

Historie není vzestupnou spirálou lidského pokroku a dokonce ani drápáním se krok za krokem do lepšího světa.
Je to nekonečný cyklus v němž na sebe vzájemně působí měnící se znalosti a neměnné lidské potřeby. - J. Gray
Konrad Lorenz
Osm smrtelných hříchů civilizace
6/ GENETICKÝ ÚPADEK
Vysvětlit pomoci principu mutace a selekce vznik a dokonce udržováni takových vzorců sociálního chování, které sice pospolitosti prospívají, ale jedinci škodí, to je dosud obtížný problém. I když obtížně pochopitelné procesy skupinové selekce, jimiž se tu nebudu podrobněji zabývat, mohou vysvětlit vznik takového nesobeckého chování, přesto bude takto vzniklý sociální systém zcela nutně labilní. Například u kavky (Coloeus monedula) existuje obranná reakce, kdy každý jedinec s krajní odvahou brání aktivně jiného jedince téhož druhu, kterého uchvátil dravec. Lze snadno pochopit, že (a z jakých důvodů) má skupina, jejíž příslušnici se takto chovají, lepši vyhlídky na přežití než skupina, které toto chování chybí. Co však brání tomu, aby se uvnitř skupiny vyskytli jedinci, jimž solidární obranná reakce chybí? Vždyť dědičně podložená ztráta této reakce se musí u některého jedince dřív nebo později vyskytnout. A ztráta takového nesobeckého chování znamená přece pro svého nositele selekční zvýhodnění, protože obrana jiného příslušníka druhu je nebezpečná.
Dříve či později se pak musejí ve skupině prosadit asociální elementy, které parazituji na sociálním chování dosud normálních příslušníků skupiny. To všechno samozřejmě neplatí o takových pospolitě žijících živočiších, u nichž jsou funkce rozmnožování a společenské práce rozděleny mezi rozdílné jedince, jako je tomu například u společenského hmyzu. U těchto druhů podobné problémy neexistují a ve zmíněné dělbě funkcí lze snad vidět důvod, proč obětavost dělníků a bojovníků nabývá někdy tak extrémní podoby.
Nevíme, co vlastně u pospolitě žijících obratlovců brání tomu, aby v jejich společnosti převládli sociální parazité. Těžko si představit, že by třeba kavka byla nějak dotčena zbabělostí své družky, která se nepodílí na solidární obraně. „Dotčenost“ asociálním chováním známe pouze u živých systémů s poměrně nízkou a pak až s nejvyšší úrovní integrace: u buněčného „státu“ a v lidské společnosti.
Imunologové objevili nanejvýš významné skutečnosti, které potvrzují úzkou souvislost mezi schopností tvorby protilátek a nebezpečím vzniku zhoubných nádorů. Lze se dokonce domnívat, že tvorba specifických protilátek byla „vynalezena“ pod selekčním tlakem působeným u déle žijících a především déle rostoucích organismů neustálou hrozbou vzniku nebezpečně asociálních buněčných forem. Vzhledem k obrovskému počtu buněčných dělení a tedy i k velké možnosti patologických mutací je tato hrozba nemalá.
U bezobratlých se nevyskytují ani zhoubné nádory ani protilátky. V živočišné řadě se objevují zcela náhle u nejnižších obratlovců, u tzv. kruhoústých (Cyclostomata), například u mihule říční. Kdyby si naše tělo nevytvořilo v podobě imunologických reakcí jakousi buněčnou policii, která dokáže zabránit včas asociálnímu bujení, zemřeli bychom patrně všichni už v dětském věku na zhoubné nádory.
U normálního příslušníka lidské společnosti existují vysoce specifické způsoby reakcí na asociální chování. Jsme-li svědky týrání dítěte nebo znásilnění ženy, zdvihne se v nás odpor a i ten nejmírnější z nás reaguje protiútokem. Srovnávací studium právních soustav různých kultur nalézá mezi nimi shody, které jdou až do jednotlivostí a které nelze vysvětlit z kulturně historických souvislostí.
Goethe praví: „Na právo, které se zrodilo zároveň s námi, na to se bohužel nikdo neptá.“ Od nepaměti trvá víra v existenci přirozeného práva, které není závislé na sociokulturně podmíněném zákonodárství; od nepaměti je však spojována s představou, že toto právo je nadpřirozeného, bezprostředně božského původu.
Když jsem začal psát předchozí kapitolu, dostal jsem shodou okolností dopis od Petera H. Sanda, odborníka v oboru srovnávacího práva, ze kterého cituji:
„Novější srovnávací studie práva se stále více zabývají strukturálními podobnostmi rozmanitých světových právních soustav (například na Cornellově univerzitě byl uskutečněn týmový projekt nazvaný Společné jádro právních soustav). Značná shoda mezi právními soustavami byla dosud vysvětlována trojím způsobem. Jsou to: výklad metafyzicko-přirozeně právní (obdoba vitalismu v přírodovědě), historický (vzájemné ideové ovlivňování stykem různých právních systémů, tj. vlastně nápodoba naučeného chování) a ekologický (přizpůsobení se obdobným podmínkám prostředí, tj. vlastně podobně naučené chování na základě shodné zkušenosti). V poslední době přistupuje i psychologický výklad obecného „právního citu“ založeného na všem společných typických zkušenostech z dětství, který se přímo dovolává Freuda. Pro tuto novou orientaci je příznačné převádění sociálního fenoménu „právo“ na individuální struktury a nikoli naopak, jak to dělá tradiční teorie práva. Naproti tomu však lze litovat neustálého zdůrazňování naučeného chování a ignorování možných vrozených vzorců právního chování. Po přečtení Vašich prací (pro právníka dosti tvrdý chleba!) jsem pevně přesvědčen, že u zmíněného mysteriózního právního cítění jde do značné míry o typické vrozené vzorce chování.“
Plně sdílím tento názor, jsem si však vědom obtíží jeho přesvědčivého důkazu. Ať už se dovíme z příštích výzkumů fylogenetických a kulturně historických zdrojů právního cítění cokoli, můžeme považovat za vědecky prokázanou skutečnost, že Homo sapiens disponuje vysoce diferencovaným systémem vzorců chování vylučujícím všechny společensky nebezpečné parazity, obdobně jako tělo tvoři protilátky, aby vymýtilo parazity ohrožující celé buněčné společenství.
Také v moderní kriminologii vzniká často otázka, do jaké míry se na vzniku kriminality podílí genetické defekty vrozených vzorců sociálního chování a zábran a do jaké míry jde o poruchu kulturního předávání sociálních norem. Rozhodování je tu stejně obtížně, má však mnohem větší praktický význam než v teorii práva. Právo zůstává právem a má být respektováno, ať je jeho struktura podmíněna fylogeneticky nebo kulturně historicky. Při odsouzení delikventa má otázka genetické nebo výchovné podmíněnosti jeho defektu prvořadou důležitost pro otázku, jaká je pravděpodobnost udělat z něj znovu snesitelného člena společnosti. Neznamená to, že by genetickou úchylku nebylo možno napravit cíleným tréninkem; vždyť i vyloženě vyzáblí lidé mohou nabýt velmi vytrvalým cvičením téměř atletickou postavu. Kdyby bylo vše, co je naprogramováno fylogeneticky, už z tohoto důvodu neovlivnitelné učením a výchovou, byl by člověk neodpovědnou hříčkou svých instinktivních popudů.
Jakékoli civilizované soužití předpokládá, že člověk je schopen naučit se krotit své pudy a nabádání k askezi může být účinné jen díky této schopnosti. Avšak vláda rozumu a odpovědnosti má své meze. Její moc stačí právě na to, aby si zdravý člověk našel své místo v civilizovaném společenství. Mám-li užít starého přirovnání, pak se duševně zdravý neliší od psychopata víc než člověk s kompenzovanou srdeční vadou od člověka s vadou dekompenzovanou. Člověk je - jak to výstižně vyjádřil Arnold Gehlen - již od přírody, tzn. fylogeneticky, bytostí kulturní. Jinak řečeno: jeho instinktivní popudy na jedné straně a na druhé straně jejich odpovědné ovládání podmíněné kulturou vytvářejí společně jediný systém, jehož oba subsystémy fungují v přesném souladu. Sebemenší převaha nebo nedostatečnost jednoho nebo druhého vede k poruše, a to mnohem snáze, než si představuje většina lidi ochotných věřit ve všemoc rozumu a učení. Člověk může tréninkem rozšířit vládu nad vlastními pudy, ale naneštěstí jen v dosti úzkém rozpětí.
Kriminologie ví až příliš dobře, jak nepatrné vyhlídky má snaha vrátit do společnosti lidi s nedostatečným citovým vybavením. Platí to jak o lidech s vrozeným defektem, tak i o těch nešťastnících, jimž podobnou poruchu přivodila nedostatečná výchovná péče, především trvalé umístění v ústavu. Pokud nedostatek osobního styku s matkou v nejútlejším dětství nezpůsobí cosi ještě horšího, vede k neschopnosti navazovat sociální kontakt; její symptomy se značně podobají projevům vrozené citové chudoby. Nelze tedy prohlásit všechny vrozené vady za neléčitelné, a tím spíše nelze považovat každou získanou vadu za vyléčitelnou. Stará lékařská moudrost, že je lépe nemocem předcházet než je léčit, platí i o duševních poruchách.
Víra ve všemoc podmíněné reakce nese velký díl viny na jednom bizarním typu chybných rozsudků. A. Hacker popsal v přednáškách na Menningerově klinice v Kansasu případ mladistvého vraha ústavně léčeného psychoterapií. Po čase byl propuštěn jako vyléčený, krátce nato však spáchal další vraždu. To se opakovalo celkem čtyřikrát. Teprve když tento kriminálník připravil o život čtvrtého člověka, přišla humánní, demokratická a behavioristicky smýšlející společnost na to, že jde o nebezpečného jedince.
Tyto čtyři oběti jsou nepatrnou škodou ve srovnání s těmi, které působí postoj současného veřejného mínění k zločinu vůbec. Obecné přesvědčení rovnající se téměř vyznání víry, že totiž při narození jsou si všichni lidé rovni a že všechny etické a morální nedostatky zločince je nutno přičíst na vrub prohřeškům spáchaným při jeho výchově, rozvrací všechno přirozené právní cítění, a to především u delikventa samotného. Ten se pln sebelítosti považuje za oběť společnosti. V jedněch rakouských novinách se nedávno objevil tučný titulek: , „Sedmnáctiletý vraždil ze strachu z rodičů.“ Mladík totiž znásilnil svou desetiletou sestru, a když mu pohrozila, že to řekne rodičům, uškrtil ji. Je možné, že rodiče mají v celé komplexní souvislosti vlivů svůj díl viny, zcela jistě však ne proto, že by mu naháněli příliš strachu.
Podobným zřetelně patologickým extrémům veřejného mínění lze porozumět jen tehdy, uvědomíme-li si, že toto mínění je tvořeno určitým autoregulačním systémem, který tíhne k silnému kolísání. Veřejné mínění je setrvačné, na nové vlivy reaguje teprve s delším zpožděním. Kromě toho rádo hrubě zjednodušuje a přehání. Proto má opozice kritizující veřejné mínění skoro vždycky pravdu. V názorovém vření se však dopouští extrémních postojů, které by nebyla přijala, kdyby se nesnažila kompenzovat názor opačný. Je-li pak dosud převládající názor opuštěn, což se zpravidla stává dosti náhle, přehoupne se kyvadlo veřejného mínění do stejně přehnaných extrémních postojů dosavadní opozice.
Současná karikatura liberální demokracie dosáhla v tomto kolísání jednoho z krajních bodů. Není to tak dávno, kdy se kyvadlo nalézalo právě na opačné straně, tam, kde stojí Eichmann, Osvětim, euthanasie, rasová nenávist, genocida a lynčování. Buďme si dobře vědomi toho, že na obou stranách od teoretického středního bodu, ve kterém by se kyvadlo nalézalo, kdyby bylo v klidu, leží skutečné hodnoty. Nalevo je to hodnota svobodného individuálního rozvoje, napravo hodnota zdravé společnosti a kultury. Nehumánní jsou pouze krajnosti, a to v obou směrech. Pohyb kyvadla však pokračuje. Ve Spojených státech už je znát nebezpečí, že revolta mladých a černochů, sama o sobě oprávněná, ale nemírná, je vítanou příležitostí pro pravicové radikály, aby mohli, opět nepoučitelní a neznalí míry, horovat pro zvrat do opačné extrémní polohy. Na těchto ideologických oscilacích je nejhorší to, že nejen nejsou brzděny, ale dokonce tíhnou ke zvětšování rozkmitu, které by mohlo přivodit regulační katastrofu. Je na lidech vědy, aby se pokusili ztlumit toto ďábelské kymácení.
Jedním z rozporů, do kterých se civilizované lidstvo vmanévrovalo, je skutečnost, že požadavky na lidský postoj vůči každému jednotlivci se rozcházejí se zájmy lidstva jako celku. Náš soucit s asociálním zločincem, jehož méněcennost může být způsobena nezvratným poškozením v raném dětství právě tak jako vrozeným defektem, nám brání chránit ty, kdo takto postiženi nejsou. Použije-li někdo o lidech výrazů „plnohodnotný“ nebo „méněcenný“, upadá ihned v podezření, že je zastáncem plynových komor.
Ono mysteriózní právní cítění, o němž píše P. H. Sand, je nepochybně geneticky zakotveným systémem reakcí, které nás podněcují k tomu, abychom zakročili proti asociálnímu chování příslušníků našeho druhu. Tyto reakce představují jakousi základní melodii, po staletí neměnnou; jednotlivé kulturní epochy pak komponují na toto téma své variace v podobě morálních a právních kodexů. Toto nereflektované právní cítění se dopouští hrubých chyb se stejnou pravděpodobností jako kterýkoli jiný typ instinktivní reakce. Jestliže se příslušník cizí kultury proviní (například členové první německé výpravy na Novou Guineu porazili posvátnou palmu), je s ním skoncováno se stejným pocitem samolibého oprávnění, jako kdyby příslušník vlastní society překročil její tabu, třeba bez vlastního zavinění.
Projevy davového hněvu, které tak snadno končí lynčováním, jsou vskutku jedním z nejnehumánnějších vzorců chování, jakého se nyní mohou normální lidé dopouštět. Jsou příčinou ukrutnosti vůči „barbarům“ mimo societu i vůči menšinám uvnitř. Podporují tendenci vytvářet pseudodruhy. Jsou původcem mnoha jiných projekčních fenoménů, sociálním psychologům dobře známých, jako je například hledání obětního beránka po vlastním nezdaru. Všechny tyto a další nanejvýš nebezpečné a amorální impulsy jsou skryty v globálním právním citu, i když není snadné je v něm rozeznat.
Pro správnou součinnost našich vzorců sociálního chování je však toto právní cítění přes všechna nebezpečí nezbytné, stejně jako je štítná žláza nepostradatelná pro hormonální rovnováhu. Současná tendence zatracovat toto cítění a paralyzovat je naprostou tolerancí je stejně pochybná jako léčba Basedowovy choroby úplným vyříznutím štítné žlázy. Nebezpečné účinky této tendence jsou umocňovány pseudodemokratickou poučkou, totiž že veškeré lidské chování je naučené. Mnohé z našeho buď společensky záchovného, anebo naopak společensky škodlivého chování je vlastně požehnáním nebo prokletím vtištěným nám už v raném dětství rodiči, buď chápavými, odpovědnými a hlavně citově stálými, anebo naopak postrádajícími tyto vlastnosti. Právě tolik, ne-li dokonce více, je však podmíněno geneticky. Víme, že zodpovědná sebekontrola, byť důsledně dodržovaná, dokáže kompenzovat vrozené nedostatečnosti sociálního chování jen v omezené míře.
Kdo se naučil myslet biologicky, kdo zná sílu instinktivních popudů a poměrnou bezmoc veškeré morální odpovědnosti a dobrých úmyslů a kdo má navíc určitý psychiatrický a hlubinně psychologický vhled do situací vzniku asociálního chování, ten už nemůže delikventa zatracovat ve spravedlivém hněvu jako kdekterý emocionální naivka. V postiženém jedinci vidí spíše politováníhodného pacienta než ďábelského zločince, což je ostatně z hlediska ryze teoretického také zcela správné. Kdo však k tomuto oprávněnému postoji navíc přijme pseudodemokratickou víru v to, že veškeré lidské chování se utváří podmiňováním a že je lze proto neomezeně měnit a korigovat, těžce se prohřeší proti lidskému společenství.
Abychom pochopili, jaká nebezpečí přináší lidstvu dědičná ztráta některých instinktů, musíme si připomenout, že v podmínkách moderní civilizace nepůsobí ani jediný selekční faktor ve prospěch obyčejné dobroty a slušnosti, leda snad náš vrozený cit pro tyto hodnoty. V komerčním soutěžení západní civilizace jsou dokonce škodlivou přítěží! Ještě štěstí, že podnikatelská úspěšnost nejde vždycky ruku v ruce s vysokou plodností.
Nezbytnost morálky dobře ilustruje stará židovská anekdota: K dohazovači přijde miliardář a svěří se mu, že by se rád oženil. Dohazovač začne s nadšením chvalozpěv na krásku, která třikrát po sobě získala titul Miss Amerika. Boháč však odmítá: „Sám jsem hezký dost.“ Šikovný dohazovač začne ihned chválit jinou nadějnou nevěstu s několikamiliónovým věnem. "Bohatou nechci", praví boháč, "sám jsem bohatý dost". Dohazovač spustí třetí rejstřík a vypráví o nevěstě, která se v 21 letech stala docentkou matematiky a dnes, ve 24 letech, je už řádnou profesorkou teorie informací. „Chytrou nechci,, opáčí boháč pohrdavě, „sám jsem chytrý dost". Dohazovač zvolá v zoufalství: "Tak jakou proboha chcete?!". „Musí být slušná“, zněla odpověď.
U domácích zvířat i u divokých druhů chovaných v zajetí vidíme velmi rychlý rozpad vzorců sociálního chování, jakmile ustane specifické působení selekce. U některých druhů ryb s péčí o potomstvo jsou už po několika generacích chovaných v umělém prostředí genetické vlohy pro rodičovské chování porušeny natolik, že se pak mezi tucty sotva najde jediný pár schopný řádně pečovat o vlastní potěr. Tak jako u rozpadu sociálních norem chování vytvářených kulturou, zdá se i v těchto případech, že nejsnáze porušitelné jsou právě ty nejjemnější a vývojově nejmladší mechanismy. Naproti tomu staré všudypřítomné pudy, jako například pud k obživě a k páření, mají spíše tendenci hypertrofovat. Nesmíme však zapomínat, že člověk jako chovatel záměrně selektivně podporuje nemírné žraní i páření bez výběru, zatímco pud agresivní a útěkový mu u zvířat vadí a snaží se ho v chovech potlačit.
Celkem vzato jsou domácí zvířata vskutku smutnou karikaturou svého pána. Už v dřívějších pracích jsem ukázal, jak vyhraněné je naše estetické hodnocení oněch tělesných změn, k nimž dochází během domestikace zvířat. Úbytek svalů, přebytek tuku, s tím spojené převislé břicho, zkrácení lebeční báze a končetin, to jsou typické známky domestikace a jsou jak u člověka, tak u zvířete vnímány jako ošklivé, zatímco jejich opak je známkou ušlechtilého vzhledu. Obdobně citově hodnotíme typy chování, které domestikace ohrožuje nebo ničí: mateřská láska, statečné sebeobětování v zájmu rodiny a společnosti jsou instinktivně naprogramované formy chování právě tak jako žraní nebo páření; jednoznačně je však vnímáme jako cosi lepšího a ušlechtilejšího.
Tento vztah mezi ohrožením jednotlivých znaků procesem domestikace a hodnotou, kterou jim přisuzuje naše etické a estetické cítění, je velmi těsný a příliš zřetelný, než aby šla a náhodu. Lze ho vysvětlit pouze předpokladem, že naše hodnotící soudy spočívají na určitých vnitřních mechanismech, jejichž úkolem je zamezit zcela určitým úpadkovým, lidstvo ohrožujícím jevům. Podobně lze předpokládat, že i naše právní cítění vychází z fylogeneticky daných vloh, jejichž funkcí je čelit infiltrování asociálních jedinců do společnosti.
Syndrom dědičných změn, který vzniká u člověka i u jeho domácích zvířat analogickým způsobem a ze stejných důvodů, je pozoruhodnou kombinací předčasné pohlavní dospělosti a trvalé mladistvé nezralosti. L. Bolk ukázal už před léty, že člověk se mnoha svými somatickými znaky podobá spíše mladistvým formám než dospělým jedincům nejblíže příbuzných živočišných druhů. Dlouhodobé setrvávání v mladistvém stavu se v biologii nazývá neotenií. Bolk ukázal v roce 1926 na tento jev u člověka; zdůraznil však zejména zpomalený lidský vývin a mluví v tomto smyslu o retardaci. Co platí o ontogenezi lidského těla, platí i o vývoji lidského chování. Už dříve jsem se snažil ukázat, že hravá zvídavost člověka, přetrvávající do pozdního věku, jeho otevřenost vůči světu, jak to nazývá Arnold Gehlen, jsou známkami přetrvávající mladosti.
Dětskost je jedním z nejdůležitějších, nejnezbytnějších a v nejušlechtilejším smyslu toho slova humánních znaků člověka. Schiller praví: „Pouze tehdy je člověk celý, když si hraje.“ Nietzsche píše: „V opravdovém muži je skryto dítě, které si chce hrát.“ Má žena se ptá: „Skryto?“ Když jsem se poprvé viděl s fyzikem Otto Hahnem, zeptal se mě po několika minutách: „Poslyšte, nejste vlastně trochu dítě? Doufám, že mi rozumíte!“
Dětské vlastnosti se nepochybně podílely na utváření člověka. Je třeba se však ptát, zda genetická infantilizace už nedosáhla míry, kdy škodí. V 5. kapitole jsem pojednal o tom, jak vyhýbání se strastem a oploštění citů mohou vést k dětinskému chování. Existuje důvodné podezření, že se tyto sociokulturní procesy a geneticky podmíněné změny probírané v této kapitole sčítají. Netrpělivá touha po okamžitém uspokojení pudů (gratifikaci), nedostatek jakékoli odpovědnosti a ohleduplnosti, to je pro děti typické a také omluvitelné. Naproti tomu trpělivá práce s vyhlídkou na vzdálený cíl, odpovědnost za vlastní jednání a ohled na druhé, a to nejen na ty nejbližší, to jsou normy chování charakteristické pro člověka zralého.
O nezralosti hovoří onkologové a vidí v ní jednu ze základních vlastností zhoubného bujení. Ztratí-li buňka všechny ty vlastnosti, které z ní činí součást určité tkáně, například pokožky, výstelky střeva nebo prsní žlázy, pak se nutně vrací na úroveň odpovídající fylogeneticky nebo ontogeneticky ranější vývojové fázi. Bude se chovat jako jednobuněčný organismus nebo jako embryonální buňka a začne se dělit bez ohledu na tělo jako celek. Čím hlubší tato regrese, čím víc se liší novotvořená tkáň od normální, tím zhoubnější nádor. Papilom, který si ponechal řadu vlastností normální pokožky a pouze ční nad její povrch jako bradavice, je nádorem nezhoubným, zatímco sarkom, který se skládá z úplně stejných a zcela nediferencovaných mezodermálních buněk, je zhoubný. Jak už bylo naznačeno, devastující bujení zhoubných nádorů je podmíněno tím, že určitá obranná opatření, jimiž se tělo brání náporu asociálních buněk, selhávají nebo jsou nádorovými buňkami překonána. K smrtonosnému infiltrujícímu bujení může dojít teprve tehdy, chová-li se k nádorovým buňkám okolní tkáň jako k vlastním a živí je.
V uvedené analogii lze pokračovat. Člověk, který v procesu zrání norem sociálního chování ustrnul na infantilní úrovni, se nutně stane parazitem společnosti. S naprostou samozřejmostí očekává od dospělých péči, jaká přísluší pouze dítěti. Bavorské noviny informovaly o mladíkovi, který zavraždil svou babičku, aby měl pár marek na lístek do kina. Pak se ospravedlňoval opakovaným tvrzením, že si babičce přece o peníze řekl. Přirozeně že to byl člověk slabomyslný.
Spousty mladých zaujímají dnes nepřátelský postoj vůči společnosti a vůči svým rodičům. Přes tento postoj považují za samozřejmé, že je budou společnost i rodiče vydržovat. To je projev nereflektované infantility.
Je-li postupující infantilizace a rostoucí zločinnost mládeže opravdu projevem genetického úpadku - a já se obávám, že tomu tak je - pak nám hrozí obrovské nebezpečí. Naše citové oceňování dobroty a slušnosti zůstává dnes téměř jistě jediným trochu účinným selekčním faktorem, který působí proti mizení sociálního chování. Vždyť i ten otrlý pracháč z naší anekdoty by se rád oženil se slušnou dívkou! Jinak ale vše, o čem pojednávaly předchozí kapitoly, tj. přelidnění, ekonomická soutěž, devastace přirozeného prostředí a odtržení od jeho vznešené harmonie, změkčilost a tedy i ztráta schopnosti k silným citům, to všechno svorně připravuje moderního člověka o schopnost soudit, co je dobré a co zlé. A k tomu všemu navíc přistupuje, že zprošťujeme viny asociály, protože známe genetické a psychologické důvody jejich nedostatků.
Musíme se naučit skloubit humánní pochopení pro každého jednotlivce s respektem pro potřeby lidského společenství. Jednotlivec, kterému chybí určité vzorce sociálního chování a s nimi spojené city, je nemocným člověkem, který si skutečně zaslouží soucit. Defekt sám je však zlo v čisté podobě. Je nejen negací či zvratem procesu stvoření, jímž povstal ze zvířete člověk. Je čímsi mnohem horším. Jde o děsivý jev, protože porucha morálního chování vede jakýmsi tajemným způsobem k tomu, že člověk nejen dobrotu a slušnost sám nemá, ale stává se jejich aktivním nepřítelem. A to je právě to, co přivádí mnohá náboženství k víře v existenci nepřítele a odpůrce božího. Sledujeme-li pozorně všechno to, co se v současném světě děje, těžko můžeme odporovat věřícímu, kterému připadá, že nastala vláda Antikristova.
Je nesporné, že úpadek geneticky zakotveného sociálního chování může přivodit apokalypsu v podobě mimořádně úděsné. Ale toto nebezpečí lze odvrátit snáze než jiná, například přelidnění, nebo bludný kruh komerčního soutěžení, jimž by bylo možno čelit pouze radikálními opatřeními, především výchovou k zásadnímu přehodnocení všech pahodnot dnes uctívaných. K zastavení genetického úpadku stačí řídit se moudrou radou, kterou tlumočí klasickým způsobem zmíněná židovská anekdota. Stačí nezapomenout na prostý a samozřejmý požadavek: ta, kterou si chcete vzít, musí být slušný člověk. A on ovšem taky.
Dřív než se pustíme do další kapitoly, kde pojednám o nebezpečích ztráty tradice, které přináší příliš radikální revolta mladých, chci předejít možnému nedorozumění. Co bylo dosud řečeno o nebezpečných následcích rostoucí infantilizace a zejména ztráty smyslu pro odpovědnost a pro hodnoty, se vztahuje na rozmáhající se kriminalitu mládeže, nikoli na onu světovou revoltu mladých. I když odmítám energicky jejich nebezpečné omyly, musím jednoznačně potvrdit, že tito mladí netrpí nedostatkem sociálního a morálního cítění a už vůbec nejsou nevnímaví vůči hodnotám. Uvědomují si naopak velmi zřetelně, že je nejen cosi shnilého ve státě dánském, ale že je mnoho shnilého i ve státech mnohem větších.