na to, že niečo sa cítilo, chcelo, myslelo.
Nebezpečenstvá priameho pýtania sa subjektu na subjekt a každého sebaodzrkadľovania ducha sú v tom, že by pre jeho činnosť mohlo byť užitočné a dôležité interpretovať sa falošne. Preto sa pýtame tela a odmietame svedectvo zostrených zmyslov: alebo si všímame, či sa s nami sami podriadení nemôžu dostať do styku.